hutong Chiny Pekin ciekawostki hutongi historia

Hutongi w Pekinie. Co to takiego?

Czas czytania:2 minut/y, 13 sekund/y

Czym były hutongi? Najsłynniejsze hutongi w Pekinie. Informacje i ciekawostki o hutongach

Hutong – co to jest?

1) Hutong, to chiński zespół szczelnie przylegających do siebie parterowych budynków z nieotynkowanej cegły. Były budowane na planie prostokąta, łączyły je małe wspólne dziedzińce, z których przez małą bramę siheyuan wychodziło się na ulicę.

2) Istniały dokładne zasady, wedle których powstawały hutongi. Każda ulica nie mogła być szersza niż 9 metrów, a alejki nie mogły być szersze niż 3-4 metry, więc mogły się tu poruszać tylko pojazdy jednośladowe.

3) Zdarzało się, że nazwa hutongu wywodziła się od nazwiska osoby, która tam mieszkała, np. Shilaoniang Hutong i Wang Pijiang Hutong. Hutongi miały też nazwę od kształtu zabudowań: Hutong Yangweiba (hutong owczego ogona) czy Hutong Erduoyan (hutong uszu). W zachodniej części Pekinu jest Hutong Jiudaowan (dziewięć zakrętów).

hutong Chiny Pekin ciekawostki hutongi historia
Bramy wejściowe na teren hutongu

Hutongi w Pekinie

4) Do dziś zachowały się hutonigi w Pekinie, stolicy Chin. To atrakcja, którą odwiedzają turyści. Jeszcze nie tak dawno wiele z nich było zaniedbanych, część z nich wyburzono. Obecnie te które pozostały, są wizytówką Pekinu. Słynne Zakazane Miasto jest otoczone 7. tysiącami hutongów. Większość z nich powstała w czasie panowania trzech dynastii: Yuan, Ming i Qing.

5) Hutong Nanluoguxiang zbudowano za panowania dynastii Yuan. Znajduje się w jednej z najstarszych dzielnic w Pekinie, której powstała ponad 7 wieków temu. To największy chiński hutong w stylu szachownicy, w którym w najlepszym okresie mieszkała arystokracja.

6) Shichahai Hutong jest położony niedaleko kompleksu jezior o powierzchni 146,7 ha, w północno-zachodnim Pekinie. Obok jeziora Houhai stoją stare hutongi, w których jest świątynia Guanghua z czasów dynastii Yuan. Obecnie ta świątynia jest siedzibą Pekińskiego Związku Buddyjskiego.

hutong Chiny Pekin ciekawostki hutongi historia
Wąska alejka między domami w hutongu. Foto: Fabio Achilli / cc-by-sa 2.0

Niedaleko jest rezydencja księcia Chun. Po drugiej stronie jeziora znajduje się park Houhai, klasztor Fengtai i rezydencja księcia Gongao mająca powierzchnię 60 tys. m². To największy i zarazem najlepiej zachowany tego typu obiektem w Pekinie.

7) Największy i najwęższy hutong w Pekinie, to Qianshi Hutong (hutong rynku pieniężnego). Ma kilkadziesiąt metrów długości, a najwęższe miejsce ma tylko 50 cm szerokości. Stoi na Jewel City Street, koło Qianmen. Kiedyś były tu instytucje finansowe.

8) Xijiaomingxiang, to najdłuższy hutong. Ma długość 6,5 kilometra. Zaczyna się od ulicy Chongwenmen Nei na wschodzie i na północy od ulicy Xinhua na zachodzie. Na mapie dynastii Ming i Qing był oznaczony jako „Wschodni Xijiangmixiang”.

9) Najstarszy hutong, to Sanmiao, zwany przodkiem hutongów. Ponad 900 lat temu nazywał się „Shanzhoujie”.

10) Najkrótszy hutong, to Guantongjie, który ma ponad 20 metrów długości.

Ciekawostki o hutongach (c) Sadurski.com, na podstawie tekstu
Agaty Zhuang

Zobacz też:
> Harbin, Chiny
> Wuhan, Chiny
> Ciekawostki o Indiach

Walończycy ciekawostki Szklarska Poręba Walonowie Poprzedni post Walończycy i Szklarska Poręba
miasto Toruń ciekawostki atrakcje zabytki toruńskie Następny post 22 ciekawostki o Toruniu