Mol spożywczy – nieproszony gość w kuchni
Jak wygląda mol spożywczy (mklik mączny), dlaczego zagnieżdża się w kuchni? Czym grozi przypadkowe spożycie jaj? Jak się go pozbyć? Ciekawostki o molu spożywczym
Zanim pojawi się mol spożywczy
Zdarza się, że w kuchni wśród zapasów żywności, np. produktów mącznych, pojawiają się mole spożywcze (mkliki mączne, Ephestia Kuehniella). Jak się ich pozbyć?
Przede wszystkim nie rób dużych zapasów żywności. Trzymaj ją w suchym, chłodnym miejscu, najlepiej w zamkniętych pojemnikach. Regularnie sprzątaj i myj szafki kuchenne, w których trzymasz produkty spożywcze.
Dlaczego pojawił się mol spożywczy?
Dlaczego spożywczy (mklik mączny) pojawił się w kuchni? Często przenosimy go nieświadomie z zakupionymi produktami spożywczymi, zwykle w postaci jaj. Wylęgają się już w naszej kuchni.
Czy są szkodliwe?
Czy jaja i larwy są szkodliwe, w przypadku ich przypadkowego spożycia przez człowieka?Mogą wywołać alergię. Przenoszą też salmonellę lub jaja pasożytów. Zatem lepiej pozbyć się ich, gdy zostaną dostrzeżone.
Pojawiły się mole. Co teraz?
Jak zwalczyć mola? Przede wszystkim należy dokładnie przejrzeć i wyrzuć produkty, w których się zagnieździły. Opróżnij szafki i usuń jajka znajdujące się w rogach i szczelinach szafek. Potem użyj środka przeciw insektom w sprayu i pozostaw szafki otwarte do przewietrzenia.
Jeśli jakieś opakowania z żywnością pozostawisz, przetrzyj je wilgotną szmatką Pojemniki wytrzyj. Jeśli ich nie masz – włóż produkty do szczelnych foliowych woreczków i zawiąż je.
Jeśli po dwóch tygodniach nieproszeni goście pojawią się znów, czynności powtórz. Pamiętaj: część jaj jest tak małych, że są niedostrzegalne gołym okiem.
A może domowe sposoby naszych babć?
Kiedyś na dnie pojemnika z żywnością kładziono ziele angielskie, do mąki wrzucano kilka ziaren czarnego pieprzu, w mieszkaniu rozwieszano lawendę. Przydawały się też: skórka z cytryny, zwykle mydło, drzewo cedrowe, wrotycz. Także stare gazety (mole nie lubią zapachu farby i atramentu).
Przy okazji dobra wiadomość dla palaczy: mole spożywcze nie lubią dymu, więc raczej nie zalegną się w mieszkaniu w którym pali się papierosy.
Jak wygląda mol spożywczy?
Jest spokrewniony z motylami i podobny do mola. Ma szare skrzydła z czarnym wzorkiem (ciemniejszymi plamkami) i rozpiętość skrzydeł 16-25 mm. Czasem widać jasne włoski na głowie. Rozmiar bez skrzydeł: 10-14 mm długości.
Co to jest mklik mączny (mol spożywczy)?
Jaja składa 2 do 5 razy w roku, potem pojawiają się larwy. W kuchni mogą być przez cały rok, z wyjątkiem okresu zimowego. Zjadają mąkę, zboża i ziarna.
Oprócz mola spożywczego mogą zagnieździć się podobne motyle. Na przykład…
Omacnica spichrzanka
Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella, mól spożywczy, mól kuchenny), to motyl nocny (ćma). Uwielbia pokarmy suche takie, jak: cukier, kasza, mąka, otręby. Ma brązową głowę, skrzydła o rozpiętości 14-18 mm, barwy żółtej do brunatnoczerwonej z szarymi, poprzecznymi paskami. Jaja są białe, okrągłe, o wymiarach 0,6×0,4 mm. Poczwarka ma 7 mm długości. Prowadzi nocny tryb życia, żyje do 14 dni, składa średnio 170 jaj, a po 8-10 dniach wylęgają się larwy (jest 5 stadiów, osobnikiem dorosłym staje się po 13, do 288. dniach).
Mklik daktylowiec (Cadra cautella)
Lubi ciepłe i wilgotne miejsca. Ma skrzydła koloru jasnoszarego do brązowego, z ciemnymi paskami na zewnątrz. Skrzydła długości 13-21 mm.
Mklik próczniaczek
Jest szary, na 9-11 mm długości. Już nazajutrz po wykluciu może składać jaja (dziennie nawet 90). Dorosły osobnik żyje od 3 do 14 dni. Zjada ziarna, suszone owoce, orzechy i czekoladę. Dorosłe osobniki giną już przy temperatura 5 stopni C., natomiast larwy wytrzymują temperaturę minus 18 stopni C.
Skośnik zbożowiaczek (Sitotroga cerealella)
Najrzadszy gość w naszych domach spośród listy, bo żyje głównie na południu Europy. Jest żółtobrazowy, ma 12-18 mm długości. Żyje do 2. miesięcy, larwy są białe.
Mol ubraniowy (odzieżowy)
Produkty spożywcze może też zjadać mol włosienniczek – ten, którego znamy z szaf, zjadający naszą odzież.
Ciekawostki o molu spożywczym: (c) Sadurski.com
Foto: Ceballo / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Motyle
> Ciekawostki o muchach
> Ślimaki