Pan Tadeusz ciekawostki epopeja Adam Mickiewicz

“Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 52 sekund/y

Pan Tadeusz ciekawostki i najważniejsze informacje o Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Epopeja narodowa, bohaterowie, ekranizacje

Pan Tadeusz – epopeja narodowa

1) Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zjazd na Litwie, to dzieło napisane przez Adama Mickiewicza (1798-1855), polskiego wieszcza narodowego. Ten poemat epicki powstał w latach 1832-1834. Wydany został w dwóch tomach w 1934 roku w Paryżu, przez Aleksandra Jełowickiego.

2) Pan Tadeusz to epopeja, utwór odwołujący się do największych dzieł literackich Homera. Stanowi swoiste dziedzictwo kulturowe Polski i uważane jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii kraju.

strona tytułowa  Pan Tadeusz 1834 ciekawostki epopeja Adam Mickiewicz
Fragment strony tytułowej Pan Tadeusza, pierwsze wydanie z 1834 roku

3) Ta epopeja opowiada o życiu polskiej szlachty pod zaborem rosyjskim oraz o przybyciu wojsk napoleońskich na Litwę. Doskonale obrazuje polskie przywary, ale także i szlachetne cechy rodaków. Opisuje również początki rodzącej się demokracji.

4) Główni bohaterowie Pana Tadeusza, to: Tadeusz Soplica (czyli tytułowy Pan Tadeusz), sędzia brat Jacka Soplicy i opiekun Tadeusza, Zosia, Telimena, Hrabia, Wojski i Podkomorzy oraz Podkomorzyna.

5) Pan Tadeusz jest księgą patriotyczną, napisaną podobnie, jak sienkiewiczowska Trylogia “ku pokrzepieniu serc”. Dlatego znajomość treści zawartych w Panu Tadeuszu jest uważana przez wiele osób za obowiązek każdego Polaka.

6) Pan Tadeusz został przetłumaczony na ponad 30 języków. Książkę wydano m.in. po hiszpańsku, koreańsku, japońsku, wietnamsku, szwedzku i w jidysz.

rękopis Pan Tadeusz ciekawostki epopeja Adam Mickiewicz
Rękopis Pana Tadeusza przechowywany jest we Wrocławiu. Foto: Pleple2000 / cc by-sa 4.0

Ciekawostki o Panu Tadeuszu

7) Rękopis Pana Tadeusza od samego Mickiewicza odkupił w 1871 roku Stanisław Tarnowski. Od 1999 roku znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich we Wrocławiu, w szkatule z hebanu i kości słoniowej.

8) Epopeja jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Polsce jest obowiązkową lekturą szkolną.

Franciszek Kostrzewski Pan Tadeusz ciekawostki epopeja Adam Mickiewicz
Franciszek Kostrzewski, Polowanie. Jedna z ilustracji do Pana Tadeusza

9) W 2009 roku za pierwszy paryski egzemplarz Pana Tadeusza nieznany kolekcjoner zapłacił aż 99 tys. złotych.

10) W wydaniu z 1858 roku zabrakło ponad 400 wersów. Ówczesna cenzura usunęła z Pana Tadeusza wszystkie zdania odnoszące się w negatywny sposób do Rosji.

11) Znakomite ilustracje do Pana Tadeusza wykonał w 1881 r. ilustrator Michał Elwiro Andriolli (1836-1893). Jego ilustracje zdobiły też książki m.in. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Elizy Orzeszkowej i Juliusza Słowackiego.

Pan Tadeusz Księga 5 Andriolli Pan Tadeusz ciekawostki
Księga 5. Ilustracja Michała Elwiro Andriollego. Pan Tadeusz ciekawostki

Ekranizacje Pana Tadeusza

11) W 1928 roku po raz pierwszy zekranizowano Pana Tadeusza. Był to film niemy, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Scenariusz napisali Andrzej Strug i Ferdynand Goetel. W rolę Tadeusza Soplicy wcielił się Leon Łuszczewski.

12) W 1999 roku reżyser Andrzej Wajda dokonał drugiej ekranizacji Pana Tadeusza. W ekranizacji wzięła udział cała plejada znakomitych polskich gwiazd. Zagrali między innymi: Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Marek Kondrat, Piotr Cyrwus, Andrzej Łapicki, Michał Żebrowski, Bogusław Linda, Marian Kociniak, Dorota Naruszewicz czy Grażyna Szapołowska. Film był początkiem kariery Alicji Bachledy-Curuś, która wcieliła się w rolę Zosi.

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz katastroficzne wirusy horrory zombie epidemie ciekawostki
Adam Mickiewicz, autentyczne zdjęcie. Pan Tadeusz ciekawostki

Pan Tadeusz w teatrze

13) Pierwsze teatralne przedstawienie Pana Tadeusza miało miejsce w 1942 roku, podczas okupacji. Inicjatorem był Mieczysław Kotlarczyk z zespołem rapsodycznym. Premiera miała miejsce w mieszkaniu państwa Góreckich w Krakowie. Przedstawienie stało się jedną z form protestu przeciwko niszczeniu kultury polskiej przez okupantów hitlerowskich. Druga premiera w reżyserii Kotlarczyka odbyła się już w 1945 roku. Kolejna – w 1949 roku.

14) Od czasów pierwszej premiery teatralnej Pan Tadeusz był wystawiany wiele razy. Spektakle oglądane są głównie przez młodzież szkolną.

Pan Tadeusz ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Stefan Żeromski – ciekawostki
> W pustyni i w puszczy Sienkiewicza
> Kazimierz Pułaski

Bruksela ciekawostki o Brukseli Belgia parlament Grand Place Poprzedni post 10 zadziwiających ciekawostek o Brukseli
serwisowanie aut ciężarowych przegląd samochody auta ciężarowe Następny post Serwisowanie i przegląd aut ciężarowych – jak często wykonywać?