Karykaturzyści Zabrze, Sanok, Myszków
Order dla Roberta Szecówki
Prezydent RP przyznał rysownikowi Szecówce Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP. Dekoracja 16 grudnia 2010 r.
Ilu żyjących rysowników satyrycznych otrzymało jakiś order, przyznany przez jednego z polskich prezydentów? Sięgamy pamięcią (i może się mylimy), ale jakoś nie możemy sobie przypomnieć. No, to jest pierwszy: mieszkający obecnie w Hamburgu Robert Szecówka.
Kilka tygodni temu Sadurski.com informował o jego wystawie w polskim konsulacie Hamburgu (będzie czynna do końca grudnia) – tu link. Dziś informujemy, że 16 grudnia o godz. 19.00 w Rezydencji Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu, podczas wieczoru opłatkowego, Robert Szecówka zostanie udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. I nie jest to bynajmniej informacja, z kategorii żartów.
Portal Sadurski.com gratuluje Robertowi i życzy nie tylko kolejnych świetnych rysunków i wystaw, ale też kolejnych medali!
P.S.
Zaraz po publikacji niniejszego newsa otrzymaliśmy informację, że w 1998 roku rysownik satyryczny Zbigniew Jujka dostał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 r. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Henryk Cebula.
2010-12-14
Roponioska 2010 – nagrodzeni
Podajemy rezultaty ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego Roponioska 2010. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy już 17 grudnia 2010
17 grudnia o godz. 18.00) w Dworze Karwacjanów (Gorlice, ul. Wróblewskiego 10 A) zostanie otwarta pokonkursowa wystawa kolejnej edycji konkursu satyrycznego Roponioska. Kto dostanie nagrody? O tym poniżej.
Protokół z wysiadywania jury IV edycji konkursu rysunku satyrycznego Roponioska’2010
Dnia 13 grudnia 2010 roku po obejrzeniu 91 prac 34 autorów z całego kraju, jury w składzie:
• Zdzisław Tohl – artysta plastyk, malarz, rzeźbiarz, grafik, dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów” w Gorlicach;
• Ewa Król – specjalistka branży paliwowej i gazowniczej, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A – O/Sanok;
• Robert Hübner – artysta grafik, rysownik, malarz, rzeźbiarz;
• Bartłomiej Belniak – pierwszy sekretarz;
postanowiło przyznać następujące jaja i wyjajenia:
• Wielkie Jajo: Maciej Trzepałka (Zabrze) „Bez tytułu”
• Duże Jajo: Daniel Strzelczyk (Wolin) „Gaz z ŁUPków”
• Niezłe Jajo: Wiesław Lipecki (Myszków) „Butan”
Wyjajenia:
• Michał Graczyk („Gazownik”),
• Henryk Cebula („Skorupki-Łupki”),
• Magdalena Wosik („GAZeta – maGAZyn”)
Portal satyryczny Sadurski.com gratuluje nagrodzonym!
2010-12-13
Wino i magia
Odnotowujemy udział polskich rysowników w 9. biennale rysunku satyrycznego: Humour, Vigne and Magie (Jonzac, Francja)
1 kwietnia 2010 r. minął termin zgłaszania konkursowych prac do międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego – biennale, organizowanego w tym roku po raz dziewiąty, w miejscowości Jonzac we Francji. W wakacje było otwarcie wystawy pokonkursowej i przyznanie nagród (Polak Zygmunt Zaradkiewicz otrzymał wyróżnienie specjalne).
Właśnie do Polski dotarł katalog wystawy. Opublikowano w nim prace kilku rysowników z Polski. Oprócz wspomnianego Zaradkiewicza, są tu prace: Marcina Bondarowicza, Henryka Cebuli, Zbigniewa Cichowlaza, Zygmunta Figury, Tadeusza Krotosa i Małgorzaty Tabaki.
W wystawie wzięło udział 232 rysowników z 47 krajów. Oto pełna lista nagrodzonych:
• Pol Leurs (Luxemburg) – “Prix du Cognac” (Bureau National Interprofessionnel du Cognac)
• Veselin Damyanov (Bułgaria) – “Prix du Pineau” (Comité National du Pineau des Charentes)
• Phil Umbdenstock (Francja) – “Prix du Vin de Pays” (Syndicat des Vins de Pays Charentais)
• Yuryi Kosobukin (Ukraina) – “Prix de la Forme” (Chaîne Thermale du Soleil)
• Gabriel Chervalier (Francja) – “Prix du Gourmand” (Delpierre)
• Stanislav Ashmarin (Rosja) – “Prix Grand Cru” (Communauté de Communes de Haute-Saintonge)
• Prix du public (Nagroda publiczności): Pac Lepfaft (Serbia)
MENTIONS SPÉCIALES – SPECIAL MENTIONS (Wyróżnienie Specjalne):
• Vladimir Abroian (Armenia) – “Equilibrée”
• Wolfgang Leder (Niemcy) – “Capiteuse”
• Gabriel Lopez-Matinez (Meksyk) – “Robuste”
• Sait Munzur (Turcja) – “Euphorisante”
• Manuel Sainz Serrano (Hiszpania) – “Délicate”
• Alexy Talimonov (Anglia) – “Tonique”
• Zygmunt Zaradkiewicz (Polska) – “Grande Réserve”
2010-12-13
Cebula z Holandii
Polacy w pokonkursowym katalogu rysunku satyrycznego International Cartoon Contest 2010 Humour a Gallarate “Modern Art” (Włochy)
W tym konkursie Joanna Wasiak-Bassa i Maciej Trzepałka otrzymali wyróżnienie honorowe. A w katalogu wystawy umieszczono rysunki: Macieja Trzepałki (dwa), Januarego Misiaka, Joanny Wasiak-Bassa i Henryka Cebuli. Ten ostatni, przez pomyłkę został zakwalifikowany jako rysownik… holenderski.
2010-12-10
Kożusznik i Miecugow Na Tynku
10 grudnia 2010 r. w Tarnowskich Górach wystawa rysunku satyrycznego Janusza Kożusznika i spotkanie z Grzegorzem Miecugowem
10 grudnia (piątek) o godzinie 19.00 w Galerii Satyry “Na Tynku” (Klub 22, Tarnowskie Góry, ul. Czarnohucka 22) otwarta zostanie wystawa rysunki satyrycznych Janusza Kożusznika, pokazywanych w programie “Szkło Kontaktowe” (TVN24). Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie z redaktorem Grzegorzem Miecugowem, jednym z prowadzących “Szkło Kontaktowe”.
Janusz Kożusznik najchętniej tworzy rysunki o tematyce sportowej (publikacje w gazecie “Sport” i innych gazetach sportowych. Chętnie sięga do tematyki społeczno-politycznej. Takie jego rysunki można oglądać w prasie oraz co kilka dni w “Szkle kontaktowym” w TVN24. Ale jak mówi:
– Największą przyjemność sprawia mi rysowanie ilustracji do książek mojej żony, która jest profesorem psychologii. Muszę powiedzieć, że ilustrowanie zagadnień związanych z psychologią to trudna sztuka, gdyż rysunki muszą być nie tylko śmieszne, ale przede wszystkim mieć przesłanie edukacyjne i to na poziomie nie tylko satyrycznym, ale uniwersyteckim.
Jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przez kilkanaście lat pracował jako projektant Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla Kamiennego i Brunatnego. Zaprojektowane przez niego obiekty zostały wybudowane i pracują w Niemczech i Chinach. Janusz Kożusznik urodził się w 1951 roku w Bytomiu. Mieszka na Śląsku, ale często wyjeżdża w góry, do Wisły.
– Dziadkowie i ojciec pochodzą z Zaolzia, a mama urodziła się na Śląsku Cieszyńskim. Już w latach siedemdziesiątych przyjeżdżaliśmy do Wisły na każdy wolny weekend czy wakacje – mówi Kożusznik.
Grzegorz Miecugow to polski dziennikarz, o korzeniach ormiańsko-gruzińskich, był wydawcą i prezenterem “Wiadomości” w TVP1, wcześniej pracował w radiowej “Trójce”. Twórca i prezenter Faktów TVN w stacji TVN, felietonista “Dziennika Polskiego” i publicysta “Przekroju”. Prowadził pierwszą polską edycję reality show “Big Brother”. Obecnie szef zespołu wydawców w TVN24. Jest współgospodarzem “Szkła kontaktowego”. Po sukcesie jaki odniósł program, napisał książkę “Kontaktowi czyli szklarze bez kitu”.
2010-12-08
Katalog z Węgier
Zwycięstwo Kuczyńskiego. Polscy rysownicy w katalogu wystawy rysunku satyrycznego Szelektiv Karikatura Palyazat (Selekcja odpadów)
W dniach 15-29 listopada 2010 r. w węgierskiej miejscowości Baja prezentowano pokonkursową wystawę rysunku satyrycznego. Tematem tego pro-ekologicznego konkursu była: Selekcja odpadów, a angielskojęzyczna nazwa konkursu brzmi: Selective Cartoon Contest.
Na okładce katalogu opublikowano rysunek Pawła Kuczyńskiego, który zwyciężył w konkursie. Była to jedyna nagroda, a dodatkowo Dyplomem uhonorowano czterech rysowników. Jednym z nich jest Zygmunt Zaradkiewicz z Polski. Ponadto w katalogu opublikowano rysunki Daniela Strzelczyka i Henryka Cebuli.
2010-12-07
Zmarł rysownik Bolesław Telip
Zmarł Bolesław Telip, mieszkaniec Jelcza-Laskowic
Bolesław Telip (ur. 1933) ukończył Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, zaczął rysować w latach 50-ych. Przez 35 lat był szefem pracowni plastycznej w Jelczańskich Zakładach Samochodowych i ilustratorem gazety zakładowej Głos Jelcza. Jego rysunki publikowały m.in. Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie, Słowo Polskie, Wieczór Wrocławia, Gazeta Robotnicza, Przegląd Gastronomiczny, Twój Dobry Humor.
Wydał trzy albumy z rysunkami, brał udział w wielu wystawach. Za najważniejszą uważał tę na wrocławskim Rynku, z okazji wizyty Jana Pawła II. Jego ostatnią wystawą była ta, zorganizowana przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w 2008 roku, na której pokazano sto kilkadziesiąt rysunków. Zmarł 25 listopada 2010 r.
2010-12-03