rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Karykatury w Montrealu, śmiech w Biskupinie

Czas czytania:5 minut/y, 42 sekund/y

Montreal w Kanadzie  – wystawa. Także inne informacje

Wystawa w Montrealu

W Montrealu (Kanada) otwarto wystawę rysunku satyrycznego ponad siedemdziesięciu autorów: z Kanady i innych krajów, w tym z Polski

Między 1 a 6 listopada 2007 w Montrealu, w Bain Mathieu (ulica Ontario est) można obejrzeć wystawę rysunku satyrycznego “1001 visages” (1001 twarzy). Pokazano na niej prace 19. autorów z Kanady oraz 52 autorów z innych krajów (m.in. Francja, Anglia, Hiszpania, Polska, Rosja).

Wernisaż wystawy można było obejrzeć 2 listopada za pośrednictwem Internetu, wchodząc na stronę www.1001visages.ca.

Montreal. Autorzy wystawy

Rysownicy kanadyjscy: Bado, Bluteau Yves, Burgen Sabrina, Chavez David, Constantin Pavel, Dea Patrick, Demers Yves, Dergachov Oleg, De Souza Lar, Gauthier Patrick, Labonté Yves, Lacroix Mario, Lafontaine Robert, Métyvié Serge, Nour El Yakine, Pageau Marc, Pijet André, Vladymyr Zolag, Beaudoin Sylvie, Brunelle Stéphanie, Cyr Martine, Eudes-Pascal Elisabeth, Francoz Aurélie, Francyn, KO, McLaughlin Mike, Olivera Hector.

Rysownicy polscy: Bartłomiej Belniak, Jerzy Głuszek, Andrzej Graniak, Mirosław Hajnos, Jarosław Hnidziejko, Dariusz Łabędzki, Sławomir Łuczyński, Kazimierz Napiórkowski, Szczepan Sadurski.

Rysownicy francuscy: Pierre Balouhey, Laurent Battistini, Pierre Bizalion, Bernard Bouton, Éric Calmels, Brito Carlos, Fidel Castor, Gilles Charrot, Alain Faillat (Alf), Michel Gregegois (Grémi), Jean-Michel Gruet (JMi), Khalid Gueddar, Thierry Olivieri, Alain Roche, Jean-Paul Vomorin, Michel Hulin, David Libourel (Daff), Roger Mofrey, Philippe Moine, François Ougen.

Na wystawie były też prace rysowników z Anglii, Brazylii, Holandii, Rosji, Grecji, Azerbejdżanu, Urugwaju, Hiszpanii, Serbii, Rumunii i Włoch.

Wkrótce do autorów prac trafi okolicznościowy album z wystawy.
2007-11-03. Montreral

Śmiech w Biskupinie

W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie otwarto wystawę rysunku satyrycznego, będącą plonem trzech plenerów rysunku satyrycznego

Trzy kolejne lata: 2005, 2006, 2007 i okolice wakacji… Muzeum Archeologiczne w Biskupinie już trzykrotnie gościło twórców rysunku satyrycznego, którzy przez kilka kolejnych dni poznawali muzeum, Biskupin i jego okolice, a następnie wymyślali i tworzyli rysunki. Po kolejnych plenerach odbywały się wystawy rysunku satyrycznego, cieszące się dużym powodzeniem odwiedzających.

29 listopada 2007 o godz. 17.00 w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie otwarto wystawę “Biskupin w oparach śmiechu”, na której pokazano wybrane rysunki, jakie powstały podczas trzech minionych plenerów. Wystawę przygotował Dariusz Pietrzak – rysownik, komisarz wszystkich dotychczasowych plenerów rysunku satyrycznego w Biskupinie.
2007-12-02

Ściana satyryków

W Niemodlinie odsłonięto trzy kolejne tablice rysujących satyryków: Frąckiewicza, Hajnosa i Kożusznika

Podczas uroczystego otwarcia pokonkursowej międzynarodowej wystawy rysunku satyrycznego Karpik 2007, w Domu Kultury w Niemodlinie odsłonięto trzy kolejne tablice pamiątkowe na tzw. Ścianie Satyryków. W tym roku są to tablice: Jacka Frąckiewicza, Mirosława Hajnosa i Janusza Kożusznika.

Nowe tablice znajdują się obok tablic, które odsłonięto w 2004, 2005 i 2006 roku. Wcześniej w ten sam sposób uhonorowano: Szczepana Sadurskiego, Andrzeja Graniaka, Witolda Mysyrowicza, Leszka Ołdaka, Tomasza Wołoszyna, Wiesława Lipeckiego, Krzysztofa Tobołę, Henryka Cebulę i Sławomira Łuczyńskiego.

Tablice o których mowa, to metalowe tabliczki, na których znajduje się imię i nazwisko oraz rysunek.
2007-12-01. Montreal 

Karykaturzysta skazany za kościotrupa

Włoski karykaturzysta Giorgio Forattini został skazany przez sąd za narysowanie prokuratora jako kościotrupa z rewolwerem

Znany włoski karykaturzysta Giorgio Forattini ma zapłacić grzywnę w wysokości 25 tysięcy euro jako zadośćuczynienie za obrazę prokuratora Giancarlo Casellego – ten wyrok sądu niższej instancji został podtrzymany przez Sąd Najwyższy. – Prawo do satyry jest jednym z przejawów wolności słowa, nie może jednak naruszać podstawowych praw osoby, jak jej godność i reputacja – podkreślił Sąd Najwyższy.

O co chodzi? Karykatura przedstawiająca prokuratora Casellego jako kościotrupa podającego innej postaci rewolwer, była satyrycznym komentarzem. Nawiązywała do pogłosek, jakoby Caselli był odpowiedzialny za samobójstwo innego prokuratora, podejrzanego o udział w porwaniu.

To nie pierwsza tego typu sprawa w karierze 76-letniego obecnie Forattiniego. Swojego czasu narysował premiera (obecnie ministra spraw zagranicznych), Massimo D’Alemę  ucharakteryzowanego na Hitlera, ale sprawa ostatecznie nie trafiła do sądu.

Zdarzało się także, że niektórzy włoscy politycy prosili tego karykaturzystę o oryginał karykatury, na której zostali przez niego narysowani.
2007-11-11

Frankowski Na Tynku

Nowa galeria rysunku satyrycznego Na Tynku w Tarnowskich Górach szykuje trzecią wystawę. Tym razem będą to rysunki Jacka Frankowskiego

23 listopada (piątek) o godz. 19.00 w galerii Na Tynku (Tarnowskie Góry, ul. Czarnohucka 22) zostanie otwarta wystawa rysunków i karykatur Jacka Frankowskiego. To trzecia wystawa w tym miejscu, po wystawach Szczepana Sadurskiego i Roberta Szecówki, o których informował portal Sadurski.com.

Frankowski, rocznik 1949, jest z wykształcenia leśnikiem. Jako rysownik prasowy zadebiutował w 1974 roku. Współpracował z ok. 100 tytułami prasowymi, w tym przez kilkanaście lat z “Rzeczpospolitą”. W latach 90. zasłynął projektami lalek do popularnego telewizyjnego programu rozrywkowego “Polskie Zoo”. Jest uczestnikiem dużej ilości wystaw, ilustrował książki. W latach 1998-2005 pełnił funkcje prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Galeria Na Tynku działa pod patronatem Sadurski.com.
2007-11-10. Montreal 

Kuczyński i Toboła docenieni

Wśród twórców kultury i sportowców nagrodzonych przez Gminę Police, znaleźli się Krzysztof Toboła i Paweł Kuczyński, twórcy rysunków satyrycznych i karykatur

Gmina Police uhonorowała wyróżnieniami, nagrodami i stypendiami sportowców i twórców kultury, mieszkających na terenie gminy. Wśród sześciu osób nagrodzonych za wysokie osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, znaleźli się dwaj twórcy rysunku satyrycznego: Krzysztof Toboła i Paweł Kuczyński.

Uroczystość odbyła się kilka dni temu i miała miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Uczestniczyli w nim m.in. burmistrz i przedstawiciele lokalnych władz.

Paweł Kuczyński w ostatnich latach zdobył szereg nagród (nierzadko pierwszych) na międzynarodowych konkursach rysunku satyrycznego, a także na konkursach organizowanych w Polsce. Krzysztof Toboła, znany m.in. z karykatur drukowanych w prasie i ilustracji książkowych, również zdobywał nagrody na konkursach.

Gminie Police gratulujemy takich artystów, a innym polskim gminom i przedstawicielom lokalnych władz sugerujemy, aby podobnie jak w Policach, i oni honorowali znanych (w Polsce i w świecie) twórców rysunku satyrycznego, mieszkających na ich terenie.
2007-11-09. Montreal 

Szpile 2007 przyznane

W Przemyślu rozstrzygnięto konkurs “O Złotą Szpilę”. W kategorii uczniów i studentów szkół artystycznych zwyciężyła Justyna Święcicka, w kategorii dla profesjonalistów Sławomir Łuczyński

Jury konkursu plastycznego X Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego “O Złotą Szpilę” w Przemyślu, w składzie: Andrzej Lichota – przewodniczący, Henryk Cebula i Marzena Stęc, po obejrzeniu 186 prac zgłoszonych na konkurs, postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii uczniów i studentów szkół artystycznych
Pierwsza nagroda – Justyna Święcicka z ZSP w Jarosławiu za pracę “Babie lato”
Druga nagroda – Angelika Bielska z ZSP w Dąbrowie Górniczej za pracę “okno na parlament”
Dwie równorzędne III nagrody: Andrzej Żygadło z ZSP w Jarosławiu oraz Urszula Przyłucka z ZSP w Katowicach za zestawy prac

Wyróżnienia
Karolina Licak z ZSP – Jarosław za pracę “Filharmonia”
Sylwia Hajdus – Mysłowice za zestaw prac
Helena Jadwiszczok – Bytom, za zestaw prac “A to Polska właśnie”.

W kategorii dorośli
Pierwsza nagroda – Sławomir Łuczyński z Pabianic za pracę “Zwykłe zad*pie”
Druga nagroda – Jacek Frąckiewicz z Widawy za pracę “Debata bokserska”
Trzecia nagroda – Tadeusz Krotos z Gliwic za pracę “Ratownik”

Ponadto jury przyznało nagrodę “Piranii” ufundowaną przez Galerię “Piranie dwie” Tadeuszowi Krotosowi, za pracę “Złota rybka”.
2007-10-24

Montreal wystawa i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Festiwal karykatury we francuskim Tourcoing
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Polska Akcja Humanitarna i karykatury