10 ciekawostek o Obornikach Śląskich
Z czego słyną Oborniki Śląskie ciekawostki o mieście. Historia, zabytki i ciekawe miejsca w Obornikach Śląskich
Oborniki Śląskie – fakty
1) Oborniki Śląskie, to 10-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie trzebnickim. Miasto jest siedzibą gminy Oborniki Śląskie. Z Obornik do centrum Wrocławia jest 23 kilometry.
2) Miejscowość założono w XIII wieku, a prawa miejskie uzyskała w 1945 roku.
3) Nazwa miasta pochodzi od słowa obora czyli budynku gospodarczego dla bydła. Zapewne właśnie hodowlą trudnili się mieszkańcy tej miejscowości w średniowieczu. Przez wieki nazwa zmieniała się nieznacznie, a obecna nazwa oficjalnie funkcjonuje od 1946 roku.
Oborniki Śląskie ciekawostki z historii
4) Od 1935 r. Oborniki otoczone lasami, zaczęły funkcjonować jako uzdrowisko. To wtedy zaczęto budowę obiektów uzdrowiskowych i sanatoriów. Do dziś niektórzy nazywają Oborniki Śląskie “zielonymi płucami Wrocławia” i panuje tu sprzyjający zdrowiu mikroklimat.
5) Po przyłączeniu Obornik do Polski po II wojnie światowej, została stąd wysiedlona ludność niemiecka.
Zabytki i ciekawe miejsca w Obornikach Śląskich
6) W miejscu drewnianej świątyni, w 1624 r. ewangelicy wybudowali świątynię. Z uwagi na zły stan techniczny, na początku XX wieku zbudowano w tym samym miejscu nową świątynię neoromańską, z cegły. Po II wojnie światowej był w tu magazyn. Dziś jest to świątynia rzymskokatolicka – Kościół św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego.
7) Neogotycki Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowano na przełomie XIX i XX wieku. Przed świątynią stoi pomnik Jana Pawła II.
8) W latach 1864-1865 zbudowano neogotycki pałac rodu Schaubertów, zwany też zamkiem. Stoi przy ul. Podzamcze.
9) Neoklasycystyczny budynek dworca kolejowego w Obornikach Śląskich (wtedy nazywały się: Bad Obernigh) wzniesiono w połowie XIX wieku. Miejscowość znalazła się wtedy na trasie linii kolejowej, łączącej Wrocław z Poznaniem.
10) Jedną z prywatnych willi uzdrowiska była willa z 1880 roku. Stoi przy ul. Dworcowej 10.
Oborniki Śląskie ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Boguszów-Gorce
> Brzeg Dolny