Pszów – ciekawostki

organy Bazylika Narodzenia NMP Pszów ciekawostki atrakcje zabytki

Miasto Pszów ciekawostki i informacje o Pszowie, zabytki, miejsca pamięci,

1) Pszów, to 14-tysięczne miasto w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim. Wchodzi w skład aglomeracji rybnickiej.

2) Prawa miejskie miał w latach 1954-1975 i obecnie, od 1994 roku.

Pszów i pielgrzymki

3) Od XVIII wieku Pszów jest jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych Górnego Śląska. W bazylice znajduje się Obraz Matki Bożej Uśmiechniętej (kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą sprowadzono tu w 1722 roku). Obok Pszowa jest zabytkowa Kalwaria, zbudowana w latach 1911-1927.

Bazylika Narodzenia NMP Pszów ciekawostki atrakcje zabytki
Bazylika Narodzenia NMP w Pszowie, foto: Aleksander Bartel / cc-by-sa 3.0

Ciekawostki z historii Pszowa

4) Nazwa Pszów pochodzi od słowa pies (niem.: hund). Kiedyś miejscowość nazywano Hunddorf (Wieś Psów), istniało też szereg innych, podobnych nazw.

5) Pszów istniał już w XIII wieku. Pierwszy murowany kościół zbudowano tu ok. 1350 roku. Był to kościół pod wyzwaniem Wszystkich Świętych.

lodowisko Pszów miasto ciekawostki atrakcje sport
Lodowisko w Pszowie, foto: Daro998 / cc-by-sa 3.0. Pszów ciekawostki

Zabytki Pszowa i miejsca pamięci

6) Późnobarokową, XIII-wieczną Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowano w latach 1743-1747. Została wyświęcona w 1862 roku. Stoi przy ul. Bohaterów Westerplatte 1.

7) Obok wejścia do kościoła stoi na cokole kamienna rzeźba męczennika, św. Jana Nepomucena, stworzona w 1728 roku. Jest też Pomnik Powstańców Śląskich z nazwiskami Pszowian poległych powstańców śląskich oraz podczas II wojny światowej.

8) Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowano w Pszowie w 1934 r., w stylu neobarokowym.

9) Dwukondygnacyjny budynek ratusza, będący siedzibą władz miasta Pszowa, zbudowano w 1910 roku. Początkowo był to Dom Gościnny.

10) Na cmentarzu w Pszowie znajduje się zbiorowa mogiła powstańców śląskich. Wieńczy ją figura Jezusa Chrystusa.

Pszów ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne foto: wnętrze bazyliki w Pszowie, organy

Zobacz też:
> Mikołów
> Piekary Śląskie
> Ruda Śląska

Wrocław ciekawostki

Podobno bywali tu Chopin, Wybicki, Słowacki oraz Goethe. Piwnica Świdnicka znajduje się w piwnicach Starego Ratusza na wrocławskim Rynku. Od 1273 r. istniała tu piwiarnia. Nazwa nawiązuje do podwrocławskiej Świdnicy, skąd początkowo sprowadzano jęczmienne piwo.
> Tu więcej

Poznań ciekawostki

Zamek Cesarski w Poznaniu wybudowano w latach 1905-1910 i jest jednym z najmłodszych zamków Europy. Był siedzibą ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Miał być rezydencją Adolfa Hitlera, ale prawdopodobnie nigdy tu nie był.
> Tu więcej