Radzionków, woj. śląskie – ciekawostki
Radzionków ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Radzionkowa, co zobaczyć
Miasto Radzionków
1) Radzionków, to 17-tysięczne miasto w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim. Sąsiaduje z miastami: Bytom, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry oraz gminą Świerklaniec.
2) W herbie Radzionkowa jest postać świętego Wojciecha, który w prawej ręce złote wiosło, a w lewej krzyż lotaryński. Od 1999 r. jest patronem miasta. Nic dziwnego, że w hejnale Radzionkowa nawiązano do pieśni „Na cześć Wojciecha”. Hejnał jest odtwarzany codziennie o godzinie 14:00 oraz podczas obchodów świąt państwowych i uroczystości.
Radzionków ciekawostki z historii
3) Najstarsze pisemne wzmianki o miejscowości pochodzą z 1326–1357 i są przechowywane w Watykanie.
4) W XV wieku w Radzionkowie zbudowano kościół. Istniał do XIX wieku.
5) Wiadomo, że w 1815 r. w Radzionkowie funkcjonowały 24 nieduże kopalnie galmanu oraz kilka pieców hutniczych.
6) Kopalnia Węgla Kamiennego Radzionków zaczęła wydobywać węgiel w 1874 r. Założył ją dziedzic radzionkowski Henckel von Donnersmarck. Znajdowała się w dzielnicy Buchacz. Została zlikwidowana w 1975 r., gdy połączono ją z KWK Bytom. W 1970 r. zatrudniała 2940 osób.
Radzionków co zobaczyć
7) Neogotycki kościół św. Wojciecha znajduje się przy ul. św. Wojciecha 48. Wybudowano go w latach 1872-1875. Obok kościoła postawiono drewnianą figurę przedstawiającą św. Wojciecha. Na kamiennym postumencie wyryto tekst: “Święty Wojciechu patronie nasz racz z wiekuistej światłości z Bogurodzicą Dziewnicą wraz złączyć nas więźbą miłości”.
8) Kapliczka św. Barbary (ul. Zofii Nałkowskiej) istnieje od 2001 roku (wtedy została wyświęcona) i wewnątrz jest figura św. Barbary. Wcześniej ten budynek wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku był budynkiem transformatorowym, działającym na potrzeby kopalni. Umieszczono na nim dwie tablice. Treść pierwszej: “Tu zginął bohaterską śmiercią w obronie kopalni z rąk najeźdźców hitlerowskich w dniu 1.9.1939 roku strażnik Marian Czerwiński w wieku lat 41. Cześć jego pamięci!”. Treść drugiej, z roku 2003: “W hołdzie górnikom pracującym w obszarze górniczym Kopalni Węgla Kamiennego “Radzionków” w latach 1871-2001″.
9) Przy ul. Zofii Nałkowskiej 5 mieści się Muzeum Chleba (pełna nazwa: Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek). To placówka prywatna, którą otwarto w 2000 roku. Są tu eksponaty związane z historią chleba. Od 2006 r. muzeum znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
10) Na obrzeżu placu Letochów w Radzionkowie można zobaczyć Kotwicę Halla, mającą 900 kg wagi. Kiedyś była na wyposażeniu statku MS Radzionków. Ten drobnicowiec eksploatowały w latach 1973-1998 Polskie Linie Oceaniczne.
11) W Radzionkowie znajduje się Śląski Ogród Botaniczny.
12) Blisko kościoła w Radzionkowie na podwyższeniu stoi głaz. Napis na umieszczonej na nim tablicy, brzmi: “Pamięci poległym w Powstaniach Śląskich oraz zamęczonym z obozach przez faszyzm niemiecki. Obywatela Żyglina, lipiec 1964”.
Radzionków ciekawostki
13) Klub piłkarski KS Ruch Radzionków (początkowa nazwa: Towarzystwo Gier i Zabaw) istnieje od 1919 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie położonym przy ul. Knosały 113.
14) Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w dzielnicy Rojca oddano do użytku w 1982 roku.
15) Przez miasto przebiega szlak pielgrzymkowy Droga św. Jakuba, długości ok. 4 tys. kilometrów.
Radzionków ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Tychy
> Wodzisław Śląski
> Żory