ulica Wolności Zabrze ciekawostki atrakcje zabytki

Karykaturzyści Zabrze, Sanok, Myszków

Czas czytania:5 minut/y, 42 sekund/y

Order dla Roberta Szecówki

Prezydent RP przyznał rysownikowi Szecówce Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP. Dekoracja 16 grudnia 2010 r.

Ilu żyjących rysowników satyrycznych otrzymało jakiś order, przyznany przez jednego z polskich prezydentów? Sięgamy pamięcią (i może się mylimy), ale jakoś nie możemy sobie przypomnieć. No, to jest pierwszy: mieszkający obecnie w Hamburgu Robert Szecówka.

Kilka tygodni temu Sadurski.com informował o jego wystawie w polskim konsulacie Hamburgu (będzie czynna do końca grudnia) – tu link. Dziś informujemy, że 16 grudnia o godz. 19.00 w Rezydencji Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu, podczas wieczoru opłatkowego, Robert Szecówka  zostanie udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. I nie jest to bynajmniej informacja, z kategorii żartów.

Portal Sadurski.com gratuluje Robertowi i życzy nie tylko kolejnych świetnych rysunków i wystaw, ale też kolejnych medali!

P.S.
Zaraz po publikacji niniejszego newsa otrzymaliśmy informację, że w 1998 roku rysownik satyryczny Zbigniew Jujka dostał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 r. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Henryk Cebula.
2010-12-14

karykaturzysta na wesele event karykatury na żywo rysowanie karykatur
Karykaturzysta na wesele, event – cała Polska: Karykatury.com

Roponioska 2010 – nagrodzeni

Podajemy rezultaty ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego Roponioska 2010. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy już 17 grudnia 2010

17 grudnia o godz. 18.00) w Dworze Karwacjanów (Gorlice, ul. Wróblewskiego 10 A) zostanie otwarta pokonkursowa wystawa kolejnej edycji konkursu satyrycznego Roponioska. Kto dostanie nagrody? O tym poniżej.

Protokół z wysiadywania jury IV edycji konkursu rysunku satyrycznego Roponioska’2010

Dnia 13 grudnia 2010 roku po obejrzeniu 91 prac 34 autorów z całego kraju, jury w składzie:
• Zdzisław Tohl – artysta plastyk, malarz, rzeźbiarz, grafik, dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów” w Gorlicach;
• Ewa Król – specjalistka branży paliwowej i gazowniczej, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A – O/Sanok;
• Robert Hübner – artysta grafik, rysownik, malarz, rzeźbiarz;
• Bartłomiej Belniak – pierwszy sekretarz;
postanowiło przyznać następujące jaja i wyjajenia:

• Wielkie Jajo: Maciej Trzepałka (Zabrze) „Bez tytułu”
• Duże Jajo: Daniel Strzelczyk (Wolin) „Gaz z ŁUPków”
• Niezłe Jajo: Wiesław Lipecki (Myszków) „Butan”

Wyjajenia:
• Michał Graczyk („Gazownik”),
• Henryk Cebula („Skorupki-Łupki”),
• Magdalena Wosik („GAZeta – maGAZyn”)

Portal satyryczny Sadurski.com gratuluje nagrodzonym!
2010-12-13

> Ciekawostki o Dęblinie

Wino i magia

Odnotowujemy udział polskich rysowników w 9. biennale rysunku satyrycznego: Humour, Vigne and Magie (Jonzac, Francja)

1 kwietnia 2010 r. minął termin zgłaszania konkursowych prac do międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego – biennale, organizowanego w tym roku po raz dziewiąty, w miejscowości Jonzac we Francji. W wakacje było otwarcie wystawy pokonkursowej i przyznanie nagród (Polak Zygmunt Zaradkiewicz otrzymał wyróżnienie specjalne).

Właśnie do Polski dotarł katalog wystawy. Opublikowano w nim prace kilku rysowników z Polski. Oprócz wspomnianego Zaradkiewicza, są tu prace: Marcina Bondarowicza, Henryka Cebuli, Zbigniewa Cichowlaza, Zygmunta Figury, Tadeusza Krotosa i Małgorzaty Tabaki.

W wystawie wzięło udział 232 rysowników z 47 krajów. Oto pełna lista nagrodzonych:

• Pol Leurs (Luxemburg) – “Prix du Cognac” (Bureau National Interprofessionnel du Cognac)
• Veselin Damyanov (Bułgaria) – “Prix du Pineau” (Comité National du Pineau des Charentes)
• Phil Umbdenstock (Francja) – “Prix du Vin de Pays” (Syndicat des Vins de Pays Charentais)
• Yuryi Kosobukin (Ukraina) – “Prix de la Forme” (Chaîne Thermale du Soleil)
• Gabriel Chervalier (Francja) – “Prix du Gourmand” (Delpierre)
• Stanislav Ashmarin (Rosja) – “Prix Grand Cru” (Communauté de Communes de Haute-Saintonge)

• Prix du public (Nagroda publiczności): Pac Lepfaft (Serbia)

MENTIONS SPÉCIALES – SPECIAL MENTIONS (Wyróżnienie Specjalne):
• Vladimir Abroian (Armenia) – “Equilibrée”
• Wolfgang Leder (Niemcy) – “Capiteuse”
• Gabriel Lopez-Matinez (Meksyk) – “Robuste”
• Sait Munzur (Turcja) – “Euphorisante”
• Manuel Sainz Serrano (Hiszpania) – “Délicate”
• Alexy Talimonov (Anglia) – “Tonique”
• Zygmunt Zaradkiewicz (Polska) – “Grande Réserve”
2010-12-13

Cebula z Holandii

Polacy w pokonkursowym katalogu rysunku satyrycznego International Cartoon Contest 2010 Humour a Gallarate “Modern Art” (Włochy)

W tym konkursie Joanna Wasiak-Bassa i Maciej Trzepałka otrzymali wyróżnienie honorowe. A w katalogu wystawy umieszczono rysunki: Macieja Trzepałki (dwa), Januarego Misiaka, Joanny Wasiak-Bassa i Henryka Cebuli. Ten ostatni, przez pomyłkę został zakwalifikowany jako rysownik… holenderski.
2010-12-10

Kożusznik i Miecugow Na Tynku

10 grudnia 2010 r. w Tarnowskich Górach wystawa rysunku satyrycznego Janusza Kożusznika i spotkanie z Grzegorzem Miecugowem

10 grudnia (piątek) o godzinie 19.00 w Galerii Satyry “Na Tynku” (Klub 22, Tarnowskie Góry, ul. Czarnohucka 22) otwarta zostanie wystawa rysunki satyrycznych Janusza Kożusznika, pokazywanych w programie “Szkło Kontaktowe” (TVN24). Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie z redaktorem Grzegorzem Miecugowem, jednym z prowadzących “Szkło Kontaktowe”.

Janusz Kożusznik najchętniej tworzy rysunki o tematyce sportowej (publikacje w gazecie “Sport” i innych gazetach sportowych. Chętnie sięga do tematyki społeczno-politycznej. Takie jego rysunki można oglądać w prasie oraz co kilka dni w “Szkle kontaktowym” w TVN24. Ale jak mówi:
– Największą przyjemność sprawia mi rysowanie ilustracji do książek mojej żony, która jest profesorem psychologii. Muszę powiedzieć, że ilustrowanie zagadnień związanych z psychologią to trudna sztuka, gdyż rysunki muszą być nie tylko śmieszne, ale przede wszystkim mieć przesłanie edukacyjne i to na poziomie nie tylko satyrycznym, ale uniwersyteckim.

Jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przez kilkanaście lat pracował jako projektant Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla Kamiennego i Brunatnego. Zaprojektowane przez niego obiekty zostały wybudowane i pracują w Niemczech i Chinach. Janusz Kożusznik urodził się w 1951 roku w Bytomiu. Mieszka na Śląsku, ale często wyjeżdża w góry, do Wisły.
– Dziadkowie i ojciec pochodzą z Zaolzia, a mama urodziła się na Śląsku Cieszyńskim. Już w latach siedemdziesiątych przyjeżdżaliśmy do Wisły na każdy wolny weekend czy wakacje – mówi Kożusznik.

Grzegorz Miecugow to polski dziennikarz, o korzeniach ormiańsko-gruzińskich, był wydawcą i prezenterem “Wiadomości” w TVP1, wcześniej pracował w radiowej “Trójce”. Twórca i prezenter Faktów TVN w stacji TVN, felietonista “Dziennika Polskiego” i publicysta “Przekroju”. Prowadził pierwszą polską edycję reality show “Big Brother”. Obecnie szef zespołu wydawców w TVN24. Jest współgospodarzem “Szkła kontaktowego”. Po sukcesie jaki odniósł program, napisał książkę “Kontaktowi czyli szklarze bez kitu”.
2010-12-08

Katalog z Węgier

Zwycięstwo Kuczyńskiego. Polscy rysownicy w katalogu wystawy rysunku satyrycznego Szelektiv Karikatura Palyazat (Selekcja odpadów)

W dniach 15-29 listopada 2010 r. w węgierskiej miejscowości Baja prezentowano pokonkursową wystawę rysunku satyrycznego. Tematem tego pro-ekologicznego konkursu była: Selekcja odpadów, a angielskojęzyczna nazwa konkursu brzmi: Selective Cartoon Contest.

Na okładce katalogu opublikowano rysunek Pawła Kuczyńskiego, który zwyciężył w konkursie. Była to jedyna nagroda, a dodatkowo Dyplomem uhonorowano czterech rysowników. Jednym z nich jest Zygmunt Zaradkiewicz z Polski. Ponadto w katalogu opublikowano rysunki Daniela Strzelczyka i Henryka Cebuli.
2010-12-07

Zmarł rysownik Bolesław Telip

Zmarł Bolesław Telip, mieszkaniec Jelcza-Laskowic

Bolesław Telip (ur. 1933) ukończył Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, zaczął rysować w latach 50-ych. Przez 35 lat był szefem pracowni plastycznej w Jelczańskich Zakładach Samochodowych i ilustratorem gazety zakładowej Głos Jelcza. Jego rysunki publikowały m.in. Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie, Słowo Polskie, Wieczór Wrocławia, Gazeta Robotnicza, Przegląd Gastronomiczny, Twój Dobry Humor.

Wydał trzy albumy z rysunkami, brał udział w wielu wystawach. Za najważniejszą uważał tę na wrocławskim Rynku, z okazji wizyty Jana Pawła II. Jego ostatnią wystawą była ta, zorganizowana przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w 2008 roku, na której pokazano sto kilkadziesiąt rysunków. Zmarł 25 listopada 2010 r.
2010-12-03

piwo alkohol butelka piwa Poprzedni post Karykaturzyści: piwo, obuwie, kolej
miasto Jarosław ciekawostki województwo podkarpackie zabytki ratusz Następny post Rysunek satyryczny Przemyśl, Jarosław