budowa domu 2019 koszty

Ile będzie cię kosztować budowa domu w 2019 roku

Czas czytania:2 minut/y, 55 sekund/y

Budowa domu

Koszty budowy domu z roku na rok systematyczne rosną. Szacuje się, że na przestrzeni roku, koszt budowy domu opartego na tym samym projekcie, może być wyższy o nawet 2-3%! A jak będzie w 2019 roku? Ile trzeba będzie zapłacić za budowę domu i od czego koszty te będą zależeć?

Budowa domu – ile wyniosły szacunkowe koszty w 2018 roku

Szacunkowe koszty budowy 100-metrowego domu parterowego w 2018 roku wynosiły około 270 tys. zł. W tym roku, zgodnie z przewidywaniami, wzrosną o kilka tysięcy złotych i zbliżą się do 277 tys. zł. Wartości te mogą być jednak zupełnie inne, a wpływ będą mieć na nie rozmaite czynniki. Należy również pamiętać, że tendencja wzrostowa, choć obserwowana jest każdego roku, za każdym razem jest nieco inna. 2018 rok był pod tym względem wyjątkowy – koszty budowy domu do stanu surowego wzrosły nie o 2, a o 7%.

Koszty robocizny w 2018

Istotnym czynnikiem, który ma wpływ na koszty realizacji inwestycji, jest cena robocizny. Już w 2018 roku wzrosła ona znacząco – to efekt coraz mniejszego bezrobocia, wyższych płac i rosnącego zapotrzebowania na dobrych fachowców. Koszt robocizny wynosić może nawet 30% całości inwestycji.

Region a budowa domu

Ogromny wpływ na koszty budowy domu ma to, w jakim regionie będzie on budowany. W regionach najbardziej pożądanych będzie on najwyższy, zaoszczędzimy zaś decydując się na budowę domu w mniej popularnej lokalizacji. W zależności od wybranego regionu, koszty samej robocizny mogą różnić się o nawet 40-50%.

Materiały budowlane na budowę w 2018

Duży wpływ na koszt realizacji inwestycji będą mieć materiały budowlane. To, ile przyjdzie nam za nie zapłacić, trudno jednak przewidzieć – na rynku obserwowane są bardzo duże wahania i jeśli będziemy mieć szczęście, być może uda nam się sporo zaoszczędzić. Warto zatem na bieżąco śledzić ofertę ich dostawców, by dokonać zakupu w najbardziej dogodnym momencie. Mniejszy wpływ na finalny koszt materiałów będzie mieć decyzja o wyborze nieco tańszych rozwiązań.

Projekt domu a koszty budowy

Koszty budowy domu zależą również od projektu i dostosowania go do naszych indywidualnych potrzeb. Czasem nawet niewielkie zmiany w projekcie, np. zmiana jednego elementu konstrukcyjnego może pociągać za sobą konieczność zmian innych elementów. To znacząco może podnieść finalny koszt inwestycji, jak i samego projektu, dlatego ważne jest, by wszelkie zmiany uwzględnić w kalkulacji. Wybierając projekt domu, należy również dokładnie rozważyć, jakie są nasze oczekiwania i potrzeby. W zależności od nich, możemy zdecydować o wyborze projektu np. domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym. Z jakimi kosztami wiąże się ich budowa? O tym przeczytać można w artykule „Dom z poddaszem użytkowym a dom piętrowy? O czym warto wiedzieć?”.

Gdzie szukać oszczędności?

Koszt budowy domu możemy obniżyć, wybierając oszczędne rozwiązania i rezygnując np. z piwnicy lub wybierając wiatę zamiast garażu. Tańsze są domy o dwuspadowym dachu, zwartek bryle, pozbawione lukarn i kolumienek. Chcąc zaoszczędzić, możemy również postawić na mniejsze okna, spośród których nie wszystkie będą otwierane. Dom będzie tańszy także wtedy, gdy zrezygnujemy z kominka – nie będziemy musieli budować wówczas komina.

Czy w 2019 roku budowa domu będzie droższa niż w roku 2018?

Najprawdopodobniej tak. To, o ile więcej przyjdzie nam zapłacić, w dużej mierze zależeć będzie jednak od nas i tego, jakie wybierzemy rozwiązania. Pomocny w doborze tych najoszczędniejszych i najbardziej odpowiednich, może okazać się portal domo*eklimaty.pl – prawdziwa skarbnica wiedzy na temat budowy i wykończania domu.

Budowa domu. Dziękujemy za współpracę. Linki zdjęte 16.01.2012. W przypadku chęci wznowienia współpracy, prosimy o kontakt.
https://www.mgproje*t.com.pl/
https://lu*iehrubie.pl/wiadomosci/dom-z-poddaszem-uzytkowym-a-dom-pietrowy-o-czym-warto-wiedziec

pies stróżujący na wakacjach wakacje urlop z psem Poprzedni post 5 ras psów, które sprawdzą się w roli stróża posiadłości
kiwi ciekawostki Następny post Kiwi – zielona kopalnia witamin