Narciarstwo biegowe: jak się przygotować?
Narciarstwo biegowe
Polska biega, ale nie tylko na bieżniach, drogach i lasach. Również na śniegu, używając do tego profesjonalnego sprzętu narciarskiego. Nad czym popracować, przygotowując się do narciarstwa biegowego?
Najpopularniejsza biegowa impreza narciarska w Polsce, to RedBull Bieg Zbójnika, która odbywa się w Białce Tarzańskiej. Z roku na rok chętnych do biegania przybywa, ale żeby zwiększyć swoje szanse w tej konkurencji, warto wcześniej regularnie poćwiczyć.
Jak biegać na nartach?
Choć Redbull dodaje skrzydeł, lepiej nie liczyć wyłącznie na napoje energetyzujące, a bardziej na swoje siły i możliwości. Dlatego trening do narciarstwa biegowego najlepiej będzie rozpocząć pod okiem fachowca. Pozwoli to uniknąć złych nawyków i skoncentrować się na rozwijaniu swoich mocnych stron.
Podczas treningu pod czujnym okiem instruktora można spodziewać się, że postępy w nauce będą szybkie. Trener sprawdzi nasze możliwości, zacznie od pokazywania najprostszych zadań, a resztę zleci do przerobienia w domu. Najważniejsze, by nauczyć się bezpiecznej podstawy, a następnie wprowadzać różnego rodzaju zadania na równowagę i koordynację. Tak rozłożony trening spowoduje, że biegówkami szybko się nie znudzimy, a wynik w Biegu Zbójnika okaże się satysfakcjonujący.
Czy „zwykłe” bieganie pomoże w treningu?
Narciarstwo biegowe staje się coraz bardziej popularną dyscypliną, a łatwiej z rozpoczęciem jej będą miały osoby, które wcześniej trenowały bieganie. Ma to związek z wypracowaną już kondycją, dobrą wydolnością organizmu i odpowiednimi nawykami, dzięki którym organizm łatwiej poradzi sobie z funkcjonowaniem w trudniejszych warunkach. Zimowy trening okaże się wówczas dużo mniej forsujący. Dlatego, jeśli biegasz od jakiegoś czasu i wypracowałeś już schemat obciążenia treningowego organizmu, przenieś te zwyczaje na grunt narciarstwa biegowego. Barierą, która na pewno na początku się pojawi, będzie technika, ale pod okiem sprawnego trenera szybko można ją podszkolić. Zauważalna różnica, która na pewno się pojawi, będzie dużo większy zasięg i liczba pokonywanych kilometrów.
Najważniejszą kwestią na początku będzie właściwe dozowanie wysiłku w stosunku do możliwości. Liczą się wiek, umiejętności i kondycja. Lepiej więc zacząć od krótszych dystansów, na przykład godzina treningu co drugi dzień, by później regularnie zwiększać zasięg. Początkujący biegacze powinni zaczynać od klasycznej techniki narciarstwa biegowego, która w prosty sposób imituje ruchy lokomocyjne. Kolejnym krokiem powinna być już technika łyżwowa, ale do tego potrzebujemy trochę więcej umiejętności i dobrego podłoża. Chodzi przede wszystkim o dostęp do wyratrakowanych tras i odpowiednie narty.
Przy trenowaniu narciarstwa biegowego należy również pamiętać o właściwym ubiorze, który ochroni nas przed zimową aurą: niską temperaturą (musi więc trzymać ciepło) oraz mokrym śniegiem (powinien być wodoodporny). Jeśli poradzimy sobie z tym wszystkim, narciarstwo biegowe szybko da nam dużo frajdy.
Narciarstwo biegowe. Link zdjęty 2012.2021, dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci wznowienia, prosimy o kontakt.
https://www.re*bull.com/pl-pl/tags/cross-country-skiing