Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Oscarach
Oscary ciekawostki
Każda osoba, która interesuje się kinem, co roku z niecierpliwością czeka na ceremonię rozdania Nagród Akademii Filmowej. Ceremonia rozdania Oskarów przyciąga uwagę całego świata, w tym osób, które nie są związane ze światem kina. Jest to wydarzenie, które wiąże się nie tylko z kinematografią, ale również z modą oraz show biznesem. Przez wiele tygodni fani kina oceniają nominowane do nagród filmy, zaś wiele dni po samej ceremonii oceniane są kreacje i zachowanie gwiazd biorących udział w uroczystości.
Oscary i ich historia
Historia ceremonii przyznania Nagród Akademii Filmowej sięga 1927 roku. To właśnie w tym roku założono Akademię Filmową zrzeszającą amerykańskich filmowców, a także ufundowano pierwsze Oscary.
Pierwsza uroczystość wręczenia nagród odbyła się w 1929 roku, jednak nie wzbudziła specjalnego zainteresowania wśród publiczności. Dopiero w późniejszych latach dzięki zaangażowaniu mediów, prasy oraz telewizji, popularność ceremonii coraz bardziej rosła. Obecnie przyciąga uwagę całego świata. Transmisję rozdania Oscarów można obecnie oglądać w wielu krajach, a jej popularność dawno przekroczyła granice Stanów Zjednoczonych.
Gdzie wręczano Oscary
W historii Oscarów zmieniano zarówno miejsce imprezy, jak i jej daty. Początkowo ceremonię organizowano w hotelach na przełomie marca i kwietnia. Na początku lat 40. zmieniono miejsce organizacji imprezy na teatry. Trzeba przyznać, że są one zbytnio związane ze światem filmu i kina.
Obecnie ceremonia wręczenia Oscarów największym gwiazdom i twórcom filmowym organizowana jest w ostatnią niedzielę lutego i odbywa się ona w Teatrze Dolby. Wszystkie zmiany dotyczące terminu rozdania Oscarów wiążą się jedynie z wyjątkowymi sytuacjami na arenie międzynarodowej.
Statuetka Oscara
Nagroda, którą otrzymują zwycięzcy w poszczególnych kategoriach, to statuetka Oscara. Przedstawia ona rycerza opierającego się o dwuręczny miecz. Postać stoi na rolce filmu posiadającej pięć szprych. Każda z nich reprezentuje jedną z grup związanych z kinem: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów oraz techników. Wygląd statuetki został zaprojektowany przez Cedrica Gibbonsa w 1928 roku. Legenda głosi, iż twórca statuetki jej projekt sporządził na… serwetce.
Oscary dziś
W dzisiejszych czasach nagrody Akademii Filmowej przyznawane są w 24 kategoriach. Wśród nich wyróżnić możemy między innymi nagrodę za najlepszy film, najlepszego aktora i aktorkę lub najlepszą scenografię. Do walki o nagrodę nominowane są filmy, które prezentowane były w kinach w roku poprzednim. To właśnie z nich wybierane są nominowane filmy, zaś jeden najlepszy z danej kategorii ma szansę otrzymać nagrodę Oscara.
Oficjalne wyniki poznać możemy dopiero w trakcie ceremonii. Są szczelnie zamknięte w kopercie. Informacja o zwycięzcy jest zatem ujawniana na żywo, w trakcie gali rozdania nagród. Warto jednak przypomnieć o tym, że w historii Nagród Akademii Filmowej pojawił się przypadek związany z poznaniem wyników wcześniej. New Angeles Times przedstawił wyniki zwycięzców przed rozpoczęciem ceremonii. To sprawiło, że zniknęło całe zaskoczenie związane z wynikami konkursu.
Zdobywcy Oscarów i rekordziści
Pisząc o gali rozdania Nagród Akademii Filmowej, warto wspomnieć o największych zwycięzcach świata kina, którym udało się zdobyć największą ilość statuetek. Wśród filmów, które uzyskały największą liczbę Oscarów – równo 11 statuetek, znajdują się: Titanic, Władca Pierścienia: Powrót Króla oraz Ben-Hur. Są to zatem najbardziej docenione produkcje w całej historii oscarowej ceremonii.
Kim byli najczęściej nagradzani aktorzy i aktorki? Po 3 statuetki Oscarów dotychczas otrzymali: Jack Nicholson, Walter Brennan oraz Daniel Day-Lewis. Najwięcej Oscarów za role kobiece otrzymała Katharine Hepburn, tuż za nią znajdują się Ingrid Bergman oraz Meryl Streep, która również należy do najczęściej nominowanych aktorek.
W historii Oscarów możemy znaleźć również wątek związany z naszym krajem. Filmy takie, jak Zimna Wojna lub popularne w ostatnich latach Boże Ciało brały udział w walce o najwyższą nagrodę.
Gwiazdy kina na czerwonym dywanie
Jednak nie tylko sama ceremonia rozdania nagród przyciąga uwagę świata kina oraz widzów na całym świecie. Bardzo ważnym elementem jest moment przejścia największych gwiazd i osób związanych z produkcją filmową po czerwonym dywanie. Jest to moment, w którym gwiazdy mają szansę zaprezentować swój wygląd oraz kreacje pochodzące od najlepszych, światowej klasy projektantów. To właśnie w trakcie pokonywania czerwonego dywanu gwiazdy mają czas dla fotoreporterów, którym pozują z uśmiechem prezentując swój najlepszy profil.
Wygląd i kreacje gwiazd oceniane są przez modowe magazyny oraz krytyków mody przez kolejne dni po ceremonii. Na pewno każdy z nas przypomina sobie liczne wpisy i zdjęcia z ceremonii rozdania nagród Akademii Filmowej, w których porównywany jest wygląd najbardziej znanych gwiazd. Dla świata mody same nagrody oraz nominowani mają drugoplanowe znaczenie. To właśnie kreacje znajdują się w centrum ich uwagi.
Ceremonia rozdania Oscarów
Rozdanie Oscarów jest wydarzeniem, które skupia uwagę sporej części
świata. Zarówno osoby zajmujące się kinem w sposób zawodowy, jak i amatorzy kinematografii z niecierpliwością czekają na wieczór, w którym poznamy kolejnych zwycięzców. Coraz więcej osób decyduje się również na zapoznanie się z produkcjami, które uzyskały najwięcej nominacji, dzięki czemu możemy zauważyć rozwój kina na całym świecie.
Warto wspomnieć, że Oscary nie są skierowane tylko do produkcji tworzonych na terenie Stanów Zjednoczonych. Także filmy anglojęzyczne produkowane w innych krajach mają kategorie, w których mogą zdobywać nagrody. Dzięki temu branża filmowa w takich krajach jak Polska ma szansę dotrzeć do odbiorców również w Stanach Zjednoczonych.
Oscarowa noc
Ceremonia rozdania Nagród Akademii Filmowej odbywa się co roku, w ostatnią niedzielę lutego. W roku 2021 będzie to 28 lutego. Osoby, które w naszym kraju chciałyby oglądać całą galę, muszą przygotować się na całonocne oczekiwania. Niestety w związku z różnicą czasową między Polską a USA, możemy obejrzeć relację z ceremonii w późnych godzinach nocnych. Jednak są tacy, którzy poświęcają sen po to, aby na żywo przez kilka godzin poczuć się jak część świata kina.
Oscary ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: BDS2006 / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Historia Hollywood
> Bollywood
> Aleja Gwiazd w Hollywood