Miasto Krzyż Wielkopolski – to warto wiedzieć
Z czego słynie Krzyż Wielkopolski ciekawostki, które warto znać. Zabytki atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć w Krzyżu Wielkopolskim
Krzyż Wielkopolski – fakty
1) Krzyż Wielkopolski, to ok. 7-tysięczne miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Krzyż Wielkopolski, leży nad rzekami: Notecią i Drawą.
2) Miejscowość założono na początku XVIII wieku i początkowo nazywała się Łokacz. Krzyż Wielkopolski prawa miejskie otrzymał w 1936 roku.
Z czego słynie Krzyż Wielkopolski
3) Stacja kolejowa Krzyż Wielkopolski jest tzw. stacją węzłową polskich kolei. Krzyżują się tu ważne linie kolejowe. Jednym z zabytków miasta jest budynek dworca kolejowego, wzniesiony w XIX wieku. Przez miasto przebiega też droga wojewódzka nr 174, kursują też autobusy PKS.
Co warto zobaczyć w Krzyżu Wielkopolskim – zabytki, ciekawe miejsca
4) Najstarszą świątynią miasta jest neoromański Kościół św. Antoniego Padewskiego. Zbudowano go w 1882 r., początkowo był świątynią ewangelicką, a od 1945 r. jest kościołem rzymskokatolickim.
5) W Krzyżu Wielkopolskim przy ul. Poznańskiej stoi Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowano go w latach 1935-1936. Świątynia ma w fasadzie dwie wieże.
6) Jezioro Łokacz (Królewskie) ma ponad 40 ha powierzchni. Jest tu plaża z kąpieliskiem, z których w wakacje chętnie korzystają mieszkańcy.
7) Na dworcu kolejowym od 1993 r. stoi parowóz OI 49-82, wyprodukowany w 1953 r. w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Został wycofany z eksploatacji z 1988 roku.
Krzyż Wielkopolski ciekawostki, co warto wiedzieć
8) Do końca 1991 r. miasto nosiło nazwę Krzyż. Jednak nadal na dworcu kolejowym oraz na biletach PKP (a może i nie tylko tam) widnieje nazwa: Krzyż.
9) W Krzyżu Wielkopolskim jest kilka pomników. Pomnik powrotu do macierzy (głaz z tablicą na Placu Zwycięstwa), Pomnik Powstańców Wielkopolskich (dwa głazy i tablica) odsłonięty w w 1988 r. oraz pomnik Jana Pawła II (głaz z tablicą i podobizną papieża).
Krzyż Wielkopolski ciekawostki: (c) Sadurski.com
Foto: Stiopa / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Międzychód
> Luboń