Machu Picchu – tajemnicze miasto Inków, Peru
Najważniejsze informacje o średniowiecznym mieście cywilizacji Inków. Odkrycie opuszczonego miasta oraz ciekawostki o Machu Picchu
Informacje o Machu Picchu
1) Machu Picchu, to zbudowane w II połowie XV wieku miasto cywilizacji Inków. Nie wiadomo dokładnie dlaczego, miasto opustoszało około 1537 roku, potem zostało zapomniane, więc na kilka kolejnych wieków pochłonęła je dżungla.
2) Machu Picchu znajduje się w odległości 112 kilometrów od Cuzco. Leży na wysokości 2090-2400 metrów nad poziomem morza, na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu, w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba.
3) Machu Picchu w języku Indian keczua oznacza: stary szczyt.
4) Jest to najlepiej zachowane miasto Inków. Od 7 lipca 2007 r. jest jednym z siedmiu nowych cudów świata.
Czym było Machu Picchu?
5) Miasto zostało wybudowane według wcześniej przygotowanych planów, w II połowie XV wieku. Panował wówczas Pachacuti Inca Yupanqui (1438-1471).
6) Machu Picchu pełniło funkcję głównego centrum ceremonialnego, gospodarczego i obronnego. Mieszkali tu kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie świątyń.
7) Miasto składało się z dwóch części. W Górnej, zwanej hanman, znajdowała się Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski i Intihuatana – największą inkaska świętość. W Dolnej części znajdowały się domy mieszkalne kryte strzechą oraz warsztaty produkcyjne. Na stromych zboczach otaczających miasto były tarasy uprawne o szerokości 2-4 metrów, z pionowymi ścianami między nimi, wzniesionymi z kamieni.
Odkrycie Machu Picchu po wiekach
8) Imponujące, XV-wieczne miasto Inków Machu Picchu, zostało opuszczone kilkadziesiąt lat po tym, jak przeżywało swą największą świetność. Wkrótce porosła je dżungla. Dla współczesnego świata odkrył je Hiram Bingham, profesor Uniwersytetu Yale (Yale University), który dotarł tu 24 lipca 1911 roku.
9) Jednak poszukiwania prowadzone przez Paolo Greera w peruwiańskich i amerykańskich archiwach wskazują, że przed 1911 r. był tu Niemiec, Augusto Berns. Odnaleziono listy i mapy Bernsa z których wynika, że w 1867 roku u podnóża góry na której znajduje się Machu Picchu, Berns zbudował tartak. Co więcej, firma Bernsa oprócz produkcji tartacznej, sprzedawała przedmioty znalezione w Inkaskich grobowcach i inne zabytkowe przedmioty dawnej kultury Inków. Rząd Peru otrzymywał z tego tytułu zaledwie 10 procent wartości sprzedanych przedmiotów. Ta rabunkowa eksploracja Machu Picchu trwała przez wiele lat, a najwięcej sprzedanych przedmiotów trafiło do Europy.
10) Ponieważ Berns prowadził działalność handlową, a potem, w 1911 r. trafił tu Hiram Bingham, który prowadził działalność archeologiczną, to właśnie jemu przypisuje się miano odkrywcy Machu Picchu.
11) W 1912 r. Bingham prowadził tu wykopaliska archeologiczne finansowane przez uniwersytet oraz National Geographic Society. Wykopaliska o większym zakresie prowadził tu również w 1915 roku. Potem Machu Picchu było badane przez peruwiańskich archeologów. W 1934 r. przez Luisa E. Valcarcel’a, w latach 1940–41 r. przez Paula Fejos’a.
12) Dzięki wykopaliskom w Machu Picchu odkryto tysiące przedmiotów. Były wśród nich srebrne posążki, złote spinki, naczynia ceramiczne, a nawet mumie.
13) Profesor Bingham wywiózł legalnie do Stanów Zjednoczonych 4 tysiące zabytkowych przedmiotów, które trafiły do Yale University. Obecnie rząd peruwiański domaga się ich zwrotu.
Ciekawostki o Machu Picchu
14) Machu Picchu zostało zbudowane z jasnego granitu. Miasto miało system kanałów doprowadzających wodę. W jego obrębie znajdowało się obserwatorium astronomiczne.
15) Nie było to typowe inkaskie miasto, lecz sanktuarium Dziewic Słońca. Dlatego badania archeologiczne wykazały, że zaledwie co dziesiąty pochowany tu zmarły, był mężczyzną.
16) Obok ludzkich szkieletów odnaleziono także szczątki zwierząt. Prawdopodobne zostawiano je w grobowcach wierząc, że staną się pożywieniem dla zmarłych.
17) Położenie Machu Picchu i różnice wysokości spowodowały, że aby lepiej przemieszczać się po mieście, zbudowano dużą liczbę schodów. Jest ich 1200.
Ciekawostko i Machu Picchu: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Ewa Wojak
Zobacz też:
> Lima, stolica Peru
> Kolumbia
> Wielki Sfinks egipski