Historia otwieracza do butelek
Wraz z rozpoczęciem wlewania płynów do butelek i ich zatykaniem (korkiem, kapslem, zakrętką) musiały powstać narzędzia, które będą pomagały w otwieraniu butelek. Z zakrętkami nie było raczej problemów. Poznaj historię otwieracza do butelek
Po co zatyka się butelkę?
Hermetyczne, szczelne zamknięcie butelki powoduje, że płyn w który do niej wlano, będzie znacznie dłużej zachowywał swe właściwości czyli nie popsuje się.
Otwieracz do butelek
Gdy w 1892 r. William Painter (1838-1906), Amerykanin pochodzenia irlandzkiego stworzył kapsla i jego wynalazek zaczął się rozprzestrzeniać, było tylko kwestią czasu, aż ktoś stworzy i opatentuje narzędzie, które w jak najprostszy sposób będzie pomagało w otwieraniu zakapslowanych butelek.
Pierwszy otwieracz do butelek opatentował Alfred Louis Bernardin w 1893 roku. Otwieracz był na stałe przymocowany do blatu stołu stojącego np. w pubie. Już rok po tym William Painter opatentował ręczny otwieracz do kapsli.
Technologia otwierania butelki
Sposób otwierania znamy wszyscy, a opis tego nieskomplikowanego działania jest już bardziej skomplikowany. Otwieracz do butelek należy przyłożyć do kapsla tak, aby górna część otwieracza opierała się na powierzchni kapsla, a dolna była zaczepiona o jego ząbki. Powstaje w ten sposób dźwignia, która przez pociągnięcie rączki otwieracza do góry zdejmuje kapsel.
Łatwiejszy otwieracz
W latach 20. XX wieku czyli przed wiekiem, wymyślono aby otwieracz wmontować do ściany lub mebla. Powód? Można było otwierać butelkę szybciej, a przede wszystkim jedną ręką, bez przytrzymywania butelki drugą ręką. Znacznie ułatwiło to pracę barmanom.
Otwieracz do butelek: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Otwieracz do konserw – ciekawostki
> Historia konserwy
> Kapsle ciekawostki