Kurtki polarowe. Polar – ciekawostki, które warto znać
Czym jest polar i jakie są jego zalety. Jak używać i prać kurki polarowe, aby służyły jak najdłużej. Interesujące fakty o kurtkach polarowych i innych produktach z polaru. Kurtki polarowe ciekawostki
Polar – właściwości i zalety
1) Z polaru wytwarza się głównie odzież sportową, w tym kurtki i bluzy.
2) Choć polar to materiał sztuczny, warto przyjrzeć się jego właściwościom. Okaże się, że warto z niego korzystać podczas aktywności fizycznej. Dobre izoluje od zimna (termoizolacja), chroni przed wiatrem i wilgocią (nie chłonie wody). Dlatego kurtki z polaru można z powodzeniem używać na wietrze i na zimnie.
2) Powyższe zalety są możliwe dzięki strukturze polaru. Jego włókna tworzą rurki wypełnione powietrzem, a jak wiemy powietrze jest najlepszym izolatorem.
3) Wśród pozytywów polaru jest fakt, że materiał nie blaknie. Nie wchłania też zapachów, nie elektryzuje się i nie mechowaci się. W praniu się nie kurczy.
Pranie kurtki polarowej
4) Polar wymaga specjalnego prania. W pralce automatycznej trzeba go prać w temperaturze 30° Celsjusza, nie większej. Trzeba też używać delikatnego detergentu.
5) Program pralki należy ustawić na wolne obroty oraz zrezygnować z wirowania, gdyż materiał można uszkodzić.
6) Odradza się ręcznego, silnego wykręcania upranej kurtki, aby pozbyć się wody.
7) Dodamy, że polaru lepiej nie prać zbyt często. Maksymalnie kilka razy w roku. Do czyszczenia zabrudzonych fragmentów wystarczy użyć wilgotnej ściereczki.
8) Uwaga! Jeśli prasowanie polaru, to tylko żelazkiem z generatorem pary i nie bezpośrednio dotykając stopą żelazka.
Ciekawostki o kurtkach polarowych
9) Polar stworzyła w 1979 roku firma Malden Mills z USA. Podobno inspiracją do powstania polaru była skóra niedźwiedzia polarnego. Materiał który powstał, nazwano: polartec.
10) Do wytwarzania polaru wykorzystuje się plastikowe butelki PET i inne tworzywa sztuczne, z których powstaje włókno poliestrowe. Na wyprodukowanie jednej bluzy z polaru potrzebnych jest 35 plastikowych butelek PET. Zwolennicy rozwiązań ekologicznych z pewnością są z tego faktu zadowoleni.
11) W grubych kurtkach polarowych lepiej nie wychodzić na deszcz. Taka kurtka może nasiąknąć wodą niczym gąbka.
12) Polar bawełniany składa się w 80% z bawełny. Taki rodzaj polaru mogą używać nawet niemowlęta. Na przykład są kocyki z polaru.
13) Po wyjęciu z prania, kurtka polarowa jest prawie sucha i szybko można ją na siebie założyć.
14) Materiał polaru zawsze ma swoją gramaturę. Na przykład Polar 100 oznacza że 1 metr kwadratowy waży 100 gramów.
15) Istnieje też mikropolar, materiał lżejszy od polaru, mający 240 g/m².
16) Polar, to tytuł hiszpańskiego filmu fabularnego, nakręconego w 2022 roku.
Kurtki polarowe ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Automaty do plastikowych butelek
> Dresy sportowe