DwuTAKT komiksy komiks polski informacje wystawy ciekawostki

Festiwal Komiksu w Łodzi, Superman z SLD

Czas czytania:4 minut/y, 27 sekund/y

Festiwal Komiksu w Łodzi, Superman z SLD, wystawy, rysownicy. Ciekawostki o świcie komiksu

Kto wypierdział komiksy

Co się plecie w komiksowym świecie

W Sadurski.com pierwszy zestaw  ploteczek ze świata polskiego komiksu. Christa, Raczkiewicz, Chmielewski…

W Muzeum Włókiennictwa nie tylko tkają
• Do 23 października można oglądać wystawy komiksu (nie tylko polskiego) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawy stanowią część 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Na ekspozycji mnóstwo ciekawostek. Szkice, nigdzie wcześniej nie pokazywane prace, nieznane fakty z życia klasyków komiksu. Żyjących i nieżyjących. Nie lada atrakcją dla fanów Janusza Christy, twórcy postaci Kajka i Kokosza, są oryginalne przybory i biurko, przy którym powstawały jego dzieła. Dodatkowo zobaczyć można podszycie z fotela, na którym twórca umieścił napis: “Na tym fotelu wypierdziałem wszystkie swoje komiksy. J. Christa”.

Tadeusz Raczkiewicz wydaje swój nowy komiks
• Wydawnictwo Tadeusza Firleja przygotowuje druk nowej pozycji w dorobku autora postaci jedynego polskiego superbohatera – wąsatego Tajfuna. W nowy komiksie (“Asurito Sagishi”) znajdziemy politykę, seks, pościgi i gonitwy, a więc to co w dobrej noweli akcji znaleźć się powinno. Życzę więc ekscytującej lektury!

Tytus niebawem odpocznie w Opocznie
• Kolejną edycję wystawy “Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka” wkrótce (od 2 listopada) można będzie zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Na tej historycznej ekspozycji (cykl “Cztery pory roku z satyrą i komiksem”) mnóstwo ciekawostek, gadżetów i mało znanych faktów o Tytusie. Można zobaczyć pierwsze odcinki oraz unikalne, nigdzie nie publikowane materiały! Aktualnie (przedłużona  o dwa tygodnie z powodu popularności) wystawa gości w galerii fundacji Les Artes w Toruniu. Gorąco zapraszam. Wstęp wolny!

Lutczyn w “Bziku!”
• Szkolne pismo satyryczne “Bzik!” zamieści w najbliższym numerze wywiad z Edwardem Lutczynem. Z rozmowy wynika, że różnica między tworzeniem rysunków dla dzieci, a dla dorosłych jest taka, że dla tych pierwszych słynny artysta rysuje do godziny 20., a po “Wiadomościach” już tylko dla ich rodziców.

Informacje dla Sadurski.com: Wojciech Łowicki
2011-10-09

Superman z SLD

Wybory 2011. Kandydat SLD do Sejmu z Mazowsza, zafundował wyborcom komiks

Jedni stawiają na ulotki i plakaty, inni na wyborcze spoty w radiu i reklamę prasową, a Krzysztof Gawkowski kandydujący do Sejmu z listy SLD, postawił na komiks.

W profesjonalnie narysowanym, realistycznym komiksie “Gawkowski kontratakuje”, kandydat SLD przedstawiony jest jako super-bohater. Pokazany jako przystojny facet w garniturze i pelerynie a la Superman, walczy z potworem – krwiożerczym kapitalizmem. W finale Gawkowski przekonuje wyborców: – Razem możemy pokonać największe potwory zagrażające naszemu życiu, pracy i naszym bliskim.

– Mój plan był taki, by stworzyć inną niż wszystkie ulotkę wyborczą, pozytywną, przyjazną, nieco żartobliwą. Jestem przekonany, że każda forma wyborczej oferty, która odbiega od schematów to coś ciekawego i dlatego zdecydowałem się na przygotowanie komiksu – powiedział Krzysztof Gawkowski.

Komiks mieli okazję zobaczyć m.in. mieszkańcy Mławy i Płocka.
2011-09-14

22 Festiwal Komiksu w Łodzi

Między 30 września a 2 października 2011 odbędzie się 22. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

Tegoroczna edycja festiwalu będzie rozbudowana o elementy około komiksowe. Nie zmienia to faktu, że trzon imprezy związany z historiami obrazkowymi jest bardzo mocny, ponieważ 22. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier będzie gościł laureatów nagrody Eisnera (najważniejszej na świecie nagrody komiksowej).

Do Łodzi przyjadą: argentyński rysownik Eduardo Risso (100 Naboi, Batman, Spider-Man, Chicanos, Ja Wampir), amerykański scenarzysta Brian Azzarello (100 Naboi, Hellblazer, Batman, Loveless, Banner) oraz Simon Bisley, brytyjski twórca kultowych komiksów (Lobo, Slaine, Batman, Hulk), ilustrator i autor okładek płyt grup heavy-metalowych.

Specjalnym gościem festiwalu będzie Japończyk Akira Yamaoka, autor muzyki do gier komputerowych, a także do filmów będących adaptacjami gier. Szerokiemu odbiorcy znany jest m.in. ze ścieżki dźwiękowej do „Silent Hill” zarówno kilku części gier, jak i ekranizacji filmowej. Akira Yamaoka uświetni galę 22. MFKiG (1 października 2011) wspólnym koncertem z zespołem Cool Kids Of Death.

Festiwal odwiedzi kilkudziesięciu autorów z Polski i zagranicy. Ze Szwajcarii przyleci na festiwal rysownik Grzegorz Rosiński, a z Wielkiej Brytanii Andrzej Klimowski, ilustrator i plakacista wykładowca Royal College of Arts oraz jego żona Danuta Szejbal – scenografka i malarka. Klimowski i Szejbal są autorami komiksowej wersji „Bajek Robotów” Stanisława Lema, które ukażą się w sprzedaży w listopadzie. Publiczność będzie miała okazję spotkać się również z rosyjskimi rysownikami Askoldem Akiszynem i Miszą Zasławskim – autorami komiksowej adaptacji słynnej powieści „Mistrz i Małgorzata”. Odbędzie się też premiera albumu City Stories, który powstał pod patronatem polskiej prezydencji w UE.

W programie są również sesje dedykacji, warsztaty dla publiczności oraz profesjonalistów, panele dyskusyjne, konkursy, rysowanie na żywo, wybory rysunkowej Miss Festiwalu. Ponadto strefa Manga Corner z cosplay’em i przeglądem filmów anime oraz strefa Star Wars. Nie zabraknie Sympozjum Komiksologicznego, które w tym roku odbędzie się po raz jedenasty.

Największą atrakcją dla najmłodszych uczestników festiwalu będą spotkanie i warsztaty z Kari Korhonenem, fińskim rysownikiem serii „Kaczor Donald”. Odbędą się ponadto panele z redaktorami dziecięcych pism publikujących komiksy („Kaczor Donald” i „Star Wars”).

MFKiG to także wystawy, których będzie ponad 20. Główna ekspozycja zaprezentuje prace biorące udział w tegorocznym konkursie na krótką formę komiksową, organizowanym przez festiwal corocznie od 1991 roku. Poza tym będzie można zobaczyć komiks belgijski oraz twórczość m.in. Marka Szyszko, Edwarda Lutczyna, Jerzego Wróblewskiego, Tadeusza Raczkiewicza i autorów młodszych pokoleń.

Podczas festiwalu rozstrzygnięty zostanie także konkurs na rysunek satyryczny  Big Boat of Humour. odbędą się mistrzostwa gier komputerowych i konsolowych.

Organizatorami MFKiG są: Stowarzyszenie Twórców „Contur” i Łódzki Dom Kultury, współorganizatorami są Urząd Miasta Łodzi i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, a głównym sponsorem – Grupa Atlas.
2011-09-10

reklamy TV na wesoło Sadurski Superpress Poprzedni post Reklamy TV na wesoło
polskie kolędy ciekawostki-pastorałki tekst kolęda Przybierzeli do Betlejem słowa Następny post Przybieżeli do Betlejem pasterze – tekst kolędy