Najlepsze filmy o tematyce lotniczej

najlepsze filmy lotnictwo

Jedni lubią gry hazardowe darmowe, inni gry komputerowe, a jeszcze inni oglądać filmy i seriale. Nie da się ukryć, że w każdej kategorii mamy do czynienia z tak dużą liczbą produkcji, że ciężko jest się nam na coś zdecydować. W naszym artykule postanowiliśmy zatem przyjrzeć się temu, jakie są ciekawe filmy o tematyce lotniczej.

Sully

Sully to nakręcony w 2016 roku przez Clinta Eastwooda film opowiadający nam prawdziwą historię. Wydarzyła się ona 15 stycznia 2009 roku, kiedy to w Nowym Jorku kapitan Chesley „Sully” Sullenberger udanie i pierwszy raz w historii posadził awaryjnie samolot na rzece Hudson. Zaraz po starcie samolot zderzył się ze stadem ptaków, co spowodowało utratę obu silników. Sully zdecydował się na ryzykowny manewr, dzięki któremu uratował życie całej załogi i wszystkich pasażerów. Eastwood w swoim filmie skupia się zarówno na samym lądowaniu, jak i późniejszym dochodzeniu, które miało wykazać, czy Sullenberger nie popełnił błędu. W roli głównej wystąpił Tom Hanks.

Lot

Film Roberta Zemeckisa to fikcyjna historia o pilocie Williamie „Whipie” Whitakerze. Od dłuższego czasu nie radzi sobie z alkoholem, przez co zdarza mu się często latać pod wpływem. Właśnie w czasie takiej sytuacji dochodzi do poważnej awarii samolotu. Whip decyduje się na niezwykle ryzykowny manewr, dzięki któremu udaje mu się ocalić sporą część pasażerów. Dochodzi oczywiście do oficjalnego śledztwa, w czasie którego wychodzą na jaw problemy alkoholowe pilota.

Aviator

Film Martina Scorsese z 2004 roku doczekał się aż 11 nominacji do Oscarów, zdobywając 5 z nich. Opowiada nam historię Howarda Hughesa granego przez Leonardo DiCaprio, który od lat 20. do 40. XX wieku był jednym z pionierów w dziedzinie lotnictwa. Na początku postanawia on zainwestować sporo swojego majątku w film Aniołowie Piekieł o lotnikach z I wojny światowej. Wzbudza to w nim jeszcze większą pasję do lotnictwa. Zaczyna tworzyć własne linie lotnicze, projektować nowe samoloty. Jednocześnie w filmie możemy oglądać, jak bardzo kontrowersyjną i ekscentryczną był on postacią.

Top Gun

Z pewnością kultowy dla wielu film z lat 80. z Tomem Cruisem w roli głównej. Maverick i Goose to bardzo dobra para pilotów marynarki wojennej, którzy mają świetne rezultaty, jednak ciągle stwarzają kłopoty. W końcu dowódca wysyła ich do Top Gun – miejsca szkolącego najlepszych pilotów w USA. Na miejscu Maverick zacznie cykl konkurencji, w których to będzie rywalizował o końcowe zwycięstwo głównie z innym świetnym pilotem – Icemanem. Jednocześnie będzie chciał zdobyć serce jednej z instruktorek. W tym roku powinniśmy doczekać się kontynuacji tego filmu.

Ślicznotka z Memphis

Ślicznotka z Memphis to film wojenny z 1990 roku. Opowiada nam losy załogi bombowca o tytułowej nazwie, która do tej pory pomyślnie i to bez żadnych strat wykonała już wiele misji w Europie. Tym razem ich B-17 staje przed ostatnią, lecz niezwykle trudną misją – bombardowania fabryk w Bremie. Filmowcy pokazują nam zatem zmagania załogi, która musi stawić czoła nie tylko silnej obronie przeciwlotniczej, lecz także i niemieckim myśliwcom.

Dunkierka

Stworzone z rozmachem dzieło Christophera Nolana ukazuje nam słynną ewakuację wojsk z francuskiej Dunkierki. Reżyser podzielił akcję na 3 etapy, a jednym z nich są właśnie walki powietrzne. Można bez obaw stwierdzić, że to jedne z najlepiej zrealizowanych scen bitewnych w historii kina. Jako widzowie możemy wręcz poczuć się niczym w kabinie myśliwca.

Bitwa o Anglię

Nakręcony z rozmachem w 1969 roku film ukazuje nam jeden z ważniejszych epizodów II wojny światowej. Brytyjczycy niezwykle skrupulatnie podeszli do stworzenia tego filmu, wykorzystując w czasie zdjęć autentyczne modele bądź ich repliki. Dzięki temu nawet po 40 latach film ten nadal prezentuje się niezwykle autentycznie. Smaczkiem dla polskiego widza jest pewna scena z dywizjonem 303.  

1002 / zawsz / filmy lotnictwo