jak zamówić taksówkę taksówki taksówkarze ciekawostki taksówka dowcipy o taksówkarzach

Jak zamówić taksówkę, o czym pamiętać?

Czas czytania:4 minut/y, 21 sekund/y

Na co zwrócić uwagę zamawiając przejazd taksówką? Jak zamówić taksówkę, opłata za przejazd taksówką – poradnik

Nowojorskie (i nie tylko) taksówki łatwo rozpoznać na drodze wśród innych samochodów, bo mają żółty kolor. W niektórych miastach, nie tylko USA, jest podobnie – rozpoznawalność kolorystyczna, do tego umieszczony na dachu auta napis TAXI. Nawet tam, gdzie na co dzień mieszkańcy nie posługują się językiem angielskim, a TAXI w tym języku niekoniecznie oznacza określeniem taksówki.

Nawet jeśli nie korzytałeś/aś nigdy z taksówki, nawet jeśli na co dzień korzystasz wyłącznie z aplikacji w smartfonie, dzięki której jesteś podwożony w konkretne miejsce – ten moment w przyszłości najprawdopodobniej nastąpi. Dlatego przygotowaliśmy kilka punktów porad, które mają wyjaśnić ten temat.

1. Zadzwoń z wyprzedzeniem

Zamiast stać na skraju chodnika i machać rękami na widok każdego jadącego samochodu z napisem TAXI, zamiast złorzeczyć na każdego taksówkarza, który mimo tego się nie zatrzymał (nie zważając na to, że stoisz na deszczu, śniegu lub mrozie) po prostu zatelefonuj. Zamów taksówkę telefonicznie i czekaj na konkretny samochód, zamiast czekać i szukać przypadkowej taksówki.

Obecnie jest to łatwiejsze niż kiedyś. SMS-em dostaniesz markę i kolor samochodu, informacje kiedy najprawdopodobniej dojedzie na twoje miejsce. Niektóre firmy mają też swoje aplikacje, więc dostajesz jeszcze więcej informacji.

taksówki ubezpieczenie taxi flota jak zamówić taksówkę
Jak zamówić taksówkę, co zrobić aby nie było żadnych niespodzianek? Przeczytaj nasz poradnik

2. Zapamiętaj nazwę firmy taksówkarskiej

Jeśli zamówiłeś taksówkę w konkretnej firmie i nie masz pewności, ze dostaniesz dodatkowe informacje, o których napisaliśmy wyżej, zanotuj przynajmniej nazwę tej firmy. Wiadomo, nie każdy ma pamięć i głowę do takich spraw, a to jednak ważne. Gdyby okazało się, że coś ci wypadło z kieszeni lub zostawiłeś coś na siedzeniu – wiesz gdzie się zgłosić, aby szybko zlokalizować zgubę. Jeśli tego nie zrobiłeś – poproś taksówkarza o wizytówkę (dużo firm taksówkarskich ma takie wizytówki i wręczają je pasażerom, jeśli o to poproszą). Jeśli nie – może taksówkarz ma swoją wizytówkę albo poda ci swoje nazwisko i numer telefonu, a ty je zanotujesz. To ostatnie może być problematyczne i być może niekonieczne, ale…

3. Poznaj dojazd do lokalizacji

Zanim wsiądziesz do taksówki, warto zajrzeć do GoogleMaps lub na papierową mapę i zorientuj się gdzie jest punkt docelowy twojej podróży, do którego ma cię dowieźć taksówkarz. Zapamiętasz w które mniej więcej miejsce masz trafić, w którym kierunku będziesz jechać, jakie są charakterystyczne punkty które będziesz mijał podczas przejazdu.

Kiedyś zdarzało się, że niektórzy taksówkarze oszukiwali pasażerów. Celowo jechali okrężną trasą, aby zarobić więcej, ale teraz to chyba rzadkość. Prawie każdy ma smartfona z Internetem, sam może wpisać docelowy adres i znaleźć trasę podróży. Wprawdzie taksówkarz na 99% będzie wiedział gdzie ma jechać, ale jeśli mógłbyś mu pomóc wskazówkami, to czemu nie?

4. Jak zamówić taksówkę. Czy taksówka jest zajęta?

Taksówki poza Polską często mają dodatkowe, umowne oznakowanie. Gdy klient wsiada do taksówki, napis TAXI jest wyłączany lub robi się ciemniejszy. Czasem są też inne sposoby które sugerują potencjalnym klientom, ze jadąca akurat drogą taksówka jest już zajęta przez innego klienta.

taksówkarze taksówkarz jak zamówić taksówkę
Już wiesz, jak zamówić taksówkę?

5. Zapłać gotówką lub kartą

Nie wszystkie taksówki mają mobilne terminale, pozwalające na zapłatę kartą. Ale teraz są różne sposoby płatności, np. blikiem. Jednak w przypadku braku możliwości zapłaty katą, trzeba mieć ze sobą gotówkę. I to najlepiej nie w najwyższych banknotach.

Zdarza się, że taksówkarz nie ma pieniędzy, aby wydać resztę. Więc jeśli masz tylko banknot 200-złotowy, a masz do zapłaty 30 zł i taksówkarz mówi, ze nie może wydać – będzie poważny problem. Dlatego zanim wsiądziesz do taksówki – sprawdź czy masz też drobne.

6. Zamów licencjonowaną taksówkę

Pewnie słyszałeś o przypadkach, gdy za krótką trasę taksówkarz zażyczył sobie dużej (zbyt dużej jak na zdrowy rozsądek) kwoty za kurs taksówki. Zdarza się niestety, że tak robią niektórzy nielicencjonowani taksówkarze. Oni mają swój cennik, którego nie musisz znać, a oni o tym pasażera nie informują. U”normalnej” firmy taksówkarskiej zapłaciłbyś za kurs np. 40 złotych, a tu po dotarciu na miejsce dowiadujesz się, że masz do zapłaty 200 złotych. Stres, wściekłość, niestety jesteś sam sobie winien, bo nie upewniłeś się oto kwoty za przejazd, zanim wsiadłeś do taksówki.

Szczególnie jeśli nie masz pewności, że ma cię podwieźć licencjonowana firma od taksówek, zanim wsiądziesz i zanim ruszy samochód, podaj miejsce docelowe i spytaj ile będziesz miał do zapłacenia za kurs. Gdyby podana wtedy cena mocno różniła się od tak, którą żąda taksówkarz po podwiezieniu na miejsce – znaczy, że jest oszustem. W przypadku rozstrzygnięcia sporu w przyszłości – będziesz mieć ważny argument.

7. Najpierw zabierz bagaż

Zanim wysiądziesz z taksówki – upewnij się, że na siedzeniu czegoś nie zostawiłeś. Torba, telefon, jakiś przedmiot? Może z kieszeni wypadła ci rękawiczka, portfel lub coś innego? A jeśli w bagażniku taksówki jest twój bagaż – koniecznie o tym pamiętaj. Taksówkarz raczej powinien też o tym pamiętać, ale każdy z nas może o czymś zapomnieć, prawda? Dlatego przed wyjściem z taksówki, przypomnij taksówkarzowi, że w bagażniku są jeszcze twoje rzeczy. Nie odjedzie gdy tylko wysiądziesz, zapomniawszy oddać twój bagaż. O tego typu sprawach pisaliśmy już w punkcie 2 (nazwa firmy, wizytówka), jednak to temat tak ważny, że teraz przypominamy. Gdyby jednak wydarzyła się taka sytuacja – masz wizytówkę i numer telefonu, więc wiesz do kogo się zgłosić.

Jak zamówić taksówkę: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o taksówkach
> Dowcipy o kierowcach
> Kawały o konduktorach

rolety do okien ciekawostki rodzaje rolet Poprzedni post Jak wybrać rolety do kształtu okien?
humor kawały dowcipy o Zorro żarty Następny post Dowcipy o Zorro