giełda podstawowe pojęcia giełdowe

Podstawowe pojęcia giełdowe

Czas czytania:2 minut/y, 38 sekund/y

W dobie niskiego oprocentowania na lokatach, wielu zaczyna się zastanawiać nad rozpoczęciem swojej przygody na giełdzie. W tym celu niezbędne jest jednak doedukowanie się. Przedstawiamy zatem kilka pojęć, które najczęściej padają z ust doświadczonych inwestorów.

W dzisiejszych czasach inwestować można w naprawdę wiele rzeczy, nie są to już tylko akcje, ale też ropa, czy nawet whiskey. Można kupować udziały w pojedynczych firmach. Istnieje jednak możliwość inwestowania w całe indeksy takie jak US tech 100 index, który skupia w sobie 100 największych spółek na słynnej amerykańskiej giełdzie Nasdaq.

Dywersyfikacja portfela

Absolutnie kluczową kwestią jest sporządzenie odpowiedniego portfela inwestycyjnego oraz jego dywersyfikacja. Ten pierwszy termin oznacza po prostu wszystko to, w co zainwestowałeś. Dywersyfikacja z kolei polega na tym, że nie wkładasz wszystkich środków w jedno miejsce. To trochę jak w podróży. Część pieniędzy masz w jednej kieszeni, część w innej. W razie kradzieży nie stracisz wszystkiego.

Bardzo ważne jest zatem, aby inwestować w różne rodzaje aktywów. Za część pieniędzy można zakupić te bardziej ryzykowne. Wtedy istnieje większa szansa na duży zysk, ale też na utratę wszystkiego. Resztę można przeznaczyć na bezpieczniejsze aktywa, które wprawdzie nie dadzą zbyt wysokiego zysku, ale też mała jest szansa, że będziesz na minusie.

Indeks giełdowy

Pewnie słyszałeś o różnego rodzaju indeksach giełdowych takich jak WIG 20. Otóż polegają one na tym, że grupuje się notowania jakiejś liczby spółek. To, które z nich trafią do danego indeksu, zależy od kryteriów, które się przyjmie. Może to być więc np. indeks największych spółek, ale też technologicznych, czy dobranych pod innym kątem. Służą one często jako wyznacznik ogólnej sytuacji gospodarczej.

Podstawowe pojęcia giełdowe: dywidenda

Jeśli chodzi o akcje, to możesz dzięki nim zarabiać nie tylko wtedy, gdy ich notowania wzrosną. Otóż mając je jesteś udziałowcem danej firmy. Często masz też prawo do części zysku. Wiele spółek wypłaca je zatem inwestorom, co nazywamy dywidendą.

Analiza fundamentalna i techniczna

Gdy chcesz inwestować na giełdzie, musisz wiedzieć w które spółki. W tym celu należy przeprowadzić analizę. Występują dwa jej główne rodzaje: fundamentalna i techniczna. Ta pierwsze polega na ocenie ogólnej sytuacji danej firmy, jej sytuacji finansowej oraz tego czy rokuje na przyszłość. Analiza techniczna polega natomiast wyłącznie na obserwacji i wyciąganiu wniosków z notowań giełdowych danej spółki.

Pamiętajmy, że cena akcji danej firmy nie wynika jedynie z tego, jak ona funkcjonuje, ale bardziej, co o niej myślą inwestorzy. Notowania rosną, niekoniecznie wraz z zyskami spółki i jej rozwojem. Decyduje o tym popyt na jej akcje i to, że inwestorzy są w stanie zapłacić za nie więcej.

To tylko początek

Przedstawiliśmy wyjaśnienia jedynie kilku podstawowych terminów. Jest ich znacznie więcej. To jednak dobry początek, aby zacząć się edukować, bo jest to absolutnie niezbędne, jeśli chcemy zacząć swoja przygodę z giełdą. Na jej temat powstają całe książki i opracowania naukowe. Specjaliści spierają się co do wielu kwestii, więc jest to naprawdę wręcz niewyczerpany temat.

Pamiętajmy jednak, że nauka o inwestowaniu to nie matematyka. Nie istnieją jednoznacznie słuszne odpowiedzi i sposoby gry na giełdzie. Przyczyna jest bardzo prosta. Akcje kupują ludzie i to od ich zachowań zależy, jakie będą ich kursy. Dlatego właśnie giełda zawsze będzie w jakimś stopniu nieprzewidywalna.

BAZ / 27-7-24 / podstawowe pojęcia giełdowe / 6.8.24 out

prąd humor elektryczność dowcipy o elektrykach kawały żarty Poprzedni post Najlepsze dowcipy o elektrykach
pałac Sulęczyno ciekawostki atrakcje Kaszuby Następny post Z czego słynie Sulęczyno na Kaszubach