nasiona marihuany marihuana

Legalność marihuany w Polsce

Czas czytania:2 minut/y, 21 sekund/y

Niektóre rośliny mają działanie silnie odurzające, a ich toksyczne właściwości nie pozostawiają właściwie żadnych wątpliwości. Marihuana (czyli konopie indyjskie) jest jednak rośliną, która wywołuje wiele kontrowersji. W naszym kraju można spotkać zarówno zwolenników, jak i przeciwników jej legalizacji

Jak jest nad Wisłą

W Polsce zarówno samo posiadanie marihuany, jak i jej uprawa oraz sprzedaż są nielegalne. Osoby, które używają konopi, muszą więc liczyć się z możliwością bycia ukaranymi. Marihuana traktowana jest tak, jak wszystkie inne narkotyki. Rządzący uważają, że należy chronić przed nią społeczeństwo, a więc nie można dopuścić jej do “obrotu”. Trzeba tutaj także zaznaczyć, że pomimo, iż posiadanie marihuany jest nielegalne, nasiona marihuany są legalne i ich posiadanie jest dozwolone. Kary za posiadanie marihuany mogą jednak być bardzo zróżnicowane – sprzedaż narkotyku obciążone jest karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie, prawodawstwo zakłada, że posiadanie niewielkich ilości marihuany nie musi oznaczać, że się ją rozprowadza i “gorszy” innych ludzi. Dlatego właśnie osoby, które posiadają niewielkie ilości marihuany mogą uniknąć kary, jeśli sąd uzna, że wymierzanie jej byłoby pozbawione sensu wychowawczego – jak można się domyślać, niezwykle trudno jest jednoznacznie określić, kiedy karanie jest “wychowawcze” a kiedy nie… Jednak, niezależnie od niechęci znacznej części społeczeństwa, w Polsce wielu ludzi – zwłaszcza młodych – okazjonalnie zażywa marihuanę.

Argumenty warte uwagi

Przeciwnicy legalizacji marihuany twierdzą, że wprowadzenie jej do obiegu mogłoby zwiększyć ilość osób, które dla rekreacji sięgałyby po “trawkę” oraz – w późniejszym okresie – “twarde” narkotyki, takie jak metaamfetamina czy heroina. Sceptycy legalizacji marihuany uważają też, że zakaz używania marihuany pełni rolę wychowawczą – dzieci i młodzież wiedzą, że stosowanie THC jest niemoralne. Zwolennicy legalizacji konopi uważają natomiast, że każdy człowiek ma prawo decydować o swoim losie samodzielnie – jeśli więc ktoś chce używać marihuany, to jest to jego prywatna sprawa. Nie brakuje także głosów, że alkohol lub niektóre leki mają o wiele poważniejsze skutki uboczne, niż THC, a przecież są legalne – wobec tego zakaz sprzedaży i posiadania marihuany jest nie do końca spójny z całościową polityką państwa względem używek.

Marihuana w służbie zdrowia

Warto w całej tej dyskusji pamiętać o tym, że konopie mogą być stosowane nie tylko celach rekreacyjnych przez studentów czy amatorów mocniejszych wrażeń, ale także… przez ludzi, którzy cierpią na poważne choroby. Konopie mają wiele zastosowań leczniczych, które zostały naukowo udowodnione. Okazuje się na przykład, że za pomocą leków na bazie konopi można leczyć lekooporne formy padaczki, a także uśmierzać ból towarzyszący chorobom nowotworowym. Według statystyk, osób, którym może pomóc terapia marihuaną medyczną może być w Polsce nawet około 300 tysięcy. Między innymi dlatego od listopada ubiegłego roku sprzedaż medycznej marihuany jest legalna. Leki na bazie marihuany muszą być przepisane przez lekarza – sprzedać może je każdy polski farmaceuta. Wielu lekarzy i pacjentów uważa, że jest to ogromny przełom w prawie medycznym.

Tekst na podstawie informacji dostępnych w sieci

https://holenderskiskun.pl/
Dziękujemy za współpracę. Link zdjęty 17.08.2020. W przypadku przedłużenia, prosimy o kontakt

Łuczniczka Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy Poprzedni post Ciekawostki o Bydgoszczy
sprzęt rolniczy rolnictwo uprawa Następny post Najważniejsze rodzaje sprzętu rolniczego