Pilzno (Plzeň), czeskie miasto. 25 ciekawostek

Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki

Najważniejsze informacje i ciekawostki o czeskim mieście Plzeň (Pilzno). Z czego słynie, zabytki, atrakcje, historia Pilzna

Pilzno – informacje

1) Pilzno, to miasto w zachodnich Czechach, w którym mieszka 175 tys. ludzi. Jest stolicą kraju pilzneńskiego i kraju zachodnioczeskiego. To czwarte pod względem liczby ludności miasto kraju.

2) Pilzno znane jest przede wszystkim z piwa Pilsner Urquell i zakładów Škoda Transportation. Jeśli chcesz o nim dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury kolejnych informacji.

wieża Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Pilzno. Wieża ciśnień (ul. Pražská 19) stała już w XVI wieku

3) Ćwierć powierzchni herbu Pilzna zajmuje… wielbłąd. Dlaczego akurat on? Król Władysław Jagiełło przed bitwą pod Grunwaldem otrzymał wielbłąda od sojuszników – księcia Witolda i Dżalala ad-Dina. Postanowił go potem podarować najemnikom czeskim walczącym pod Grunwaldem. Wkrótce wrócili do Pilzna z tym nieznanym wówczas zwierzęciem. Ale na stworzenie ZOO w Pilznie trzeba było poczekać jeszcze kilkaset lat!

4) W Pilznie urodził się słynny piosenkarz Karel Gott (1939-2019), piłkarz Petr Čech (ur. 1982), inżynier Emil Škoda (1839-1900) i Jiří Trnka (1912-1969), twórca kreskówek.

teatr Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Divadlo czyli teatr w Pilznie

Ciekawostki z historii Pilzna

5) Początki obecnego Pilzna, to osada którą w 1295 r. założył Wacław II (1271-1305), król Czech i Polski.

6) W latach 1599-1600 miasto było stolicą Czech. Mieszkał tu wtedy cesarz Rudolf II Habsburg.

7) Pierwsi Żydzi pojawili się w Pilznie w XIV wieku, jednak nie byli tu mile widziani. W 1821 roku mieszkało tu 32 Żydów, a w 1854 r. otrzymali pozwolenie na zamieszkanie w mieście. Wkrótce tutejsza gmina żydowska stała się jedną z najbogatszych w Czechach.

kamienice rynek Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Pilzno. Bogato zdobione kamienice przy rynku

8) Szybki rozwój Pilzna miał miejsce w XIX wieku, w epoce szybkiego uprzemysłowienia Europy. To wtedy m.in. huta Emila Škody stała się fabryką zbrojeniową, a potem miejscem produkcji samochodów Škoda.

9) Pilzno w 1945 r. wyzwoliły wojska amerykańskie. Fakt ten starały się zataić komunistyczne władze Czech przez dziesięciolecia. Obecnie w Pilznie jest Patton Memorial Pilsen (adres: KD Peklo, Pobřežní 10), jedyne muzeum amerykańskiej armii w Czechach. Zostało otwarte z okazji 60. rocznicy wyzwolenia Pilzna, 5 maja 2005 roku.

Patton Memorial Pilsen Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Patton Memorial Pilsen – jedyne takie muzeum w Czechach

Pilzno i piwo

10) Założyciel Pilzna, wspomniany już król Wacław II, nadał 260. mieszczanom przywilej warzenia piwa. Trzy wieki później Pilzno było piwną potęgą, w XVII wieku działało tu 26 browarów. Ponieważ jakość produkcji piwa była nie najlepsza, działania rady miejskiej spowodowały, że w 1842 r. wszystkie browary połączyły się i powstał browar Pilsner Urquell. Wkrótce zaczęto produkować pierwsze na świecie piwo dolnej fermentacji, słynne obecnie Pilsner Urquell. Przez wielu znawców jest ono uważane za pierwowzór piwa jasnego.

11) W Pilznie nadal wytwarzane jest to słynne piwo. Jest tu również Muzeum Piwowarstwa, gdzie można poznać historię browarnictwa w Pilznie. Wizyta w muzeum, to również okazja poznania podziemnych korytarzy i komór budowanych od XIV wieku.

teatr Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Nowoczesny gmach teatru w Pilznie

Zabytki Pilzna – ciekawostki

12) Plac Republiki, to rynek w Pilznie. Niektórzy twierdzą, że jest jednym z najładniejszych placów miejskich Europy Środkowej. W średniowieczu był jednym z największym rynków Europy. Znajduje się w samym środku miasta, w jego rogach są piękne fontanny i jest otoczony zabytkowymi kamienicami. Jedną z nich jest Dom pod białym jednorożcem (Dům u bílého jednorożce).

katedra św. Bartłomieja Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Katedra św. Bartłomieja stoi na środku rynku. Wysoką wieżę musieliśmy przyciąć

13) Przy Placu Republiki stoi gotycka katedra św. Bartłomieja, zbudowana na początku XIV wieku. Ma najwyższą wieżę kościelną w całych Czechach (102 metry wysokości). Do 1981 r. była najwyższą budowlą Czech.

14) W wieży katedry na wysokości 62 metrów jest taras widokowy (prowadzą tu strome schody, jest ok. 10 min wchodzenia), z którego można zobaczyć panoramę miasta i okolic. Wewnątrz świątyni jest XIV-wieczna rzeźba Madonny z Pilzna oraz piękne zdobione witrażowe okna. Ołtarz główny zaprojektował Józef Mocker, a ołtarz boczny Jana Nouveau Kastner.

renesansowy ratusz Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Renesansowy ratusz (z prawej) oraz kolumna na rynku Pilzna

15) Przy rynku stoi także renesansowy ratusz, zbudowany w latach 1554-1559. Wewnątrz jest m.in. model centrum miasta z czasów średniowiecza.

16) Wielka Synagoga w Pilznie nieprzypadkowo tak właśnie jest nazywana. To druga w Europie i trzecia (po synagogach w Jerozolimie i Budapeszcie) pod względem wielkości synagoga na świecie, w której jest 1200 miejsc. Została zbudowana w latach 1888-1893 w stylu mauretańsko-romańskim i zachwyca wspaniałymi ornamentami. Ciekawostka: obie czerwone wieże z charakterystycznymi dachami, początkowo miały mieć aż 60 metrów.

Wielka Synagoga Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Pilzno. Wielka Synagoga, bardzo charakterystyczny budynek miasta

Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę, w 1973 r. została zamknięta, a w latach 1995-1998 odrestaurowano ją. Od tego czasu służy jako sala koncertowa i wystawowa; jest w niej też mała sala modlitewna.

17) W sąsiedztwie Wielkiej Synagogi stoi Stara Synagoga, zbudowana w 1859 roku. Po odrestaurowaniu w 2014 roku została udostępniona zwiedzającym. Jest tu ekspozycja poświęcona pilzneńskim Żydom. Wstęp do obu synagog jest płatny.

kościół Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Jeden z kościołów na starym mieście w Pilznie

Kolejne atrakcje Pilzna

18) Theatrum Mundi (adres: Křižíkovy sady 325/1), to miejsce w Pilznie, gdzie w 1980 roku zburzono kilka budynków, aby odsłonić fragmenty średniowiecznych murów obronnych. Na ścianie obok murów od 2001 r. znajduje się malowidło nazwane właśnie Theatrum Mundi, przedstawiające znanych mieszkańców Pilzna.

19) Adolf Loos, to jeden z najsławniejszych architektów początku XX wieku. W Pilznie pozostawił po sobie kilkanaście realizacji, m.in. przebudował tzw. dom Brummela, który można zwiedzić podczas pobytu w mieście.

20) W Pilznie jest Muzeum Czech Zachodnich. Spora jego część przybliża postać czeskiego wynalazcy Františka Křižíkova, autora m.in. znanej fontanny w Pradze.

muzeum Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Stare miasto. Jedno z muzeów w Pilznie

21) W Pilznie są także:

  • – Muzeum Lalek (Marionetek),
  • – Muzeum Duchów,
  • – Pilzneńska Miejska Zbrojownia,
  • – ogród zoologiczny.
Doosan Arena stadion Pilzno Plzen Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Stadion Doosan Arena znajduje się niedaleko od zabytkowego centrum Pilzna

Kolejne ciekawostki o Pilznie

22) W mieście działa klub piłkarski Viktoria Plzeň, założony w 1911 roku. Drużyna rozgrywa mecze na stadionie Stadion města Plzně (adres: Štruncovy sady 3), otwartym w 1955 r. i mającym 13 tys. miejsc.

23) Z Pilzna pochodzi też klub hokejowy HC Pilzno 1929, założony w 1929 roku. W hokejowej lidze występuje jako HC Škoda Plzeň. Hokeiści klubu nazywani są Indianami.

24) Czeskiego miasta Pilzno nie należy mylić z polskim miastem o identycznej nazwie. Leży w woj. podkarpackim, w powiecie dębickim i ma 5 tys. mieszkańców.

25) W Pilznie są dwa oficjalne biura informacji turystycznej. Ich adresy:
– Náměstí Republiky 41,
– Nádražní 102.
Są otwarte w godzinach 9-18.

Ciekawostki o Piznie i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Liberec
> Hradec Kralove
> Mlada Boleslav