internet światłowodowy Microsoft historia Microsoft

Historia sukcesu Microsoftu

Czas czytania:5 minut/y, 21 sekund/y

Internet światłowodowy

W 2017 roku na trzecim miejscu w rankingu najbardziej rozpoznawalnych i najcenniejszych marek na świecie autorstwa Interbrand znalazła się marka Microsoft, tuż za Apple i Google. Jest ona wyceniana na 79,9 mld dolarów i na świecie trudno znaleźć kraj, w którym nie byłaby ona doskonale kojarzona. Jak zaczęła się historia Microsoftu i co właściwie zdecydowało o jego dominacji na rynku komputerowym?

Raczkujący biznes

4 kwietnia 1975 roku rozpoczyna się historia marki Microsoft. To właśnie wówczas dwóch młodych ludzi, entuzjastów nowoczesnych technologii – Bill Gates i Paul Allen – założyło firmę o nazwie Microsoft. Mieli ambitne plany, aby w przyszłości w każdym domu i w każdym biurze znajdował się komputer. Jak na tamte czasy było to futurystyczną wizją, ale okazało się, że Gates i Allen to prawdziwi wizjonerzy, konsekwentnie realizujący wytyczone sobie cele. Zaczynali w małym mieszkaniu, bez własnego komputera. Już po trzech latach od otwarcia firmy ich przychody przekroczyły 1,3 mln dolarów, a w 1991 roku przedsiębiorstwo sprzedało w ciągu roku produkty o wartości ponad biliona dolarów!

Kluczowe dla sukcesu Microsoftu było wpasowanie się w tworzącą się w latach 70. XX wieku niszę rynkową. To właśnie wówczas powstawał mikrokomputer Altair 8800, a dwóch studentów Harvardu, Gates i Allen, zrozumiało, że w ciągu kilku kolejnych lat przyjdzie era komputerów i będzie pojawiało się ogromne zapotrzebowanie na języki programowania.

Pierwszym programem, który stworzyła firma Micro-Soft Billa Gatesa i Paula Allena, był BASIC, który powstał na potrzeby firmy MITS i jej mikrokomputera. W 1976 roku Microsoft przedstawił swój drugi język programowania – FORTRAN, który w 1978 roku uzupełniony został o wersję COBOL. Kolejnym krokiem na drodze do rozwoju Microsoftu był zakup od firmy SPC z Seattle systemu operacyjnego QDOS, którego nazwa została później zmieniona na MS-DOS. Po przeróbkach system ten był instalowany na komputerach IBM na podstawie umowy z Microsoftem.

Od Windowsa 1.0 do Windowsa 10

Dziś Microsoft kojarzony jest przede wszystkim z powszechnie wykorzystywanym systemem operacyjnym Windows. Pierwszy system tej serii, Windows 1.0, miał swoją premierę 20 listopada 1985 roku, ale jego wprowadzenie zapowiadano już dwa lata wcześniej. Co ciekawe, nazwa „Windows” nie była jedyną braną pod uwagę przez Microsoft. Wcześniej planowano nazwać system operacyjny Interface Manager. Tym, co zdecydowanie wyróżniało nowy produkt na rynku oprogramowania komputerowego w tamtych czasach, było to, że w Windowsie 1.0 używano myszy do wskazywania elementów widocznych na ekranie zamiast komend powszechnych wówczas w systemie MS-DOS. Wymagania dotyczące wielkości pamięci operacyjnej dla Windowsa 1.0 obecnie mogą wydawać się  śmieszne – było to zaledwie 256 KB.

31 grudnia 1993 roku, czyli w 8 lat po wprowadzeniu Windowsa 1.0, Microsoft wypuścił nowy system operacyjny – Windows 3.11, a łączna sprzedaż systemu Windows 3.0 oraz nowego Windowsa 3.11 w dwa lata od premiery przekroczyła poziom 10 milionów kopii. Tym samym Microsoft stał się liderem rynku. W Windowsie 3.11 obsługiwane było 16 kolorów i po raz pierwszy pojawiły się:

– menadżer programów,
– menadżer plików,
– menadżer wydruku.

Jeszcze lepsze wyniki sprzedażowe Microsoft notował po premierze Windowsa 95, która miała miejsce 24 sierpnia 1995 roku. W ciągu pierwszych kilku tygodni od wprowadzenia Windowsa 95 na rynek sprzedano 7 mln jego kopii. To właśnie w nim po raz pierwszy zastosowano przycisk „Start”.

Cieszący się niebywałą popularnością system operacyjny Windows 98 pojawił się na rynku 25 czerwca 1998 roku i był to zarazem ostatni system oparty na MS-DOS. Wprowadzono także obsługę płyt DVD i nośników USB, pojawił się pasek „Szybkie uruchamianie”.

Kolejny system operacyjny, Windows XP, który światło dzienne ujrzał 25 października 2001 roku, stał się wkrótce jednym z najlepiej sprzedających się produktów marki Microsoft. Działał szybko, stabilnie i oferował 25 wersji językowych. Następcą lubianego XP-eka był wydany w 35 wersjach językowych Windows Vista, w którym zadebiutowała funkcja szyfrowania dysków BitLocker. Miało to miejsce 30 stycznia 2007 roku. Już po dwóch latach od wprowadzenia Windowsa XP, Microsoft zaskoczył użytkowników swojego systemu operacyjnego premierą systemu Windows 7 – 22 października 2009 roku. Co ciekawe, przed jego wprowadzeniem na rynek ponad 8 milionów użytkowników testowało jego wersję beta. Windows 7 wiązał się z nowym sposobem pracy z oknami programów i oferował obsługę przy użyciu ekranu dotykowego.

Microsoft wprowadził na rynek 26 października 2012 roku system operacyjny Windows 8, zupełnie niepodobny do tego, do czego Microsoft zdążył przyzwyczaić swoich klientów. Zmienił się interfejs, który zyskał kształt ekranu startowego z kafelkami, nazywanego Modern UI. Z poziomu ekranu startowego użytkownik mógł uzyskać dostęp do sklepu z aplikacjami.

Rewolucja w dziedzinie systemów operacyjnych Microsoft Windows nastała we wrześniu 2014 roku, kiedy firma zdecydowała się na wprowadzenie Windowsa 10, który miał zastąpić wszystkie dotychczasowe wersje Windows oraz Windows Phone.

Rozwój oprogramowania Microsoft

Budowa i doskonalenie systemu operacyjnego Windows nie były jedynym obszarem działalności Microsoftu. 19 listopada 1990 roku wypuścił on na rynek pierwszy pakiet biurowy, w skład którego wchodziły trzy programy:

– Word – edytor tekstu,
– Excel – arkusz kalkulacyjny,
– PowerPoint – prezentacje multimedialne.

24 sierpnia 1995 roku Microsoft zaprezentował oficjalnie pierwszą wersję przeglądarki internetowej Internet Explorer, która w wersji 6.0 IE składała się z przeglądarki internetowej, klienta pocztowego i czytnika grup dyskusyjnych Outlook Express. Od tego czasu poczta Microsoftu zmieniała się wielokrotnie, podobnie jak przeglądarka Internet Explorer. Obecna, 11 wersja IE, działa sprawnie. Jednak użytkownicy wybierają głównie inne przeglądarki ze względu na szybkość działania. Niestety, ale nawet fakt korzystania z możliwości jakie zapewnia internet światłowodowy UPC nie sprawi, że strony WWW będą się ładować szybciej, jeśli przeglądarka jest niedopracowana.

Narodziny Xboxa

Microsoft to firma wszechstronna, zafascynowana nowoczesnymi technologiami. Przez lata budowała konsolę do gier, aż w końcu z dumą zaprezentowała na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas 7 stycznia 2001 roku konsolę Xbox, konkurencję dla PlayStation 2 firmy Sony. Jednostką centralną dla konsoli Xbox była wówczas zmodyfikowana wersja procesora Intel Pentium III.

Następcą Xboxa w pierwszej wersji była konsola ze zaktualizowaną usługą Xbox Live – Xbox 360, która do sprzedaży trafiła 22 listopada 2005 roku. Użytkownicy mogli dopasować do niej szereg akcesoriów, w tym:

– bezprzewodowe kontrolery do gier,
– dyski twarde o wyższej pojemności,
– sensor ruchu Kinect.

21 maja 2013 roku wysłużony Xbox 360 zyskał godnego następcę – konsolę Microsoft Xbox One, z obsługą dysków Blu-ray, która w swoim działaniu wykorzystywała procesor AMD.

Aktualnie Microsoft to potężna firma, działająca na różnych rynkach na całym świecie. Jest obecna w 125 krajach i zatrudnia ponad 90 tys. osób. To bez wątpienia jeden z największych gigantów rynku nie tylko amerykańskiego, ale i światowego.

Internet światłowodowy. Link zdjęty 17.12.2020, dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci wznowienia prosimy o kontakt.
https://www.*pc.pl/internet/kup-internet/
Internet światłowodowy

fryzura ślubna ślub fryzury ślubne wesele Poprzedni post Upięcia ślubne – jak wybrać idealną fryzurę
matematyka humor arytmetyka geometria śmieszne Następny post Humor: matematyka, arytmetyka, geometria