Podnośniki – 10 ciekawostek
Podnośniki ciekawostki o podnośnikach
Czym są podnośniki i do czego służą? Rodzaje podnośników. Jak wynająć podnośnik i zdobyć uprawnienia do kierowania nim?
Informacje i ciekawostki o podnośnikach
1) Jest wiele rodzajów podnośników. Różnią się budową, wielkością i sposobem wykorzystania. Jedne wykorzystywane są w warsztatach samochodowych do podnoszenia aut, inne do prac remontowo-budowlanych, jeszcze inne do pomocy w przemieszczaniu się osób niepełnosprawnych. Poniżej szereg informacji na ten temat.
2) Podnośniki pionowe, to małe windy poruszające się z góry na dół oraz z powrotem. Są to na przykład podnośniki dla osób na wózkach inwalidzkich (windy dla osób niepełnosprawnych), montowane w pobliżu schodów. Obciążenie takiego podnośnika zaczyna się od 170 kg do niemal 400 kg, a platforma podnosi się do 3 metrów w górę.
3) Najczęściej nie warto rozstawiać rusztowania, aby np. pomalować ścianę budynku. Zbudowanie rusztowania oraz czas do tego potrzebny przemawia za tym, aby zamiast tego sprowadzić podnośnik koszowy (kosz z wysięgnikiem, do którego może wejść człowiek). Taki podnośnik ma swój silnik lub wymaga podłączenia do energii. Podnośniki nie mające kół, można przymocować do samochodu lub innego pojazdu.
5) Podnośniki koszowe, zwane też zwyżkami z koszem osobowym, to uniwersalne urządzenia do wykonywania różnych prac na wysokościach. Począwszy od prac budowlano-remontowych (w tym montaż i mycie okien), wycinki gałęzi drzew (pielęgnacja zieleni), przez czyszczenie rynien i usuwanie śniegu i lodu z dachów, po montaż anten telewizyjnych, billboardów czy prace związane z obsługą koncertów i imprez masowych.
Podnośniki nożycowe (nożycówki)
6) Podnośniki nożycowe, to urządzenia przemysłowe do przenoszenia w płaszczyźnie pionowej pracowników, narzędzi lub niedużych elementów konstrukcyjnych. Niektórzy mówią, że to mobilne rusztowania. Operator kierujący takim urządzeniem musi mieć specjalne uprawnienia.
7) Najważniejsza część podnośnika nożycowego, to dwie dźwignie dwuramienne (skrzyżowane ramiona rozkładające się nożycowo) połączone sworzniem. Silnik sterowany elektrycznym układem napędza siłowniki, które podnoszą, utrzymują i opuszczają podest, na który wchodzi człowiek. Podnośnik porusza się na zamontowanych kołach.
8) Te podnośniki są zwykle wykorzystywane podczas prac remontowo-budowlanych (murowanie, tynkowanie, malowanie, wykończeniowe prace na wysokości). Są wykorzystywane przy cięciu gałęzi drzew, przez elektryków z zakładów energetycznych. Także przy innych pracach wysokościowych.
Jak zostać operatorem podnośnika
9) Szkolenia (kursy) uprawniające do kierowania podestami ruchomymi (podnośnikami), to zajęcia teoretyczne i praktyczne dla przyszłych operatorów takich urządzeń oraz szkolenia z zakresu BHP. Kurs kończy się egzaminem przed komisją UDT (Urząd Dozoru Technicznego).
Jak wynająć podnośnik
10) W Polsce jest szereg firm świadczących usługi wynajmu podnośników. Maszyny te muszą mieć aktualne badania UDT. Można przy okazji wynająć inne urządzenia oraz wynająć operatora podnośnika. Większe firmy mają podnośniki o różnych gabarytach (i ciężarze) oraz zasięgu (wysokości, do której mogą wznieść podest).
Podnośniki ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne foto: Radosław Drożdżewski / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Ciekawostki o koparkach
> Twoja reklama tutaj? Napisz do nas
> Windy ciekawostki
> Schody ruchome