Pustynie w Polsce? Tak, dowiedz się gdzie one są
Pustynie najczęściej kojarzą się nam z gorącymi krajami Afryki i bezkresem żółtego piasku. Faktycznie, pustynie występują w krajach strefy zwrotnikowej i tu często zajmują duże powierzchnie. Co ciekawe, nie trzeba daleko jechać, aby być na pustyni, ponieważ pustynie są także w naszym kraju. Poznaj pustynie w Polsce
Pustynia Błędowska – największa pustynia w Polsce
1) Największa pustynią w Polsce jest Pustynia Błędowska, w woj. śląskim. Rozciąga się między gminą Klucze a Dąbrową Górniczą. Obecnie ma 33 km² powierzchni, choć jeszcze wiek temu zajmowała ok. 150 km² i była nazywana Wielką Pustynią.
2) Według legendy, Pustynię Błędowską stworzył diabeł. Powstała w plejstocenie, gdy obszar dzisiejszej Polski pokryty był lodem. Gdy zaczęły tu powstawać kopalnie, zaczęto wycinać drzewa, aby spod ziemi wydobywać twęgiel i piasek. W okresie międzywojennym był tu poligon wojskowy. Do dziś są tu niewypały, a część Pustyni Błędowskiej jest niedostępna dla turystów.
3) Jeszcze nie tak dawno na Pustyni Błędowskiej występowało zjawisko fatamorgany i burze piaskowe. Dziś te tereny raczej nie przypominają widoku piaszczystej pustyni, raczej łąkę.
Pustynia Siedlecka i Pustynia Borów Dolnośląskich
4) Pustynia Siedlecka leży blisko wsi Siedlec, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To tereny dawnego wyrobiska kopalni piasku, która działała do lat 60. XX wieku. Na pustyni zajmującej 30 ha powierzchni, piaski pokrywają ok. 25 ha.
5) Pustynia Borów Dolnośląskich otoczona jest kompleksem leśnym. Większość wydm powstała na początku XX wieku, gdy był tu poligon wojskowy. Jeszcze w latach 90. ćwiczyły tu wojska radzieckie. Piaszczyste wydmy wciąż “wędrują” i zasypały stojący tu 2-metrowy budynek.
Pustynia Kozłowska i Pustynia Starczykowska
6) Pustynia Kozłowska ma ok. 20 ha powierzchni i leży w woj. dolnośląskim. Również powstała w związku z ćwiczeniami wojskowymi, w tym wojsk rakietowych. W ostatnich latach teren coraz szybciej zarasta roślinnością.
7) Pustynia Starczykowska leży w powiecie olkuskim, w woj. małopolskim. Od XIII wieku prowadzono tu wycinkę lasów na potrzeby kopalń. Niemal 100 lat temu piaski pokrywały ok. 5 km² powierzchni. Od 1949 r. tereny zaczęto obsadzać drzewami, w tym sosnami. Dziś te tereny, pustyni raczej nie przypominają.
Pustynie w Polsce: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o polskich wsiach
> Granice Polski – ciekawostki