Pierwszy żywy mamut od 100 wieków

mamut klonowanie archeologia mamuty ciekawostki

Za kilka lat na naszej planecie znów pojawią się mamuty. Czy wskrzesimy także dinozaury?

Pierwsza sklonowana mysz z komórek innej myszy, zamrożonej kilkanaście lat wcześniej, przyszła na świat w japońskim laboratorium w 2008 roku. Od tego czasu nauka poszła do przodu i naukowcy oceniają, że za kilka lat przyjdzie na świat pierwszy sklonowany mamut. Czyli przywrócimy do życia gatunek, który wymarł na Ziemi ok. 8 – 10 tysięcy lat temu.

Próby przywrócenia do życia mamutów prowadzone są od 20 lat, dotychczas bez powodzenia. Bo nie było możliwe wyodrębnienie odpowiednich komórek. Obecna technologia z zamrożonych komórek pozwala wyodrębnić te, które są zdrowe. Z takiej jednej zdrowej komórki należy wyodrębnić jądro, umieścić je w jaju komórkowym samicy słonia, następnie wszczepić je drugiej słonicy i po 600-dniowej ciąży przyjdzie na świat… małe mamuciątko.

Japoński profesor Akira Iritani z Uniwersytetu w Kioto powiedział „Daily Telegraph”, że stanie się to w najbliższych latach. Obecnie szykuje się na wyprawę do Syberii, gdzie nie raz znajdowano zamrożone szczątki mamutów. Aby plan się udał, wystarczy kilka centymetrów kwadratowych tkanki miękkiej zmarłego przed tysiącami lat mamuta.

Informacja na Sadurski.com od stycznia 2011