Pismo satyryczne, Japonia, rysunek prasowy
Pismo satyryczne z Francji i Japonia. Rysunki satyryczne i karykatury
Japonia kontra pismo satyryczne
Władze Japonii interweniują w sprawie rysunku satyrycznego we francuskim piśmie satyrycznym
Dwaj zapaśnicy sumo przed elektrownią jądrową w Fukushimie, jeden ma trzy nogi. Dziennikarz do mikrofonu: – Znakomicie! Dzięki Fukushimie sumo jest teraz sportem olimpijskim! Taki rysunek opublikowało skandalizujące pismo satyryczne ukazujące się we Francji, “Le Canard Enchaine”. Ten rysunek, przedrukowany przez japoński dziennik “Tokyo Shimbun“, wywołał w Japonii oburzenie.
Godnym pożałowania i nieodpowiednim nazwał rysunek rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga. – Taki rodzaj satyry rani uczucia wszystkich dotkniętych katastrofą z 11 marca i powoduje mylne wrażenie na temat problemu wycieku w elektrowni atomowej Fukushima – powiedział, zapowiadając równocześnie, że oficjalną skargę na tygodnik satyryczny złoży japońska ambasada we Francji.
Sytuacja tym bardziej drażliwa, bo Japonia robi co może, aby zmniejszyć zagrożenie po niebezpiecznym wycieku radioaktywnym w Fukushimie który miał miejsce w 2011 roku w wyniku tsunami, a w 2020 roku w tym kraju mają się odbyć letnie igrzyska olimpijskie.
Za podobny żart (japońscy sportowcy z czterema rękami i podpis: “Efekt Fukushimy”) pokazany w 2012 roku, musiała przepraszać jedna z francuskich stacji telewizyjnych.
2013-09-12. Pismo satyryczne
Karykatury Maxa Ziemera
Wystawa w Museo Diógenes Taborda w Buenos Aires
4. września 2013 r. w Museo de Humor Gráfico Diógenes Taborda w stolicy Brazylii Rio de Janeiro otwarto wystawę karykatur stworzonych przez brazylijskiego artystę Maxa Ziemera. Wśród osób, których karykatury namalował, są m.in. Roberto Carlos, Gonzaguinha, Renato Russo, Gisele Bundchen, Maggie Smith, Caetano Veloso, Chico Buarque i Dorival Caymmi. Wystawę można oglądać do końca września.
2013-09-15
Satyra na Satyrbluesie 2013
Tegoroczne atrakcje tarnobrzeskiego Satyrbluesa
Doroczny, czternasty już Satyrblues odbędzie się 14 września 2013 r. W salach Tarnobrzeskiego Domu Kultury (Tarnobrzeg, ul. Słowackiego 12) znów usłyszymy gwiazdy muzyki bluesowej oraz zobaczymy satyrę.
Jeśli chodzi o część satyryczną festiwalu, będą to dwie wystawy rysunku satyrycznego. Pierwsza, to jubileuszowa wystawa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury “25 lat SPAK”, którą kilka miesięcy wcześniej prezentowano w Warszawie. Druga, to rysunki Marka Mosora “Widgeta”. Publiczność festiwalu na scenie zobaczy też występ kabaretu DNO.
2013-09-12
Frąckiewicz pojedzie do Hajfy
Jacek Frąckiewicz będzie goście festiwalu w Hajfie (Izrael)
W 2002 roku polski artysta Jacek Frąckiewicz zdobył nagrodę honorową w konkursie w Izraelu. Była to 18. edycja międzynarodowego konkursu organizowanego przez Urząd Miasta Hajfy, odbywającego się pod hasłem „Sprawiedliwość społeczna i protest”. Na wystawie w Audytorium Hajfy w zeszłym roku pokazano 800 rysunków autorstwa 240 artystów z 61 krajów.
Jak dowiedział się portal Sadurski.com, Frąckiewicz został również laureatem tegorocznej, 19-ej edycji konkursu, którego tematem przewodnim była turystyka. Nagrodę odbierze osobiście, gdyż w dniach 26-28 września będzie gościł w Hajfie jako gość specjalny festiwalu.
2013-09-12
Wielokulturowość – wręczenie nagród
14 września 2013 w Żyrardowie otwarcie wystawy rysunku satyrycznego, podsumowującego konkurs “Manufaktura Satyry”
Zapraszamy na wernisaż IV Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry”, którego tegorocznym przewodnim tematem była “Wielokulturowość. Współistnienia wielu kultur, wyznań, języków, narodowości”. Wernisaż wystawy oraz wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się 14 września (sobota), o godz. 16.00 w Galerii Resursa (Żyrardów, ul. 1 Maja 45). Impreza odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Wśród uczestników konkursu są również Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju (Kanada, Wielka Brytania), zatem choć żyrardowski konkurs ma charakter ogólnopolski, to wystawa będzie miała charakter międzynarodowy.
Jak co roku w wystawie, oprócz uczestników konkursu wezmą udział artyści zaproszeni przez organizatorów, prezentujący swe prace poza konkursem. Są to twórcy z Włoch (skupieni wokół Galerii Simultanea we Florencji, z Czech (Czeska Unia Karykaturzystów), z Ukrainy i Polski (BWA Galeria Zamojska).
2013-09-04
Raczkowski żegna się z Przekrojem
Nie zobaczymy już w Przekroju rysunków Marka Raczkowskiego
Kryzys na rynku prasowym powoduje poważne zmiany także wśród tytułów prasowe Grzegorza Hajdarowicza (ur. 1965), dotknęły także tygodnik Przekrój, przeżywający poważny spadek sprzedaży. Za kilka tygodni ten tygodnik będzie wydawany przez nową fundację i nie wiadomo w jakim kierunku pójdzie.
Spowodowane oszczędnościami redukcje składu redakcji i jej kierownictwa, jak zwykle pociągają kolejne zmiany. Było więc kwestią czasu, że z Przekroju odejdzie jego sztandarowy rysownik satyryczny, Marek Raczkowski (ur. 1959). Ten moment właśnie nastąpił.
– Praca dla Przekroju, to był dla mnie najlepszy okres w życiu zawodowym – powiedział Gazecie Wyborczej Raczkowski. – Nie jest tak, że sam chciałem zakończyć tę współpracę, to po prostu efekt decyzji wydawnictwa.
Raczkowski prowadzi obecnie rozmowy z kierownictwem innych tytułów prasowych. Niewykluczone więc, że wkrótce jego rysunki będziemy oglądać w innych czasopismach.
2013-09-03
Pismo satyryczne i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com