Turcja import z Turcji

Import z Turcji – wszystko, co warto wiedzieć

Czas czytania:2 minut/y, 36 sekund/y

Turcja to kraj o niezwykle korzystnej lokalizacji – na granicy Europy i Azji, a także różnych kultur. W ostatnich latach kraj ten wyrósł również znacznie pod względem gospodarczym i obecnie prężnie pnie się do góry. Przewiduje się, że w perspektywie następnych dziesięcioleci Turcja może znaleźć się wśród kilku największych i najważniejszych gospodarek świata. Póki co kraj ten jest coraz bardziej atrakcyjny dla polskich importerów. Co należy widzieć o imporcie towarów z Turcji?

Dlaczego polscy importerzy decydują się na kupowanie w Turcji?

Import z Turcji opłaca się z wielu powodów. Z jednej strony pod względem kosztów pracy, czy administracji nie jest to kraj tak bardzo atrakcyjny, jak Chiny, które w dalszym ciągu są największym na świecie producentem i eksporterem różnych dóbr. Z punktu widzenia Polski i całej Unii Europejskiej Turcja ma jednak bardzo duże zalety, które powoli zaczynają przeważać nad zaletami Państwa Środka. Przede wszystkim jest to mniejsza odległość. Z pozoru w dzisiejszych czasach i przy obecnych możliwościach transportowych wydaje się to kwestią błahą. Jednak mniejszy dystans dzielący Polskę i Turcję sprawia, że koszt przewozu towarów jest po prostu sporo mniejszy, co w znacznym stopniu obniża koszty importu i wyrównuje pod tym względem ofertę turecką i chińską. Ważnym plusem są również liczne umowy międzynarodowe, które w ciągu ostatnich lat zostały podpisane pomiędzy UE i Turcja, a także bezpośrednio – pomiędzy Turcją i Polską. Najważniejszą z nich jest chyba przystąpienie Turcji do europejskiej unii celnej, co w opinii wielu ekspertów może być pierwszym krokiem do wejścia tego kraju do Unii Europejskiej, choć do tego raczej jeszcze bardzo daleko. Powodem zwiększenia zainteresowania Turcją jest również znaczny wzrost w ostatnich latach cen frachtu z Chin.

Co przede wszystkim przywozi się z Turcji do Polski?

Co zatem przywozi się z Turcji, do naszego kraju? Najważniejszym tureckim towarem, który trafia na nasz rynek, jest sprzęt motoryzacyjny. W kraju tym funkcjonuje wiele zakładów produkujących części samochodowe, które następnie używane są do produkcji aut u nas, a także części zamienne. Duże znaczenie ma również turecki sprzęt wykorzystywany w polskim przemyśle petrochemicznym. Co ciekawe, coraz częściej na nasz rynek trafia również produkowana za Bosforem elektronika, która do tej pory sprowadzana była w zdecydowanej większości z Chin. Na tym oczywiście lista towarów importowanych z Turcji się nie kończy. Polscy importerzy bardzo chętnie kupują tam również żelazo, stal i wszelkiego typu wyroby metalowe. Tradycyjnie na polski i europejski rynek trafiają również w dużej ilości turecki tekstylia i odzież.

Najważniejsze szlaki handlowe między Turcją a Polską

Zaletą współpracy handlowej z Turcją, o której nie wspomniano wcześniej, a której nie można pominąć, jest o wiele większa niż w przypadku Chin możliwość dywersyfikacji środków transportu używanych w imporcie. Transport z Turcji odbywa się nie tylko drogą morską. Bardzo duże znaczenie ma również spedycja drogowa i transport kolejowy. Zróżnicowanie możliwych środków transportu sprawia, że import z Turcji postrzegany jest jako bezpieczny – sytuacja, w której wszystkie dostępne szlaki handlowe będą zablokowane, jest praktycznie niemożliwa. Coraz większą popularnością cieszy się transport drogowy z Turcji, który możliwy jest przede wszystkim dzięki prężnie rozwijanej w tym kraju infrastrukturze drogowej. Wydaje się, że ze względu na krótki czas dostawy importerzy wybierają go zdecydowanie chętniej, niż wymagający znacznie dłuższego czasu transport morski.

wyposażenie samochodów terenowych samochody terenowe Poprzedni post Niezbędne wyposażenie samochodów terenowych
dobry humor całowanie dowcipy o całowaniu kawały żarty kawały pocałunek kobiet lesbijki kobiety Następny post Dowcipy o całowaniu