Gazeta bez zdjęć, gazeta bez rysunków
Ilustracje prasowe
Francuski Libération wyjątkowo ukazał się bez zdjęć. A gdyby tak polska gazeta bez rysunków?
14 listopada 2013 r. francuski znany dziennik Libération po raz pierwszy ukazał się z samymi tekstami, bez zdjęć. W miejscu, gdzie zwykle publikowane są ilustracje zdjęciowe, opublikowano ramki okalające biel papieru. Była to oryginalna forma wdzięczności dla fotografów, fotografików i fotoreporterów w dniu otwarcia międzynarodowej wystawy Paris Photo. A przy okazji świetna reklama dla gazety, gdyż fakt ten został dostrzeżony na całym świecie. Dyskutowano o ogromnym wkładzie autorów zdjęć w przekazywanie informacji, w rozwój prasy i nasze życie codzienne. Mówiono o niebezpiecznej pracy fotoreporterów pstrykających zdjęcia podczas działań wojennych… Krótko mówiąc – marketingowy sukces gazety oraz dostrzeżenie pracy fotoreporterów i fotografików.
Ilustracje, to nie tylko zdjęcia
Tymczasem ilustracje prasowe, to nie tylko zdjęcia czyli obrazy wykonane przez fotoreporterów wyposażonych w aparaty fotograficzne. To również ilustracje typu graficznego: infografiki, rysunki satyryczne, portrety i karykatury, przerywniki graficzne oraz pozostałe ilustracje tworzone przez plastyków, ilustratorów, rysowników, karykaturzystów. Wraz z pogłębiającym się kryzysem na rynku prasowym, to właśnie z ilustracji typu graficznego w powodów oszczędnościowych wydawcy rezygnują w pierwszej kolejności. Już można sobie wyobrazić gazetę i czasopismo bez ilustracji graficznych (w niektórych redakcjach jest to już faktem), natomiast ze zdjęć wydawcy prasy prawdopodobnie nigdy nie zrezygnują, póki będzie istnieć prasa (ta na papierze oraz ta w postaci cyfrowej).
Ilustratorzy prasowi w odwrocie
Pomijając prasę francuską, brytyjską czy niemiecką, która drukuje dużo ilustracji graficznych (np. tzw. tygodniki opinii mają często po kilku stałych współpracowników – rysowników tworzących aktualne komentarze satyryczne w swoich stałych, autorskich rubrykach), obecnie polska prasa niemal wyłącznie publikuje ilustracje typu fotograficznego. Ilustracje wykonane ręką artysty, ilustratora, rysownika satyrycznego w ostatnich latach są w odwrocie i być może za jakiś czas definitywnie znikną z polskiej prasy.
Gdyby w Polsce jakiś numer gazety eksperymentalnie ukazał się bez rysunków – nikt by tego nawet nie dostrzegł. Smutne to – głównie dla rysowników, którzy wciąż istnieją i żyją, ale (z wyjątkami oczywiście) nie mają już gdzie publikować. Bo kryzys jaki dopadł polską prasę, najpierw dopadł tych, z których usług wydawcy i redaktorzy mogą najłatwiej zrezygnować. Z ilustracji zdjęciowych zrezygnować się nie da.
Ilustracje prasowe – tekst: Szczepan Sadurski
Autor jest doświadczonym ilustratorem (książki, podręczniki szkolne) i rysownikiem prasowym.
2013-11-21