10 ciekawostek o owocach morza
Owoce morza ciekawostki, fakty, informacje. Krewetki, homary, małże, ostrygi i inne
Owoce morza ciekawostki i fakty
1) Owoce morza – frutti di mare, to podstawa diety śródziemnomorskiej. To także afrodyzjaki.
2) Owoce morza podzielimy na trzy rodzaje:
– mięczaki, czyli: małże, ostrygi, omułki, przegrzebki, sercówki.
– skorupiaki, czyli: homary, langusty, homarce, kraby i krewetki
– głowonogi, czyli: ośmiornice i kalmary.
3) Owoce morza zawierają witaminy (np. witaminy z grupy B) oraz mikroelementy (jod, selen, fluor, żelazo i cynk). Zawierają też dużo białka, więc mogą zastąpić mięso. Morskie mięczaki i skorupiaki, w szczególności krewetki i ostrygi, zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Biorą one udział w syntezie dopaminy, zwanej hormonem szczęścia.
Krewetki ciekawostki
4) Na świecie żyje ponad 2 tys. gatunków krewetek. Niektóre są malutkie, inne duże. Do największych gatunków należy krewetka północna (pandaletka północna), która osiąga 16 centymetrów długości. Ma charakterystyczny kształt przypominający literę „U” oraz czerwono-białe mięso.
5) Krewetka jest selektywnym hermafrodytą, to znaczy w pewnym momencie może… zmienić płeć. Ale to nic niezwykłego, robi to niemal 500 gatunków zwierząt morskich, w tym ryb.
Omułek ciekawostki
6) Omułek jadalny żyje wzdłuż wybrzeża Norwegii. Omułki tworzą skupiska, wyglądem przypominające skały, więc wielu ludzi nie zwraca na nie uwagi. Hodowle omułków to jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobów produkcji żywności. Nie trzeba ich karmić gdyż żywią się fitoplanktonem i innymi organicznymi cząsteczkami występującymi w wodzie.
Przegrzebek ciekawostki
7) Przegrzebek został namalowany przez Sandro Botticellego na słynnym obrazie „Narodziny Wenus”.
8) Norweski przegrzebek zbierany ręcznie w Norwegii przez nurków, wyłącznie przy użyciu rąk. Ma ciało o mięsistej i jędrnej konsystencji. W Europie Środkowej słusznie jest uważany za symbol płodności.
Homarzec ciekawostki
9) Homarzec czyli langustynka żyje samotnie, bardzo głęboko, na dnie oceanów. Do jego nory nie docierają promienie słońca. Co jakiś czas opuszcza norę i zjada wszystko, co znajdzie na swojej drodze: małże, mięczaki, skorupiaki i inne stworzenia morskie. Homarzec jest bardzo wrażliwy na światło. Gdy do jego oczu dotrze nawet najmniejszy strumień światła, ślepnie.
Homar ciekawostki
9) Homar europejski w szczypcach i brzuchu ma doskonałej jakości mięso: jędrne i delikatne. Jest więc ekskluzywnym przysmakiem, tym bardziej że mięso zawiera dużo witamin i substancji odżywczych.
10) Intensywna czerwona barwa homara pojawia się dopiero po jego ugotowaniu. Tak naprawdę jest granatowy, a nawet prawie czarny. Homary żyją w jaskiniach, na dnie skalistego oceanu, a w nocy wynurzają się w poszukiwaniu żywności.
Owoce morza ciekawostki: Sadurski.com
Zobacz też:
> Pierniki toruńskie
> Obwarzanek krakowski
> Ciekawostki o zupach