Ile zarabia św. Mikołaj w Polsce?
To praca sezonowa, a w tym przypadku sezon jest wyjątkowo krótki. Powiedzmy, większa część grudnia. Dlatego trzeba się nieźle uwijać, aby obskoczyć jak najwięcej imprez, jak najwięcej miejsc. Najlepiej w swoim mieście, gdyż dojazdy kosztują i to dodatkowy czas, którego jest coraz mniej. Bo kolejne dzieci czekają na prezent, a rodzice trzymają portfele w rękach. Ile zarabia św. Mikołaj?
Kwalifikacje św. Mikołaja
Aby zostać św. Mikołajem, nie trzeba ukończyć żadnej specjalnej szkoły. Trzeba załatwić sobie strój Mikołaja, wystarczająco długą i białą brodę oraz perukę (każdy wie, że św. Mikołaj nie jest łysy). No i mieć gadane, wiedzieć jak się zachować nawet w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Bo niektóre dzieci potrafią zaskoczyć niespodziewanymi pytaniami i zachowaniem. Jest jeszcze potrzebny odpowiedni marketing, bo w grudniu konkurencja Mikołajów spora, a każdemu z nich zależy, aby z portfeli wyrwać jak najwięcej.
Dobrze, jeśli Mikołaj będzie zmotoryzowany, wtedy obskoczy jak najwięcej miejsc (obecnie mówimy: destynacji). Oczywiście nie chodzi o sanie zaprzężone z renifery. Szybki Mikołaj ma prawo jazdy i swoje auto z GPS-em, aby bezbłędnie trafić tam, gdzie trzeba. Ale spóźnienia i tak są nieuniknione. Warto też, aby miał niezłą pamięć. Jak rodzice powiedzą, że prezent ma wręczyć Pawełkowi, a powie “Masz tu prezent od Mikołaja, Adrianku”, dziecko może znienawidzić Mikołaja na zawsze.
Wprawdzie Mikołaj sadza sobie dzieci na kolanach, ale nikt wtedy nie myśli o pedofilii. Przecież to niemożliwe, aby święty miał takie skłonności, prawda?
Zarobki św. Mikołaja
Mikołaje śpiewające i tańczące, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Ale szybkie wizyty (więc i nieduży jednostkowy zarobek) tego nie wymagają. Musi być odpowiedni ubiór i prezencję. Paczuszka z prezentem otrzymana w przedpokoju od rodziców wędruje w dłonie szczęśliwego dzieciaka. A potem w kolejne miejsce.
Oczywiście im większa impreza (więcej dzieci, dłużej trwa) – tym zarobek większy. Na przykład centra handlowe, przedszkola. Większości przebierańcom muszą jednak wystarczyć wizyty domowe. Ale ma to pozytywny aspekt: wtedy nikt nie pyta świętego o tak przyziemne kwestie, jak Umowa o dzieło, podatek i PIT.
Pora na konkrety, czyli ile święty Mikołaj może zarobić
Najprostsza, szybka wizyta św.Mikołaja, to stówka (choć w tzw. Polsce B kwota może być niższa). Chwila rozmowy z dzieckiem (dziećmi), np. czy byłeś/aś grzeczny/a?, potem wręczenie prezentów, uśmiechy, Mikołaj znika za drzwiami i inkasuje od rodziców obdarowanych malców wypłatę. Spełnienie dodatkowych, ponadstandardowych próśb podnosi kwotę, nawet do 250 złotych. Ceny wzrastają, jeśli wizyta ma mieć miejsce dokładnie w Wigilię. Albo gdy Mikołaj musi dojechać poza miasto (w dodatku na zaśnieżonych drogach ślisko).
Mikołaj-fachowiec przybywając do pokoju w którym oczekują go dzieci, już wie jak mają na imię, bo został poinstruowany przez rodziców. Dobrze, jeśli wie o nich coś jeszcze, np. Bartek lubi Gwiezdne Wojny i bolidy formuły I, a Karolinka uwielbia kreskówki i swojego misia, którego przed rokiem dostała od Mikołaja (przecież on musi o tym pamiętać, prawda?).
Podobno można też zamówić telefon od Mikołaja, za 50 zł. Skoro dzieci cała masa, niektórym można powiedzieć, że w tym roku Mikołaj osobiście nie da rady przybyć, ale obiecał zatelefonować i zamienić z dzieckiem przynajmniej kilka słów. 10 minut rozmowy dziecko na pewno zapamięta, a św.Mikołaj nie musi inwestować w strój i wychodzić ze swego domu.
Marketing św. Mikołaja
Kiedyś umieszczano reklamy w prasie, ale w XXI wieku najlepiej postawić na Internet. Na przykład dać przekonujące ogłoszenia w portalach ogłoszeniowych. Oczywiście z lekkim wyprzedzeniem, nie na ostatnią chwilę. I warto pozycjonować się w swoim miejscu zamieszkania (mieście). Na 99,9% nikt ze Szczecina nie będzie specjalnie sprowadzał Mikołaja z Rzeszowa czy Katowic. Najlepiej sprawdzają się w wyszukiwarce frazy: wynajem Mikołaja, Mikołaj do wynajęcia, święty Mikołaj do wynajęcia, wynajem św. Mikołaja, zamów Mikołaja do domu, Mikołaj na zamówienie.
Nie tylko św. Mikołaj
Święty Mikołaj płci męskiej musi być, ale te bardziej ekskluzywne Mikołaje mają swoich pomocników. Śnieżynki (młode dziewczyny) i elfy (tu płeć już obojętna) też mogą liczyć w grudniu na zarobek. Szczególnie, gdy to imprezy w centrach handlowych. Niektóre Śnieżynki mogą nawet obyć się bez Mikołajów. Rozdają skromne prezenciki, słodycze albo (co gorsza) ulotki reklamowe.
Pomocnicy Mikołajów aktualnie mogą liczyć na zarobek 18-21 zł brutto za godzinę, przy 6-8 godzinnym dniu pracy.
Tekst: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o świętym Mikołaju
Jeśli chcesz napisać list do św. Mikołaja, Sadurski.com poleca te adresy:
1) Drøbak w południowej Norwegii:
Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
1440 Drøbak, Norwegia
2) Rovaniemi w Finlandii:
Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia
3) Kanada:
Santa Claus, North Pole,
Canada, H0H 0H0
Ciekawe informacje o św. Mikołaju
Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja, biskupa Miry.
Obecnie w świadomości ludzi istnieje wizerunek św. Mikołaja, rozpowszechniony przez kulturę amerykańską i brytyjską. Czerwony płaszcz i czapka zostały spopularyzowane począwszy od 1930 roku przez koncern Coca-Cola, dzięki reklamom trafiającym do ogromnej rzeszy ludzi.
Tak zwane mikołajki obchodzone są 6 grudnia. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie). Jednak Święty Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej z Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami.
Św. Mikołaj niejedno ma imię
– W Rosji św. Mikołaj, to Dziadek (Дед Мороз), który rozdaje on prezenty wraz ze Śnieżynką (ros. Снегурочка).
– W tradycji bizantyńskiej 1 stycznia dzieciom daje prezenty Święty Bazyli.
– W Wielkopolsce, na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim na Boże Narodzenie prezenty przynosi Gwiazdor, a święty Mikołaj daje prezenty 6 grudnia.
– Na Dolnym Śląsku prezenty w Boże Narodzenie przynosi Gwiazdka.
– W Małopolsce prezenty pod choinką zostawia Aniołek, natomiast w nocy z 5 na 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj.
– Na Górnym Śląsku i w Czechach prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dzieciątko utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa. 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj.
– Mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego na Boże Narodzenie prezenty przynoszą krasnoludki. Mikołaj robi to 6 grudnia.
– W Hiszpanii pod choinką dzieci nie znajdują żadnego prezentu. Muszą czekać aż do 6 stycznia na wizytę Trzech Króli.
(na podstawie Wikipedii)
Zobacz też:
> Jarmarki bożonarodzeniowe
> Historia Bożego Narodzenia
> Bombki choinkowe ciekawostki