Paintball. Zabawa w wojnę dla dorosłych

paintball ciekawostki paintballowe o paintballu

Paintball ciekawostki paintballowe

Gra narodziła się stosunkowo niedawno, gdy trzej Amerykanie wpadli na pomysł urządzenia bezkrwawej bitwy. Zamiast broni palnej, postanowili użyć specjalnych pistoletów na farbę, które służyły do znakowania bydła i drzew w lesie. Było to na początku lat 80. ubiegłego wieku. Pomysł chwycił. Dziś w paintball można zagrać niemal wszędzie

Co to jest paintball?

Paintball, to specyficzny rodzaj strategicznej gry zespołowej, polegającej na systematycznej eliminacji przeciwników. Ujmując rzecz najprościej, chodzi o „wystrzelanie” wrogów,tak, aby równocześnie samemu nie dać się „odstrzelić”. Nie jest to łatwe, lecz jak się okazuje, frajda jest olbrzymia.

Jak powstał paintball? Historia paintballa

O ile niemal każdy wie co to ten paintball, mnóstwo osób nie wie jak zaczęła się ta zabawa. Oto ciekawostki o paintballu i jego historii.

USA, lata 50. XX wieku. Leśnicy i farmerzy używali wtedy specjalnych pistoletów z farbą do znaczenia bydła. Nie musieli do każdego zwierzęcia podchodzić osobiście, wystarczył bezbolesny strzał i zwierzę było oznakowane.

W maju 1981 r. trzech przyjaciół z Hampshire w Anglii postanowiło się zabawić. Wzięli pistolety do znaczenia bydła i zaczęli do siebie strzelać. Rozrywka była przednia, więc w kolejnym miesiącu wzięły w niej udział dwie grupy po 6 osób. Zasady survivalu (jeszcze nie było nazwy paintball) były już wymyślone. Trzeba było nie dać się trafić i odebrać flagę drużynie przeciwnej. Informacje o zabawie trafiły do mediów. Fama o nowej, bezkrwawej strzelance dla dorosłych, poszła w świat. A ponieważ zainteresowanie było coraz większe, powstawały kluby i specjalne miejsca w których można bawić się w paintball. Powstał przemysł paintballowy, który znamy dziś.

Co jest potrzebne do paintballa?

Aby zacząć zabawę w bezkrwawą wojnę, musimy zainwestować nieco gotówki w sprzęt do paintballa. W jego skład wchodzą:

– pneumatyczny pistolet zwany markerem,
– specjalna amunicja – czyli małe, żelowe kulki wypełnione barwnikiem spożywczym oraz odzież ochronna
– kombinezon, maska zasłaniająca twarz i rękawice.
Każdy profesjonalny sklep ze sprzętem do paintballa oferuje również mnóstwo przydatnych gadżetów.

paintball ciekawostki paintballowe o paintballu

Paintball ciekawostki

Czy paintball jest bezpieczny?

Odpowiednie zabezpieczenie najbardziej wrażliwych części ciała jest niezwykle istotne. Wystrzelona kulka, mimo że miękka i wypełniona niegroźną farbą, może trafić z prędkością nawet 91,5 m/s. Trafienie czuć nawet przez kombinezon. Choć nie jest bardzo bolesne, pozostawia ślady na ciele, najbardziej widoczne nazajutrz po trafieniu. Ślad i ból zależy też od tego, z jakiej odległości oberwiemy.

Na obrażenia narażona jest szczególnie głowa, głównie oczy i uszy. Dlatego tak ważna jest dobra maska ochronna. Podstawową zasadą bezpieczeństwa w grze jest kategoryczny zakaz zdejmowania maski podczas całego pobytu na placu bitwy, nawet jeśli zostaniemy trafieni i wracamy do punktu zbiorczego.

Pole bitwy – ważna sprawa

Na atrakcyjność samej rozgrywki wpływa przede wszystkim miejsce. Może być to zamknięte pomieszczenie lub otwarta przestrzeń. Rozgrywki odbywające się na terenach ograniczonych, ze sztucznie ustawionymi przeszkodami, nazywają się speedballowymi. Jest to profesjonalna, sportowa odmiana gry. Zdecydowanie bardziej popularny jest jednak woodsball, rozgrywany wszędzie tam, gdzie pozwalają na to możliwości. Może to być na przykład las albo opuszczona fabryka. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywności.

Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego miejsca sami, należy poszukać w okolicy firm zajmujących się paintballem. Zwykle można też pożyczyć niezbędny sprzęt na miejscu.

Zasady gry w paintball

Mamy więc już wszystko i możemy zaczynać. Tylko jak? Dla urozmaicenia rozgrywek wprowadzane są scenariusze, które przypisują drużynom różne cele i zadania. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. „capture the flag„, czyli zdobycie flagi. Grający zostają podzieleni na dwie drużyny, a każda z nich ma swoją bazę i flagę. Wygrywa ta drużyna, której uda się odebrać proporzec przeciwników i zanieść go do swojej bazy.

Modyfikacją tego scenariusza jest obrona fortu. Grupy dzielą się na atakujących i broniących wyznaczonego obiektu. Wygrywają oczywiście ci, którzy skuteczniej wypełnią swoją rolę. Istnieje również opcja, w której obie drużyny ścierają się ze sobą bezpośrednio do ostatniego żołnierza, który pozostanie na placu boju. Inny scenariusz przewiduje kilka trzyosobowych drużyn. Gdy w punkcie kontrolnym znajdzie się troje wyeliminowanych zawodników, wkraczają do gry jako nowy zespół. I tak w kółko, przez uzgodniony czas.

Najmniej zasad obowiązuje w tzw. „deathmatch”. Właściwie mamy jedno zadanie – strzelać do wszystkiego, co się rusza, a nie jest leśną zwierzyną albo zabłąkanym grzybiarzem. Wymieniliśmy przykładowe i najpopularniejsze sposoby rozgrywek. Wszystko zależy jednak od inwencji i wyobraźni uczestników.

Paintball i wyjazdy integracyjne

Paintball, oprócz rozgrywek sportowych i typowo rozrywkowych, stał się również ciekawym sposobem na integrację, gdyż jest to jeden z najlepszych sposobów na team building. Wiele firm specjalizujących się w tej branży, od lat włącza go do swojej oferty. Firmowy wyjazd integracyjny (głównie panów) można urozmaicić o paintball. Adrenalina i chęć wcielenia się w Rambo lub komandosa powoduje, że niektórzy panowie paintballem są zachwyceni.

Paintball ciekawostki: Sadurski.com

Zobacz też:
> Groindhopping – turystyka stadionowa
> Ciekawostki o maratonach
> Odzież sportowa – ciekawostki