obwarzanek krakowski ciekawostki obwarzanki precle bajgle

Obwarzanki, precle i bajgle – niezwykłe ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 43 sekund/y

Obwarzanek krakowski ciekawostki

Co to jest obwarzanek krakowski, od kiedy jak jest wytwarzany i czym różni się od precla? Fakty o obwarzankach, preclach, bajglach… 

Obwarzanek z Krakowa

Obwarzanek krakowski to produkt regionalny, od 2010 r. chroniony przez Unię Europejską. Może być wypiekany tylko w Krakowie, przez certyfikowane piekarnie. Bardzo podobne wyglądem produkty nazywane są preclami.

Obwarzanek krakowski ciekawostki z historii

Jest wypiekany od wieków. Pierwszy ślad jego istnienia, to zapis dokumentujący zakup dużej liczby obwarzanków przez króla Władysława Jagiełłę i królową Jadwigę z 1394 roku. Wiadomo też, że król Jan Olbracht (królował w latach 1492-1501) miał świadomość ochrony produktu, wypiekanego potem także w innych miejscach. Zakazał produkcji obwarzanków poza Krakowem. W przypadku złamania zakazu, groziła wysoka kara.

Obwarzanki niegdyś nazywane były obarzankami. Określenie “obarzanie” oznaczało, że przed pieczeniem uformowane ciasto było wkładane do gorącej wody czyli obarzane.

obwarzanek krakowski ciekawostki obwarzanki precle bajgle
Z wierzchu chrupiące, w środku miękkie. Ciekawostki o preclach

Przepis na obwarzanek krakowski

Do ciasta potrzebne są: mąka, woda, sól, drożdże, cukier i tłuszcz (np. olej rzepakowy). Ciasto zostawia się w ciepłym miejscu na 1-1,5 godziny. Potem dzieli się je na dwie połowy i wałkuje. Oba wałeczki (sulki) splata się ze sobą ręcznie. Tak uformowane ciasto wkłada się do gorącej wody na kilkadziesiąt sekund, aż wypłynie. Dla ścieknięcia wody, obwarzanek należy wyjąć na kraciastą blachę. Na końcu obwarzanek wstawia się na ok. 10 minut do pieca.

obwarzanek krakowski ciekawostki obwarzanki precle bajgle
Z makiem, kminkiem, sezamem… Precel, obwarzanek krakowski ciekawostki

Jak odróżnić obwarzanek krakowski od precla?

Do precli zwykle dodawane są spulchniacze, czasem też inne składniki, co powoduje że mają nieco inny smak. Turyści, którzy kupują w Krakowie czy to obwarzanki czy precle, zwykle nie zwracają uwagi na szczegóły.

Jakie są rodzaje obwarzanków?

Smak konkretnego rodzaju zależy od tego, czym obwarzanki posypane są na wierzchu. Wyrabiane są obwarzanki z sezamem, makiem, solą, serem i obwarzanki pikantne (z dodatkiem mieszanki pikantnych warzyw).

Ile kalorii ma obwarzanek?

Na przykład 100 g obwarzanka z makiem, to 263 kcal.

obwarzanek krakowski ciekawostki obwarzanki precle bajgle
Precle bawarskie z kawałkami soli na wierzchu świetnie smakują z piwem. Ciekawostki o obwarzankach

Obwarzanki, precle, bajgle…

Amerykanie mają bajgle, Niemcy produkują precle, kształtowane nie w okrąg jak nasze obwarzanki, ale zawijane tak, że mają trzy otwory i kształtem przypominają serce. Niemcy chętnie zjadają je, popijając piwem. Są obwarzanki po francusku (precle francuskie).

Są precle węgierskie (z mieszanką pikantnych przypraw na wierzchu), precle chorwackie. Grecy mają greckie obwarzanki (bardziej kruche i słodkie), są obwarzanki (precle) tureckie, litewskie i hiszpańskie. Są też małe, twarde precle, nanizane na sznurek po kilkanaście sztuk.

Poznaniacy mają precle świętomarcińskie (marcińskie). Są też obwarzanki warszawskie, tomaszowskie, rzeszowskie i inne obwarzanki (do słowa obwarzanek lub precel jest dodana nazwa miejscowości). Są sprzedawane w różnych miejscach Polski, na przykład na odpustach.

Nie tylko w Polsce produkowane są słodkie precle z lukrem, znane też pod nazwami: oponki, gniazdka lub precle pączkowe. Zwykle wyrabiane są z ciasta takiego, jak do wyrobu pączków.

Generalnie, są różne produkty o różnym smaku. Okrągły kształt zwykle wystarcza, aby o produkcie mówiono: obwarzanek lub precel. Choć są np. obwarzanki w kształcie ósemki.

Obwarzanek krakowski ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Cebularz lubelski
> Krakowskie szopki
> Ciekawostki o kotlecie schabowym

Skopje Macedonia ciekawostki o Macedonii Poprzedni post Wesoły Wieżowiec w Macedonii Północnej
dowcipy nauczyciel geografii geografia lekcja o nauczycielach Następny post Dowcipy o nauczycielach geografii