Ciekawostki o patelniach
Patelnia jest w każdej kuchni. Kiedy wynaleziono patelnię? Fascynująca historia patelni, rodzaje patelni – czyli najważniejsze informacje i ciekawostki o patelniach
Patelnie
1) Różnią się wielkością, kształtem i materiałem z którego zostały zrobione. Ale najchętniej korzystamy z tradycyjnych, okrągłych patelni. Mają zazwyczaj średnicę od 12 do 32 centymetrów.
Rodzaje patelni
2) Wok, to głęboka patelnia z cienkiej blachy, do przyrządzania dań orientalnych, które potrzebują krótkiego i intensywnego smażenia.
3) Są patelnie z okrągłymi wgłębieniami. Służą do przygotowania jajek sadzonych.
4) Patelnie do smażenia naleśników są płytkie, z niskimi ściankami bocznymi. Zwykle są lekkie, aby można było podrzucić naleśnik, a zaraz potem złapać go po opadnięciu na drugą stronę.
5) Patelnie grillowe zwykle są ciężkie (np. żeliwne) i mają specjalne ożebrowanie. Dzięki temu potrawy (np. mięso) nie przylega całą powierzchnią i można piec bez użycia tłuszczu.
6) Są też patelnie wyglądające jak dwie złożone obok patelnie. Służą do przyrządzania potraw, które podczas pieczenia mogą się rozpaść. Wystarczy odwrócić taką “podwójną” patelnię na drugą stronę.
7) Patelnie o podłużnym kształcie służą do smażenia ryb i grillowania potraw. Mają ożebrowaną powierzchnię, więc potrawy nie przywierają do jej powierzchni.
8) Patelnie do używania na kuchenkach indukcyjnych (na prąd) na spodzie mają specjalny piktogram, przypominający kilka połączonych pętelek. Inne patelnie nie będą podgrzewać się na kuchenkach indukcyjnych.
9) Jakiś czas temu zaczęto produkować patelnie teflonowe (z powłoką nieprzywierającą). Są lekkie i potrzeba do nich dużo tłuszczu. Niestety łatwo je porysować np. widelcem czyli zedrzeć fragmenty teflonu.
10) Patelnie ze stali są trwałe. Niestety wolno się nagrzewają, a potrawy łatwo przywierają.
11) Patelnie ceramiczne (z powłoką ceramiczną) mają powłokę non-stick, aby potrawy do niej nie przywierały.
12) Najnowsze patelnie, to patelnie tytanowe. Są odporne na zarysowania i uszkodzenia, a potrawy do nich nie przywierają. Są jednak drogie.
Wynalezienie patelni
13) Kiedy i kto wynalazł patelnię? Kiedy i gdzie zaczęto używać patelnie? Jaka jest historia patelni? W przeciwieństwie do wielu wynalazków, tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
14) Patelnię teflonową wynalazł Marc Grégorie, francuski inżynier. To stosunkowo niedawny wynalazek, bo było to w 1954 roku. Podobno jego żona zobaczyła, że Marc, zapalony wędkarz, pokrywa teflonem żyłki wędki, aby do siebie nie przywierały. Skoro działało, poprosiła męża o pokrycie teflonem dna patelni, bo potrawy ciągle do niego przywierały. Ponieważ wynalazek się spodobał, dwa lata później Marc założył firmę Tefal, obecnie znanego producenta patelni teflonowych. To on pierwszy użył nazwy teflon.
Dodajmy przy okazji, że politetrafluoroetylen (teflon) powstał przez przypadek, w 1938 roku. Inżynier Roy Plunkett prowadził doświadczenia z substancją do chłodzenia lodówek. Podczas podgrzewania freonu, powstała substancja, którą potem nazwano teflonem.
Kolejne ciekawostki o patelniach
15) Czy patelnie można myć w zmywarkach? Ponieważ mogą ulec zniszczeniu na pewno nie można do zmywarki wkładać patelni teflonowych (zniszczy się powłoka, nawet jeśli początkowo tego nie zauważymy). Nie można też myć w zmywarce patelni żeliwnych, gdyż zniszczy się warstwa ochronna i będą znacznie bardziej narażone na rdzewienie.
16) Wiele kobiet zastanawia się, jaką patelnię wybrać, jaką kupić i która jest najlepsza. Wydaje się, że chyba każda patelnia ma swoje zalety i wady. Wiele zależy od tego, do czego ma być przede wszystkim używana, jak często będzie używana i czy pani domu będzie o nią dbać. Jedno jest pewne: współczesna pani domu ma duży wybór różnego rodzaju patelni. Jest z czego wybierać!
Ciekawostki o patelniach: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Odkurzacz
> Folia aluminiowa
> Tapety
> Parasol