18 ciekawostek o Łowiczu
Łowicz ciekawostki i najważniejsze informacje o Łowiczu w skrócie. Historia Łowicza, zabytki, co warto zobaczyć
Miasto Łowicz
1) Łowicz, to ok. 30-tysięczne miasto województwie łódzkim, nad rzeką Bzurą. Jest tu siedziba powiatu łowickiego.
Łowicz ciekawostki z historii
2) Miejscowość założono w XII wieku. W bulli papieża Innocentego II z 1136 roku wspomniano o miejscowości Loviche. Łowicz prawa miejskie otrzymał w 1298 roku lub wcześniej.
3) Po śmierci króla Zygmunta Augusta w Polsce było bezkrólewie, od 1572 Łowicz był drugą stolicą Rzeczypospolitej. Rezydował tu Interrex (król tymczasowy).
4) W 1829 r. założono w Łowiczu kirkut – cmentarz żydowski. Podczas okupacji hitlerowskiej został zdewastowany, a po wojnie pozostałe macewy posłużyły do budowy pomnika przyjaźni polsko-radzieckiej. W latach 90. część macew powróciła na kirkut (najstarsza jest z 1831 r.). Obecnie jest ich ok. 400, a teren jest ogrodzony.
5) W 1878 roku w Łowiczu był zbożowy młyn o napędzie parowym, zatrudniający 24 robotników.
6) Na ścianie ratusza jest tablica z 1967 r. o treści: 24 i 25 kwietnia 1790 r. Tadeusz Kościuszko zlustrował w Łowiczu regiment 9 pieszy koronny. W 150 rocznicę śmierci Naczelnika – Łowicz i Ziemia Łowicka.
Łowicz – zabytki, atrakcje
7) Klasycystyczny, dwukondygnacyjny gmach ratusza (patrz górne zdjęcie) wybudowano w Łowiczu w latach 1825–1828. Stoi w północnej części Starego Rynku. W wieży ratusza jest zegar. Przy łowickim Starym Rynku jest też szereg innych zabytków.
8) Najstarszym kościołem Łowicza jest Kościół Świętego Ducha, stojący przy ul. Długiej 1. Stał już w 1404 roku. Wewnątrz jest m.in. figura Matki boskiej z dzieciątkiem z ok. 1500 roku.
9) Trzynawowa bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja z XVII wieku stoi przy Starym Rynku. Powstała w latach 1625–1658 na bazie stojącego tu gotyckiego kościoła. Jednak pierwszy, drewniany kościół zbudowano tu już w XII wieku.
W bazylice są szczątki 12. arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Od 1136 często tu byli, gdyż Łowicz był ich własnością. Od 1719 r. wewnątrz kościoła znajduje się obraz Matki Boskiej Łowickiej.
10) Barokowy kościół pijarów (Kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha) zbudowano w latach 1672–1680. Wieża i fasada pochodzą z późnego baroku, a wystrój wnętrza jest barokowy. Kościół stoi przy ul. Pijarskiej 2.
11) W dawnym Domu Pomisjonarskim przy Starym Rynku mieści się Muzeum Łowickie. Można tu poznać historię Łowicza i okolic. W Łowiczu jest też Muzeum Diecezjalne.
12) W latach 1838-1839 przy ul. Podrzecznej wzniesiono kościół ewangelicko-augsburski, w w 1866 r. stojącą obok dzwonnicę. Obecnie jest tu galeria sztuki, w której odbywają się wystawy, koncerty i wydarzenia kulturalne.
13) Brama Prymasowska stoi w północnej pierzei Starego Rynku. Powstała w połowie XVII wieku. Wchodziło się przez nią z kolegiaty do przystani nad Bzurą.
14) W Maurzycach 7 km od Łowicza od połowy lat 80. XX w. jest Łowicki Park Etnograficzny czyli skansen.
15) Zamek Prymasowski w Łowiczu (Zamek arcybiskupów gnieźnieńskich w Łowiczu) powstał w XIV wieku. Po potopie szwedzkim już nie wrócił do swej świetności. Od XVIII wieku popadał w ruinę. Obecnie jego pozostałości udostępnione są zwiedzającym.
Łowicz ciekawostki
16) Nowy Rynek w Łowiczu jest jedynym w Polsce trójkątnym rynkiem i jednym trzech w Europie (poza Bonn i Paryżem), z zachowanym średniowiecznym układem architektonicznym.
17) 18 grudnia 1806 r. w Łowiczu na kilka godzin zatrzymał się cesarz Napoleon Bonaparte, a 4 czerwca 1999 r. Łowicz odwiedził papież Jan Paweł II.
18) Jednym ze znanych polskich strojów ludowych jest strój łowicki. Nosili go Łowiczanie (Księżacy łowiccy), mieszkająca tu grupa etniczna. Posługiwali się gwarą łowicką. W całej Polsce znane są wycinanki łowickie, charakterystyczne wielobarwne rękodzieło, wycinane nożyczkami.
Łowicz ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com