33 ciekawostki o taksówkach i taksówkarzach
Taksówki ciekawostki o taksówkach. Taksówki w Polsce i na świecie, historia, zasady przewozu, pasażerowie taksówek, taksówkowe rekordy
Taksówki ciekawostki z historii
1) W Polsce taksówki pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo były uznawane jako niepotrzebny kaprys bogatych ludzi.
2) Początkowo taksówki oferowały swe usługi jedynie w dużych miastach takich jak Warszawa, Katowice czy Kraków. Z biegiem lat zaczęły jeździć po kolejnych miastach i miejscowościach, wreszcie opanowały cały kraj.
3) Najsłynniejszą i zarazem najbardziej rozpoznawalną firmą taksówkarską, jest The London Taxi Company. Swoją działalność prowadzi od 1948 roku.
4) W 1903 roku Warszawskie Towarzystwo Eksploatacji Samochodów opracowało i wprowadziło taksówki, które mogły przewozić maksymalnie 3 pasażerów na raz.
5) Początkowo przejazdy taksówkami były możliwe tylko w granicach miasta. Opłata wynosiła kosztowała 50 kopiejek.
6) W 1921 roku nadszedł długo oczekiwany powrót taksówek do Warszawy. Przerwa była spowodowana I wojną światową.
7) W PRL minimalny koszt przejazdem taksówki (tak zwane “trzaśnięcie drzwiami”) wynosił 4,50 zł. Każde tysiąc metrów kosztowało dodatkowe 2 złote.
Ciekawostki o taksówkach i taksówkarzach
8) Kierowca taksówki w momencie uzyskania licencji dostaje zezwolenie na konkretny obszar, w jakim może się przemieszczać taksówką.
9) W nowoczesnych taksówkach maksymalnie może się pomieścić 4. pasażerów. Pod żadnym pozorem kierowca auta nie może zabierać większej ilości osób od tego, jaki znajduje się w dowiedzie rejestracyjnym jego pojazdu.
10) Taksówkarze pracujący nocą, mający styczność z niezbyt trzeźwymi pasażerami, a po odbyciu kursu w samochodzie znajdują dziwaczne rzeczy. Zdarzały się przypadki, że pasażerowie zostawiali buty, spodnie, ważne dokumenty a nawet… sztuczną szczękę. Pewien medalista olimpijski zostawił w taksówce swój medal.
11) Przyjęło się, że napiwek dla taksówkarza stanowi od 10 do 20% kwoty należnej za przejazd taksówki.
12) Gdy numer taksówki jest włączony oznacza to, że taksówka jest wolna. Natomiast gdy światło off-duty jest włączone – oznacza to, że taksówka jest zajęta. Zamiast napisu off-duty spotkamy się z brak podświetlenia napisu. To także będzie oznaczać, że taksówka jest już zajęta.
13) Za podszywanie się za taksówkę w Polsce grozi mandat nawet do 10 tysięcy złotych. Od niedawna jest też obowiązek posiadania licencji.
Taksówki na świecie
14) Żółte samochody na ulicach miast od od lat 70. ubiegłego wieku są głównie kojarzone z zawodem taksówkarza.
15) Podobno najwięcej taksówek jeździ po Meksyku. Jest ich tam 60 tysięcy.
16) W zależności od tego w jakim kraju jesteśmy, taksówki mogą mieć różne kolory karoserii. W Wielkiej Brytanii mają kolor czarny, w Niemczech kremowy, a w USA (i nie tylko tam) żółty.
17) Zawód taksówkarza jest w USA uważany za jeden z najbardziej stresujących.
18) Najdroższy kurs taksówki? Klient taksówkarza z Finlandii przejechał 23 tysięcy kilometrów. Zapłacił za to kwotę o równowartości 15 tys. USD.
19) Pierwszą taksówka w Rosji jeździła od 1907 roku, po Moskwie.
20) Podobno najdroższymi taksówkami są te, które jeżdżą po Londynie.
Taksówki w Nowym Jorku
21) Większość kierowców taksówek jeżdżących po Nowym Jorku, to imigranci z Afryki, Azji lub Bliskiego Wschodu.
22) W Nowym Jorku jeździ ponad 50 tysięcy licencjonowanych, żółtych taksówek. Rocznie wykonują one około 300 milionów kursów.
23) Taksówkarze z Nowego Jorku w ostatnich dwóch latach pobierali większe opłaty niż powinni. Obliczono, że pasażerowie w sumie stracili około 25 milionów dolarów.
Taksówkarze i ich praca
24) Taksówkarz nie ma prawa podczas jazdy z klientem rozmawiać przez telefon, słychać radia i żadnej innej muzyki.
25) Musi ze spokojem i powagą wysłuchać wszystkich uwag pasażera.
26) Taksówkarz musi podjechać jak najbliżej klienta. Jeśli stanie po drugiej stronie jezdni i zamawiający będzie zmuszony przejść przez ulicę, klient ma prawo się na niego obrazić.
27) Taksówkarz nie może wtrącać się do rozmowy wiezionych pasażerów. Wyjątek od tego jest wtedy, gdy zostanie o to poproszony albo spytany o coś.
28) Trasa przez którą powiezie nas kierowca taksówki zależy wyłącznie od wyboru kierowcy. Jeśli poprosimy go o konkretną trasę, może lecz nie musi dostosować się do naszego wyboru.
29) Do kierowcy taksówki należy czystość samochodu. Jego pojazd musi wyglądać przyzwoicie zarówno w środku, jak i na zewnątrz.
30) Pasażerowi nie wolno rozpraszać taksówkarza. Jednak gdy prowadzi on pojazd w sposób niebezpieczny, kulturalnie mamy prawo zwrócić mu uwagę.
31) Jako pasażer mamy prawo oczekiwać od taksówkarza poprawnych i kulturalnych manier wobec nas.
32) Taksówka ma za zadanie dostarczyć klienta jak najbliżej podanego przez klienta adresu. Na tyle, aby to nie było sprzeczne z prawem.
33) Taksówka musi posiadać w widocznym miejscu nazwę firmy przewozowej oraz taksometr, który umożliwia klientowi kontrolę nad kosztem przejazdu. Jeśli taksometr jest zasłonięty, pasażer ma prawo a nawet taki obowiązek żądać od taksówkarza, aby go odsłonił.
Ciekawostki o taksówkarzach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o strażakach
> Policjanci – ciekawostki
> Ciekawostki o krasnoludkach