Jak rozliczyć PIT28 i kto jest do niego zobowiązany?

PIT28 rozliczenie podatku podatki

Każdy zarabiający obywatel naszego kraju musi rozliczać się ze swoich przychodów. Niestety nie służy do tego tylko jeden formularz. W zależności od tego, w jaki sposób jest się zatrudnionym, konieczne jest wybranie odpowiedniego numeru deklaracji PIT i oddanie go we wskazanym czasie do urzędu skarbowego. Dla osób, które prowadzą własną działalność najbardziej istotną deklaracją jest PIT 28, który trzeba prawidłowo wypełnić.

  1. Czym jest PIT28 z działalności gospodarczej?
  2. Jak rozliczyć PIT28 od przychodów ewidencjonowanych?
  3. Instrukcja rozliczenia PIT 28 z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
  4. Nie potrafię wypełnić PIT 28 od przychodów ewidencjonowanych – co zrobić?
  5. Do kiedy należy złożyć PIT 28 od firmy korzystającej z opodatkowania ryczałtem?

Czym jest PIT 28 z działalności gospodarczej?

Deklaracja PIT28 pozwala na rozliczenie przychodów nie tylko ze standardowej działalności, ale również pozarolniczej działalności gospodarczej – nie dotyczy to jednak osób na zasadach ogólnych.  Służy on rozliczeniu rozcznemu podatnika, który korzysta z opodatkowania właśnie w formie ryczałtu przychodów ewidencjonowanych. Jak w przypadku wszystkich, również w tym wypadku, w zależności od wysokości uzyskanego przychodu, konieczne jest zapłacenie podatku. Co ciekawe, taki druk musi złożyć każdy, nie tylko w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą samodzielnie, ale również ten, który należy do spółki jawnej albo cywilnej. Takie zeznanie PIT 28 muszą wypełnić także podatnicy rozliczający dzierżawę, podnajem, poddzierżawę, czy korzystający z umowy najmu. W przypadku spółek, każdy ze wspólników musi dokonać zeznania PIT samodzielnie, nie mogą zrobić tego jako spółka.

Jak rozliczyć PIT 28 od przychodów ewidencjonowanych?

Rozliczenie PIT28 wymaga wypełnienia konkretnego formularza i dostarczenie go do urzędu skarbowego. Kiedyś trzeba było składać zeznanie PIT osobiście. Na szczęście dzisiaj można skorzystać z bardzo wygodnej opcji internetowej i złożyć PIT online. Można nawet skorzystać ze specjalnego programu, takiego, jak epity, który znacząco ułatwia to zadanie. Za takie rozlicznie PIT otrzyma się tak zwane urzędowe poświadczenie odbioru, dlatego nie trzeba się martwić, że urząd nie otrzyma rozliczenia za działalność gospodarczą.

Instrukcja rozliczenia PIT 28 z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Nie dla każdego rozliczenie się z należnego ryczałtu jest takie proste, jak dla urzędnika. Na szczęście istnieje bardzo wygodna i jasno przedstawiająca wszystkie zasady PIT 28 instrukcja wypełnienia, która znacząco ułatwia sprawę. Jeśli działa się na zasadach ryczałtu, nie powinno być dużego problemu ze złożeniem zeznania podatkowego. By wypełnić deklarację PIT, najlepiej jest postępować zgodnie z przedstawionymi w instrukcji zasadami, krok po kroku. Wtedy popełnienie błędu, jeśli chodzi o kwestię osiąganych przychodów, a zeznanie podatkowe PIT jest bardzo mało prawdopodobne.

Nie potrafię wypełnić PIT 28 od przychodów ewidencjonowanych – co zrobić?

W takiej sytuacji zawsze można skorzystać ze wspomnianego wyżej oprogramowania bądź zgłosić się do specjalistów, którzy są biegli w kwestii przychodów opodatkowanych i o podobnym charakterze, wiedząc wszystko o zryczałtowanym podatku dochodowym i nie tylko. Wybierając program, można nawet sprawdzić szybko wysokości dokonanych odliczeń. To bardzo duża pomoc.

Do kiedy należy złożyć PIT 28 od firmy korzystającej z opodatkowania ryczałtem?

Jak każde zeznanie, również w tym wypadku istnieje obowiązek złożenia go do konkretnego czasu. Jeśli chodzi o PIT 28 jest to koniec lutego każdego roku, oczywiście za rok poprzedni. Podatnik ma zatem czas na rozliczenie się do 28 lutego każdego roku. Jak wspomnieliśmy wyżej, dotyczy to na przykład przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, czy działalności prowadzonej przez siebie lub w ramach spółki, a nawet pozarolniczej działalności gospodarczej.