Ciekawostki o Kartuzach na Pomorzu
Kartuzy ciekawostki i najważniejsze informacje. Z czego słyną, skąd nazwa miasta, jakie tu są zabytki
Kartuzy informacje
1) Kartuzy, to 15-tysięczne miasto na Kaszubach, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kartuzy oraz powiatu kartuskiego. Kartuzy wchodzą w skład aglomeracji trójmiejskiej.
2) Miasto leży nad czterema jeziorami tzw. kartuskimi. Są to: jezioro Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko.
3) Nazwa miasta nawiązuje do słowa kartuzja. Tak nazywano klasztor zakonu kartuzów. Kartuzja została tu założona w 1382 roku przez Jana z Rusicina.
4) Miejscowość istniała już w XIV wieku. Prawa miejskie uzyskała w 1923 roku.
Zabytki w Kartuzach
5) Najcenniejsze obiekty zabytkowe w Kartuzach, to zespół klasztorny zbudowany w stylu gotyckim. Jego częścią jest kolegiata.
6) Kolegiata Wniebowzięcia NMP (ul. Klasztorna 5) była kościołem klasztornym zakonu kartuzów. Została wybudowana w latach 1383–1405. Jej oryginalny dach w kształcie trumny oraz barokowy hełm wieży uzyskała w latach 1731–1733. Najcenniejszym zabytkiem we wnętrzu jest gotycki ołtarz z 1944 roku. Są tu również wspaniałe barokowe stelle powstałe w XVII wieku.
7) W XV-wiecznym refektarzu klasztornym (ul. Klasztorna 5a) obecnie mieści się galeria sztuki.
8) Rzymskokatolicki kościół świętego Kazimierza wzniesiono w latach 1885-1887, jako budowla neogotycka. Początkowo był świątynią ewangelicką. Stoi przy głównym placu Kartuz, przy ul. Rynek.
Kartuzy ciekawostki
9) W Kartuzach od 1947 r. działa Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera. Mieści się przy ul. Kościerskiej 1C, w budynku z początku XX wieku. Są tu zbiory dotyczące historii i folkloru Kaszub.
10) Na południowy wschód od Kartuz jest kompleks leśny – Las Kartuski. Znajduje się na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i częściowo w Kartuskim Obszarze Chronionego Krajobrazu.
11) W 1927 r. stanął w Kartuzach pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Stworzył go Marcin Rożek.
12) Przed II wojną światową działały w Kartuzach m.in. mleczarnia, browar, rzeźnia i młyny. Część zakładów została rozkradziona przez Armię Czerwoną, reszta stała się własnością państwa.
13) Od roku 1923 klub sportowy Gminny Klub Sportowy Cartusia. Działa kilka sekcji, w tym sekcja zapasów. Z Kartuz pochodzi Andrzej Wroński, mistrz świata, kilkukrotny mistrz Europy i dwukrotny mistrz olimpijski.
14) Również w 1923 r. założono klub piłkarski Cartusia 1923 Kartuzy.
Kartuzy ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com