Kiwi – zielona kopalnia witamin
Kiwi, to nie tylko doskonały owocowy przysmak, ale i wielka skarbnica witaminy C. Jeden owoc zawiera jej aż 120 procent więcej, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka
Jest to owoc bogaty również między innymi w potas i błonnik. Ponieważ jest mało kaloryczny, świetnie nadaje się dla osób na diecie odchudzającej, i nie tylko. Mogą go spożywać nawet cukrzycy (do 200 g na dobę). Ponieważ jest tak bogaty w witaminę C, wzmacnia system immunologiczny organizmu, a tym samym zapobiega infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Ponadto witamina C zapobiega rozwojowi nowotworów i chorób serca.
Z kolei zawarty w kiwi błonnik wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Natomiast występujący w tym owocu potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi i wspomaga pracę serca. Potas wraz z sodem reguluje równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Warto wiedzieć, że zaburzenie równowagi sodowo-potasowej powoduje zakłócenie czynności mięśni i nerwów. Poważną utratę potasu może spowodować stres psychiczny, jak i wysiłek fizyczny. Dlatego warto uzupełnić jego zapasy szczególnie w sytuacji wyczerpania psychicznego i fizycznego. Ważną zaletą potasu jest też fakt, że pomaga on zaopatrywać mózg w tlen, co wpływa na jakość myślenia. Wspomaga także usuwanie produktów przemiany materii.
Nie tylko witamina C
Oprócz nieprawdopodobnej porcji witaminy C, kiwi zawiera też sporą ilość wielu innych witamin: tiaminę (B1), ryboflawinę (B2), niacynę (B3, czyli PP), pirydoksynę (B6), witaminy A i E oraz K. Jest również bogaty w kwas foliowy, wapń, fosfor, żelazo, magnez oraz cynk i sód. Ponadto jest cennym źródłem luteiny – niezbędnej dla zdrowych oczu.
Niacyna jest potrzebna do syntezy hormonów, a także do prawidłowej pracy systemu nerwowego. Ponadto łagodzi silne bóle głowy, zmniejsza nudności oraz zawroty głowy. Warto wiedzieć, że zapobiega też zaburzeniom żołądkowo-jelitowym.
Tiamina korzystnie oddziałuje na system nerwowy i funkcje mózgu, między innymi poprawiając sprawność umysłową. Ponadto wspomaga proces trawienia. Tiamina, podobnie jak ryboflawina, wspomaga proces wzrostu. Poza tym ryboflawina, razem z witaminą A, korzystnie wpływa na wzrok i stan skóry.
Pirydoksyna znajdująca się kiwi zapobiega starzeniu się organizmu. Jest też niezbędna do wchłaniania magnezu i witaminy B12. Zmniejsza drętwienia i kurcze mięśni.
Nie mniej ważna jest, występująca w kiwi, witamina K. Zapewnia ona prawidłową krzepliwość krwi, zapobiegając krwotokom wewnętrznym i zewnętrznym.
Kwas foliowy wykazuje działanie przeciwbólowe oraz korzystnie wpływa na stan skóry. Ponadto pomaga w zapobieganiu wadom wrodzonym. Witamina ta, zwana witaminą M, jest też istotna w procesie tworzenia krwinek czerwonych oraz metabolizmie białek i cukrów.
Podsumujmy
Spożywając kiwi, wspomagamy układ krążenia, układ pokarmowy oraz system nerwowy. Chronimy się przed nowotworami i wspomagamy rekonwalescencję organizmu. Ponadto witaminy i minerały zawarte w kiwi doskonale wpływają na funkcjonowanie oczu oraz stan skóry, do tego przeciwdziałają miażdżycy i nowotworom. Obniżają też poziom cholesterolu.
Kiwi można wykorzystać w kuchni nie tylko do sałatek owocowych, ale i do warzywnych surówek, wzbogacając ich smak, wartości odżywcze, a nawet kolor.
Ciekawostki o kiwi: Sadurski.com
Zobacz też:
> Cytryna
> Karczochy
> Kacza gryczana