Kapusta kiszona – królowa zimowej kuchni
Kiszona kapusta ciekawostki
W zimie, kiedy dostępność świeżych warzyw i owoców jest niewielka, a te dostępne w sklepach są pozbawione smaku i aromatu, organizm domaga się zastrzyku witamin i minerałów. Zamiast, w oczekiwaniu na nowalijki, suplementować się sztucznie wytwarzanymi środkami, warto sięgnąć po to, co dostępne w każdym warzywniaku – po kapustę kiszoną.
Kiszona kapusta ciekawostki z historii
Zwyczaj kiszenia kapusty w Polsce wziął się z zapotrzebowania ubogich, wiejskich rodzin, na wartościowy pokarm na przednówku. Wtedy, gdy świeże warzywa były niedostępne, a zapasy zimowe pomału się kończyły. Kiszenie kapusty stało się wręcz rytuałem, w który zaangażowana była cała rodzina. Ten zwyczaj w niektórych domach pozostał do dziś, a przepisy na wyborne kiszonki są przekazywane z matki na córkę. Szczególną atencją kapusta jest otaczana w miejscowości Charsznica pod Miechowem w Małopolsce. Do dziś są tam urządzane święta kapusty, a wytwarzane kiszonki uchodzą za jedną z najlepszych w Polsce.
Dlaczego warto jeść kiszoną kapustę?
Kapusta zawiera dużą dawkę witaminy C, dlatego jest polecana w okresie jesienno – zimowym, jako antidotum na przeziębienia i zimowe osłabienie. Za sprawą witamin z grupy B wykazuje działanie antyutleniające i niwelujące szkodliwe działanie alkoholu. Zawiera także witaminę E, beta karoten oraz składniki mineralne, takie jak wapń, potas oraz siarkę, która nadaje jej specyficzny zapach. Badania sugerują, z regularne spożywanie kapusty może pomóc w profilaktyce antynowotworowej. Ale to nie wszystko. Kapusta kiszona zawiera znaczną ilość kwasu mlekowego, który wykazuje działanie antywirusowe i bakteriobójcze. Jako ciekawostkę napiszemy, że jest on stosowany w kosmetyce, jako środek spłycający zmarszczki i wyrównujący koloryt skóry.
Z czym do gości?
Kapusta jest daniem tak popularnym, że jej obecność na stołach nikogo nie dziwi i rzadko przychodzi nam ochota na eksperymenty kulinarne z nią w roli głównej. A szkoda, bo poza powszechnie znanymi daniami takimi, jak bigos, pierogi, czy łazanki, można z niej przyrządzić pyszna tartą z dodatkiem grzybów i kulebiak kujawski – tradycyjne kruche ciasto nadziewane kapustą, ziemniakami i pieczarkami. Możemy również przyrządzić wariację na temat zupy pomidorowej dodając do niej kapusty, lub usmażyć kotlety ziemniaczano – kapuściane. Warto także poświęcić uwagę sokowi z kapusty, który pomoże skolonizować nasz układ pokarmowy dobroczynnymi bakteriami.
Kapusta dla zdrowia i urody
Jeśli ktoś jeszcze nie czuje się przekonany, warto wspomnieć o odchudzającej mocy kapusty, która sama w sobie jest bardzo mało kaloryczna, a sycąca oraz o jej dobroczynnym wpływie na nasz układ pokarmowy. Przy regularnym spożywaniu kapusty, poprawia się stan cery i włosów. Mamy lepsze samopoczucie, co jest szczególnie ważne zimą, gdy o chandrę nie trudno.
Kiszona kapusta ciekawostki: Sadurski.com
Zobacz też:
> Barszcz czerwony
> Kotlet schabowy
> Tłusty czwartek i pączki