Karykatury: Starachowice, Białogard, Warszawa

rynek pomnik Starachowice ciekawostki atrakcje

Starachowice i inne informacje o karykaturze

Karykatury w Starachowicach

Wystawa karykatury politycznej w Spółdzielczym Dom Kultury w Starachowicach

Od 16 stycznia do 16 lutego w godz. 8.00 – 18.00 w Spółdzielczym Dom Kultury (Starachowice, ul. Wojska Polskiego 9) można oglądać wystawę satyry i karykatury politycznej. Jest to zbiorowa wystawa, udostępniona przez Muzeum Karykatury w Warszawie. Autorzy, to 22. rysownicy polscy: Julian Bohdanowicz, Marcin Bondarowicz, Henryk Cebula, Jacek Fedorowicz, Adrian Frankowski, Jacek Frankowski, Jacek Frąckiewicz, Michał Graczyk, Andrzej Graniak, Mirosław Hajnos, Józef Jurczyszyn, Tadeusz Krotos, Paweł Kuczyński, Dariusz Łabędzki, Sławomir Łuczyński, Witold Mysyrowicz, Dariusz Pietrzak, Szczepan Sadurski, Max Skorwider, Grzegorz Sobczak, Zygmunt Zaradkiewicz, Wiesław Zięba.

Wystawa jest dwunastą, doroczną wystawą karykatury w Starachowicach.
2013-01-17. Starachowice

Autor rysunku i wydawca przepraszają

Skandal z karykaturą polityczną, opublikowaną w brytyjskim „Sunday Times”

Premier Izraela Beniamin Netanjahu trzyma zakrwawioną kielnię i buduje mur. Między cegłami głowy i kończyny Palestyńczyków. Podpis: „Czy cementujący pokój będzie kontynuowany?”. Taki rysunek ukazał się 27 stycznia w brytyjskiej gazecie „Sunday Times” i był komentarzem do wyborów w Izraelu, które wygrała partia Likud, której przywódcą jest Beniamin Netanjahu. Rysunek ukazał się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Największa brytyjska społeczność żydowska w Wielkiej Brytanii Board of Deputies of British Jews w proteście napisała do brytyjskiej Rady Etyki Mediów. Padły tu m.in. takie słowa, jak: antysemityzm i nazizm, napisano o przekroczeniu granic rozsądnej krytyki państwa Izrael. Początkowo redakcja wydała oświadczenie, stwierdzając że rysunek jest żartobliwy, a nie antysemicki. Szybko jednak zmieniono zdanie. Rupert Murdoch, wydawca m.in. „Sunday Times” oraz autor rysunku, znany brytyjski karykaturzysta Gerald Scarfe (rysuje w gazecie od 1967 roku), przeprosili za rysunek. Murdoch zapowiedział spotkanie z przedstawicielami środowisk żydowskich, aby załagodzić sytuację.
2013-01-29

Rysunek Roku i Mysyrowicz

Dwie kolejne wystawy w Muzeum Karykatury. Wernisaż 4 lutego 2013 r.

4 lutego (poniedziałek) w Muzeum Karykatury w Warszawie odbędzie się wernisaż dwóch kolejnych wystaw. Pierwsza, to „Najlepsze z najlepszych 2012” czyli zbiorowa wystawa rysunków, które co miesiąc, począwszy od stycznia do grudnia 2012 r., nadsyłali artyści uczestniczący w konkursie Muzeum Karykatury „Rysunek Miesiąca”. Podczas wernisażu zostaną wręczone nagrody za Rysunek Roku.

Druga wystawa, to „Po oczach” czyli wystawa Witolda Mysyrowicza, obecnego prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Obie wystawy będą czynne do 1 kwietnia.
2013-01-29

Puzzle w Białogardzie

Do 1 marca 2013 r. w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie) można oglądać wystawę rysunku satyrycznego, której tematem są puzzle

15 stycznia w Galerii Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich (Białogard, ul. 1 Maja 15) otwarto międzynarodową wystawę rysunku satyrycznego „Puzzle i puzzlersi”. Jest to pokonkursowa wystawa, którą wcześniej prezentowano w belgijskim mieście Olense, podsumowująca 24. edycję Olense Kartoenale.

Jest to siódma już ekspozycja udostępniona przez organizatorów Olense Kartoenale i nie jest to przypadek. Białogard oraz Olense, to miasta partnerskie.

Przypomnijmy: tę edycję konkursu wygrał Luc Descheemaeker (Belgia), tematyczną część konkursu „Energia dla wszystkich” wygrał Norbert van Yperzeele (Belgia). Nagrodę Burmistrza Białogardu dla najlepszej polskiej pracy otrzymał Paweł Kuczyński.

Wystawa w Białogardzie będzie prezentowana do 1 marca.
2013-01-17

Cartoon Africa International Festival 2012

Podajemy wyniki międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego, organizowanego w nigeryjskim mieście Lagos

Ósemka czarnoskórych jurorów podjęła decyzję w sprawie nagrodzenia najlepszych rysunków nadesłanych na konkurs – biennale, którego tematem jest rasizm i przemoc. Na pokonkursowej wystawie znalazły się 3 rysunki Polaka, Henryka Cebuli. Poniżej lista nagrodzonych.

Kategoria Karykatura “CELEBRATING AFRICAN HEROES & HEROINES”
I – Mariagrazia “Gio”Quaranta – Włochy
II – Zordan Daniele’s – Włochy
III – Marco D’Agostino – Włochy
Nagroda honorowa: Erico Junqueira Ayres – Brazylia

Kategoria rysunek satyryczny
Podkategoria AGAINST VIOLENCE AGAINST WOMEN
I – Thubelihle Hlela – RPA
II – Asukwo, EB – Nigeria
III – Ismail Kar – Turcja
Nagrody honorowe:
I – Bing Ling – Chiny
II – Serpil Kar – Turcja
III – Vladimir Kazanevsky – Ukraina

Podkategoria THE AFRICA I SEE
I – Andrzej Pacult  – USA
II – Mariagrazia “Gio” Quaranta – Włochy
III –  Erico Junqueira Ayres – Brazylia
Nagrody honorowe:
I – Andrea Bersani – Włochy
II – Raquel Orzuj – Urugwaj
III – Boubaya Ali Faiz – Algieria

Kategoria dowolna
I – Ismail Hasan  – Syria
II – Makhmudjon Eshonkulov – Uzbekistan
III – William H. Lockett – USA
Nagrody honorowe:
I – John Otu – Nigeria
II – Valery Chmyriov – Ukraina
III – Hao Yanpeng – Chiny
IV – Oguz Gurel – Turcja
2013-01-13

Wystawa Krotosa w Berlinie

Rysunki humorystyczne Tadeusza Krotosa z wystawy wesprą WOŚP w Berlinie

13 stycznia 2013 r. o godz. 13.00 w Polskiej Restauracji „Pierogarnia” (Berlin, Turiner Str. 21) zostanie otwarta wystawa Tadeusza Krotosa. Dzień jej otwarcia nieprzypadkowo zbiega się z 21. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Część rysunków prezentowanych na wystawie trafi na licytację i zasili konto WOŚP.

Wystawę w Pierogarni będzie można oglądać przez miesiąc, do 13 lutego.
2013-01-12

Dicaco 2012

Polacy w katalogu organizowanego w Korei Południowej cyklicznego konkursu satyrycznego Dicaco

W pokonkursowym katalogu Dicaco znalazły się rysunki kilku Polaków, którzy zostali też uhonorowani nagrodami i wyróżnieniami. Oto oni:
Grzegorz Sobczak – Golden Prize
Zbigniew Kołaczek – Special Prize
Maciej Trzepałka – Spercial Prize
Tadeusz Krotos – Best Cartoon Prize
Henryk Cebula – Best Cartoon Prize
Rembierz Tabaka – Honorable Mentions
Jerzy Stępniak – Honorable Mentions
2013-01-11

Starachowice i inne informacje w archiwum portalu: (c) Sadurski.com