jednostki specjalne

Od Rangersów po GROM. Słynne jednostki specjalne

Czas czytania:2 minut/y, 4 sekund/y

Istnieją jednostki specjalne, których same nazwy u miłośników militariów wywołują dreszcze. Są to siły składające się z doskonale wyszkolonych żołnierzy, dysponujących najbardziej nowoczesnym wyposażeniem. Wiele z nich odegrało ważną rolę w historii świata i wciąż jest wszędzie tam, gdzie na świecie robi się gorąco

Stany Zjednoczone

Jednostką, która w Stanach Zjednoczonych ma najdłuższe tradycje jest US Army Rangers. Jej korzenie sięgają rewolucji amerykańskiej, kiedy to powstał pierwszy oddział amerykańskiej armii nazywany “rangersami“. Jest to jednostka wyróżniająca się bardzo wysokim stopniem gotowości i mająca na koncie udział między innymi w operacji “Przywrócić Nadzieję” w Somalii oraz misji stabilizacyjnej w Bośni.

Od czasu wojny w Wietnamie za najbardziej elitarną jednostkę amerykańskiej armii uchodzi United States Navy Sea, Air and Land, bardziej znana jako Navy SEALs. Powołana została w 1961 r. przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego i swoją sławę zyskała w trakcie wojny w Wietnamie, później zaś uczestniczyła we wszystkich większych konfliktach zbrojnych, w których brały udział Stany Zjednoczone.

Wreszcie 1st Special Forces Operational Detachment-Delta, bardziej znana jako Delta Force. Założona w 1977 roku jednostka specjalizuje się przede wszystkim w akcjach odbijania zakładników i składa się z komandosów z innych jednostek specjalnych. Dysponuje najbardziej nowoczesnym wyposażeniem na świecie, często konstruowanym na jej potrzeby.

Europa

Jeśli chodzi o europejskie jednostki specjalne, na pewno najpierw należałoby wymienić brytyjską Special Army Service (SAS) – jednostkę powołaną w 1941 r. w celu przeprowadzania ataków dywersyjnych na tyłach wroga podczas działań w Afryce Północnej. Na koncie ma między innymi akcję “Nimrod” (uwolnienie 19 zakładników przetrzymywanych przez terrorystów w ambasadzie Iranu w Londynie) oraz udział w poszukiwaniu Osamy bin Ladena w górach Tora Tora.

Należy też wspomnieć o jednostce owianej złą sławą, jaką niewątpliwie jest rosyjski Specnaz. Jej korzenie sięgają czasów Związku Radzieckiego – została powołana w 1978 roku jako oddział mający na celu przeciwdziałanie atakom terrorystycznym na olimpiadzie w Moskwie w 1980 r. Jednak to nie komunistyczne korzenie przyniosły Specnazowi negatywną reputację, lecz raczej stosowane przez jednostkę wyjątkowo brutalne metody działania. Podczas akcji odbicia zakładników w Dubrowce mieli rzekomo dobijać zamachowców strzałem w głowę z bliskiej odległości.

W zestawieniu nie możemy pominąć polskiej elitarnej jednostki, jaką jest GROM. Ta sformowana w 1990 r. grupa specjalna wojsk polskich, brała udział w wielu operacjach specjalnych na terenie całego świata i ma na koncie udział między innymi w działaniach na Haiti, Bałkanach, Iraku oraz Afganistanie. Jednym z największych osiągnięć jednostki GROM jest niewątpliwie operacja “Little Flower”, w trakcie której pojmany został serbski zbrodniarz wojenny Slavko Dokmanovic.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona deltashop.pl.

Zobacz też: 
> Paintball ciekawostki

zmiana organizacji ruchu Poprzedni post Zmiana organizacji ruchu podczas robót – poradnik
otwieracz otwieracze do butelek Następny post Historia otwieraczy do butelek