Ciekawostki o kapslach
Ciekawostki o kapslach, o których nie miałeś pojęcia. Historia kapsla do butelek, ile ząbków ma kapsel, z czego są wyrabiane kapsle? Sadurski.com zaprasza do lektury
Kiedy wynaleziono kapsla?
Był rok 1892. Amerykanin pochodzenia irlandzkiego – William Painter (1838-1906), który nie miał już ochoty otwierać zakorkowanych butelek, wpadł na pomysł, aby stworzyć coś, co będzie ułatwiało dostanie się do wnętrza butelki. Wymyślił i stworzył coś, co obecnie wszyscy znamy jako kapsel (kapsel do butelki), a fachowcy nazywają zamknięciem koronkowym. Swój wynalazek nazwał Crown Cork.
Choć był autorem 80 różnych wynalazków, to właśnie wynalezienie kapsla ustawiło go do końca życia. Założył firmę Crown Holdings Inc., która choć od jego śmierci minęło ponad 100 lat – istnieje do dziś i jest jednym z największych producentów kapsli do butelek na świecie.
Obecnie kapsle nakładane są na butelki z napojami czy piwem, dzięki specjalnym urządzeniom.
Z czego są kapsle?
Zewnętrzna część kapsla wykonana jest z cienkiej blachy stalowej, często mającej nadruk np. z logo firmy – producenta napoju. Wewnętrzna warstwa wykonana jest z tworzywa sztucznego. Dzięki temu kapsel szczelniej przylega do otworu butelki. Na szczęście na całym świecie jest jeden standard wielkości kapsla (i średnicy otworu butelki).
Kapsle pożądane przez kolekcjonerów
Nadruk na kapslach pełni rolę nośnika reklamowego i zdecydowana większość producentów dba o to, aby to logo na kapslu było. Mnogość logotypów spowodowała, że są osoby, które kolekcjonują kapsle.
Najczęściej kolekcjonowane są kapsle po piwie. Jest nawet w sieci uaktualniany na bieżąco ranking kolekcjonerów kapsli. Stąd wiadomo, że przewodzący w tym rankingu pewien Niemiec ma w swojej kolekcji ponad 277 tysięcy unikalnych wzorów kapsli. Drugi za nim, Włoch, zgromadził ponad 254 tysiące unikalnych kapsli. Na liście znajduje się 35 nazwisk osób (ostatnia zgromadziła ponad 73 tysiące kapsli) i nie ma na niej żadnego kolekcjonera z Polski.
Kolekcjonowanie kapsli po piwie, to część hobby wielbicieli piwa, nazywanego birofilistyką (biro = piwo).
Ile ząbków ma kapsel?
Kapsle mają ząbki, dzięki czemu szczelnie trzymają się krawędzi butelki. Pierwsze kapsle Williama Paintera miały 24 ząbki. W latach sześćdziesiątych XX wieku w Niemczech ustanowiono standard DIN 6099. Ustanowiono wtedy, że średnica kapsla winna wynosić 26,75 milimetry a on ma mieć 21 ząbków.
Jednak nie zawsze tak jest. Nieco szersze szyjki piw belgijskich mają kapsle z 22. ząbkami, natomiast butelki gwintowane typu „twist off” z USA mają kapsle z 24., a nawet 29. ząbkami.
Gra w kapsle
W czasach, gdy nie było komputerów i internetu, młodzi ludzie mieli inne zajęcia. Po wojnie, za tzw. komuny dziewczęta np. skakały przez gumę, a chłopcy grali w kapsle. Na czym polegała gra?
Był to swego rodzaju wyścig, w którym uczestniczyły co najmniej dwie osoby. Najpierw na asfalcie malowano kredą trasę (im bardziej skomplikowana i kręta, tym lepiej). Potem każdy ustawiał swojego kapsla na linii startu i pstrykał palcem wskazującym tak, aby nie przekroczył on linii trasy. W przypadku wypadnięcia kapsla poza trasę, należało go położyć w poprzednim miejscu, po czym kolejny gracz pstrykał swoim kapslem. Kapsel każdego gracza miał swoje oznakowanie – np. imię gracza lub inny napis, flaga jakiegoś państwa.
Największe zainteresowanie grą miało miejsce podczas transmitowanego przez telewizję Wyścigu Pokoju lub innych wyścigów kolarskich lub samochodowych. Obecnie gra w zasadzie zanikła.
Ciekawostki o kapslach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Historia konserwy
> Otwieracz do butelek
> Otwieracz do konserw – ciekawostki