Atrakcje i zabytki Nördlingen w Bawarii

Nordlingen ciekawostki atrakcje zabytki Bawaria

Nördlingen ciekawostki, atrakcje, informacje o niemieckim mieście. Co zobaczyć w Nordlingen?

Miasto Nördlingen

1) Nördlingen, to ponad 20-tysięczne miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Jest na terenie w rejencji Szwabia, w regionie Augsburg, w powiecie Donau-Ries. Leży nad rzeką Eger. Stąd do Norymbergi jest 70 kilometrów.

2) Miasto zbudowano w kraterze średnicy 23-25 kilometrów, który powstał 15 milionów lat temu, po uderzeniu dużego obiektu (meteorytu, planetoidy lub komety).

3) Więcej na ten temat można się dowiedzieć, odwiedzając muzeum Nördlinger Ries – Rieskrater Museum. Jego siedziba mieści się na starym mieście, w dawnym budynku stodoły z 1503 roku, a muzeum działa od 1990 roku. Wśród eksponatów jest skała księżycowa o wadze 165 gram, przywieziona przez astronautów misji Apollo 16.

4) Dzielnice Nördlingen, to: Löpsingen, Nähermemmingen, Grosselfingen, Baldingen, Kleinerdlingen, Holheim, Herkheim, Pfäfflingen, Dürrenzimmern i Schmähingen.

zamek mury miejskie zabytki Bawaria Niemcy
Średniowieczne mury miejskie. Nördlingen ciekawostki

Nördlingen atrakcje, zabytki, co warto zobaczyć

5) Miasto z uwagi na średniowieczne zabytki, jest popularnym miejscem turystycznym od końca XIX wieku. Kręcono w nim szereg filmów.

6) Mury miejskie w Nördlingen zbudowano w 1327 roku. Są jedynymi murami miejskimi w Niemczech z całkowicie zachowanym, dostępnym i krytym krenelażem. Okajcą całe stare miasto i mają 2,6 km długości. Na murach jest pięć bram z czterema basztami bramnymi, jedenaście innych baszt i dwa bastiony.

7) Symbolem Nördlingen jest 90-metrowa wieża gotyckiego kościoła św. Zbawiciela.

Nördlingen ciekawostki atrakcje zabytki Bawaria
Nördlingen ciekawostki: Stare Miasto obok Rynku, z lewej wieża kościoła św. Zbawiciela

8) Rynek znajduje się w centrum starego miasta. Stoi przy nim. m.in. Wysoki Dom, o którym wspominano w dokumencie z 1304 roku. Także zbudowany w 1350 r. Gasthaus zur Sonne, który od 1405 r. był książęcym hostelem. Obok niego stoi budynek ratusza. W mieście jest duża liczba zabytkowych budynków.

9) W Nördlingen oprócz wspomnianego wyżej muzeum, są też m.in. Muzeum Miejskie, Muzeum murów miejskich i Bawarskie Muzeum Kolejnictwa.

Nordlingen ciekawostki atrakcje zabytki Bawaria Niemcy
Budynek o konstrukcji szachulcowej obok muzeum. Nordlingen ciekawostki

Nördlingen ciekawostki z historii

10) Nördlingen wymieniono w dokumencie z roku 898. Było wtedy niezależnym miastem cesarskim Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

11) W XVI-XVII wieku w mieście odbywały się procesy osób oskarżonych o czary. Zgładzono ponad 30 osób, a historia polowań na czarownice w Nördlingen jest dobrze udokumentowana.

12) Pod miastem miały miejsce dwie bitwy podczas wojny trzydziestoletniej — I bitwa pod Nördlingen (rok 1634) i II bitwa pod Nördlingen (rok 1645). Oblężenie miasta i pierwsza z tych bitew były punktem zwrotnym tej wojny.

zabytkowe kamienice miasto w Bawarii Niemcy
Zabytkowe kamienice na Starym Mieście

Nördlingen ciekawostki

13) W Nördlingen urodził się Gerd Müller (1945-2021), znany piłkarz niemiecki, strzelec dużej ilości bramek, w tym podczas meczów reprezentacji.

14) Asteroida (5725) Nördlingen została nazwana na cześć tego miasta.

Nördlingen ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Friendrichshafen
> Bad Mergentheim