Otwock i okolice – 20 ciekawostek
Miasto Otwock ciekawostki i informacje. Historia, zabytki, co warto zobaczyć, okolice
Otwock informacje
1) Otwock, to ok. 50-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, nad rzeką Świder. Jest tu siedziba powiatu otwockiego. Z Otwocka do Warszawy jest ponad 20 kilometrów.
2) W XV wieku nazwę miejscowości pisano na różne sposoby: Otwosko, Othwoczsko, Othwoczsk, Odwoczsko, Otwosko.
3) Otwock nie jest oficjalnie podzielony na dzielnice. Jego części zwyczajowo nazywają się: Jabłonna, Kresy, Mlądz, Soplicowo, Śródborów, Śródmieście, Świder Wschodni, Świder Zachodni, Świdry Wielkie, Świerk, Teklin, Wólka Mlądzka, Ługi.
Otwock ciekawostki z historii
4) Pod koniec XIX wieku po doprowadzeniu Kolei Nadwiślańskiej, Otwock stał się miejscowością sanatoryjno-uzdrowiskową. W 1893 r. pierwsze sanatorium chorób płuc założył tu dr Józef Marian Geisler (1859-1924). W 1924 r. Otwock uznano za uzdrowisko, jednak w 1967 r. miasto utraciło status uzdrowiska.
5) W 1880 r. zamieszkał tu malarz i rysownik Michał Elwiro Andriolli (1836-1893). To on jest autorem stylu architektonicznego świdermajer (styl nadświdrzański). W tym stylu zbudowano tu szereg willi.
6) Otwock prawa miejskie uzyskał w 1916 roku.
7) Przed II wojną światową w Otwocku przebywał Józef Piłsudski, a Władysław Reymont (1868-1925) pisał tu powieść “Chłopi”.
8) Przed II wojną światową większość mieszkańców Otwocka było Żydami. Pod koniec 1940 r. Niemcy stworzyli tu getto. Półtora roku później wywieźli wszystkich z getta do obozu zagłady w Treblince.
9) Po wojnie liczba ludności Otwocka zmniejszyła się z 20 do 12 tysięcy.
9) W Świerku, dzielnicy Otwocka, w 1958 r. stworzono pierwszy w Polsce reaktor jądrowy Ewa, potem drugi – Maria.
Otwock zabytki, co warto zobaczyć
10) Przy ul. Armii Krajowej stoi ratusz Otwocka. Wybudowano go w II połowie XIX wieku.
11) W Otwocku przy ul. Kopernika 1 stoi kościół św. Wincentego a Paulo, zbudowany w latach 1930-1935. Wewnątrz jest XVII-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, przez niektórych uznawany za cudowny. Według legendy obraz znaleźli w kapliczce na drzewie żołnierze pełniący wartę, a Maryja z obrazu do nich przemówiła. Obraz jest kopią XVII-wiecznego obrazu Matki Bożej Śnieżnej ze Swójczowa.
12) Zabytkowa willa Abrama Gurewicza (Gurewiczanka), to drewniany budynek w stylu świdermajer, zbudowany w latach 1906-1921. Początkowo był tu pensjonat. Willa otoczona jest parkiem w stylu angielskim. Po wojnie był tu szpital i liceum medyczne, obecnie jest własnością firmy.
13) Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego założono w 1994 roku. Mieści się przy ul. Narutowicza 2.
Otwock ciekawostki
14) Autorem herbu Otwocka jest Józef Tom (1883-1962), malarz i grafik.
15) Przy Domu Uzdrowiskowym w Otwocku po 1924 r. powstał Park Miejski.
16) Przy ul. Hrabiego w XIX w. założono cmentarz żydowski o powierzchni 1,7 ha. Podczas II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Zachowało się ok. 900 mecew (nagrobków).
17) Na terenie gminy Otwock znajduje się Jezioro Rokola. Jest podłużne, położone wzdłuż Wisły, rozciąga się od miejscowości Nadbrzeż, przechodzi przez Otwock Wielki i kończy się w Glinkach. Przyjeżdżał tu łowić ryby prezydent Lech Wałęsa.
Okolice Otwocka – atrakcje
18) We wsi Otwock Wielki w powiecie otwockim jest zabytkowy pałac. Rezydencja podkomorzego nadwornego koronnego Kazimierza Ludwika Bielińskiego powstała tu w drugiej połowie XVII wieku i bywał tu król August II Mocny. Pałac stracił na znaczeniu po 1805 r. Potem przez trzy pokolenia była własnością kupieckiej rodziny Kurtzów, a podczas I wojny światowej został zniszczony. Odbudowany po II wojnie światowej, w latach 70. został przejęty przez Urząd Rady Ministrów i odrestaurowany. Obecnie mieści się tu Muzeum Wnętrz, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
19) Przy ul. Turystycznej w Otwocku, na granicy z Józefowem, jest plaża miejska nad rzeką Świder.
20) Na terenie miasta Karczew w powiecie otwockim jest Dąbrowiecka Góra. To część umocnień tzw. Przedmościa Warszawskiego (Brückenkopf Warschau), wybudowany przez Niemców w 1940 roku. Są tu dwa schrony: Schron Regelbau 120a (wymiary 14 × 11,5 metra, ściany żelbetowe mają 2 metry grubości) i Regelbau 514 (wymiary 9 × 10 metrów i ściany również o ścianach grubości 2 metrów).
Otwock ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Legionowo
> Piaseczno
> Grodzisk Mazowiecki