roboty sprzątające ciekawostki robot sprzątający

Niezwykłe fakty o robotach sprzątających

Czas czytania:3 minut/y, 57 sekund/y

Roboty sprzątające ciekawostki i fakty. Wszystko, co powinnaś wiedzieć o robotach sprzątających. Budowa, funkcje, producenci, ceny

Roboty sprzątające ciekawostki z historii

Pierwsze roboty miały zastosowanie stricte militarne. Większość patentów i rozwiązań pochodzi właśnie z wojska. Początkowo ich głównym zadaniem było wspomaganie misji, zadań czy codziennego działania jednostek wojskowych.

Jak to bywa w podobnych przypadkach, roboty produkowane na potrzeby militarne, wkrótce znalazły zastosowanie cywile, trafiając do gospodarstw domowych. Zadaniem robotów sprzątających jest dbanie o porządek, regularne odkurzanie i czyszczenie podłóg w naszych domach.

Wynalezienie odkurzacza

Pierwsze odkurzacze zostały wynalezione w Chicago w 1865 roku. Niestety dokładny pomysłodawca projektu nie jest znany, choć wskazuje się kilka nazwisk. Odkurzacze ręczne, które nie wymagały podłączenia prądu, były użytkowane przez dość długi czas. Dopiero w 1901 roku został wynaleziony pierwszy elektryczny odkurzacz. Jego pomysłodawcą był Brytyjczyk Hubert Cecil Booth. Ale to Amerykanin James Murray Spangler opatentował wynalazek i doprowadził do wzrostu popularności tego typu urządzeń. Od tej pory, aż do czasów obecnych, odkurzacze stały się jednym z najbardziej podstawowych sprzętów będących na wyposażeniu gospodarstw domowych.

> Ciekawostki o odkurzaczach

W miarę jak rynek rozwijał się, powstawały coraz bardziej nowoczesne modele, aż w końcu powstały firmy, które oferują samobieżne roboty sprzątające.

odkurzacz ciekawostki odkurzacze historia odkurzacza
Odkurzacz od dawna pomaga w sprzątaniu domu. Teraz ma konkurenta – robota sprzątającego

Jak działa robot sprzątający

Budowa robota sprzątającego i mnogość funkcji zależy od modelu, który zostanie wybrany przez kupującego. Podstawową funkcją oczywiście jest sprzątanie powierzchni, na której został on umieszczony. Lepsze modele mogą zostać zaprogramowane przez aplikację i program w urządzeniu tak, że powstanie mapa pomieszczenia, w którym będzie użytkowany sprzęt.

Wiele modeli jest również wyposażonych w możliwość kontrolowania ich przez specjalną aplikację na telefonie. Tu można ustawić czas sprzątania, ładowania, a także ustawić konkretne godziny i dni, w których będzie sprzątane nasze mieszkanie lub dom.

Budowa robota sprzątającego, funkcje

Podstawowy model jest wyposażony w silnik. W skład zestawu wchodzą szczotki, które wystają do kilku centymetrów poza obudowę robota sprzątającego. Dzięki temu, mimo owalnego kształtu, robot sprzątający jest w stanie dotrzeć do trudniej dostępnych kątów czy załamań przy meblach. Ta funkcja znacznie ułatwia wyprzątnięcie kurzu, kołtunów sierści czy nawet piasku i ziemi naniesionej w butach (chociaż do tej ostatniego zalecane jest odkurzanie na sucho).

roboty sprzątające ciekawostki robot sprzątający
Nawet nie trzeba wstawać z łózka! Roboty sprzątające ciekawostki

Nowsze i wyższe modele mają wprowadzone dodatkowe funkcje. Można je zaprogramować tak, że sprzątają mieszkanie po wyznaczonej powierzchni. Tworzy się przy okazji mapa cyfrowa takiego pokoju, domu czy mieszkania. Robot zapamiętuje jak wygląda sprzątany obszar. Im bardziej zaawansowany model, ma on kolejne funkcje. Pozwalają one na sprzątanie powierzchni drewnianych, dywanów, a nawet mają możliwość “mopowania” podłogi. Dzięki temu możemy nasze powierzchnie, które wymagają “przejechania” mopem, zawsze będą lśnić.

Roboty sprzątające to urządzenia, które ciągle ewoluują. Zarówno jeśli chodzi o budowę, jak i dostępne funkcje. Dzięki nim osoby, które nie lubią sprzątania i odkurzania, lub nie mają na to czasu, mogą w tym czasie zająć się czymś innym.

Samobieżne roboty sprzątające – gdzie kupić, za ile

Dzięki rozwojowi wojskowych przedsięwzięć, mamy do dyspozycji kilka wiodących producentów robotów sprzątających. Na rynku jest kilka firm, które proponują różne rozwiązania. IRobot, jeden z najpopularniejszych wytwórców robotów sprzątających, ma w swojej ofercie flagowy model Roomba. Można go dostać już w dość niskiej cenie, bo od 800 zł. Najlepsze oferty można znaleźć w internetowych sklepach z elektroniką. Można je też kupić bezpośrednio od producenta. Oczywiście, zgodnie z prawem konsumenckim, do zestawu kupionego u sprawdzonych sprzedawców jest dołączona gwarancja i wszelkie dokumenty potwierdzające autentyczność sprzedawanego sprzętu.

roboty sprzątające ciekawostki robot sprzątający
Roboty sprzątające ciekawostki, które warto znać

Propozycją nieco odmienną jest Braava. To urządzenie skupia się przede wszystkim na mopowaniu podłogi. Sprawdzi się w pomieszczeniach, w których jest np. podłoga drewniana, panele lub duże ilości terakoty na podłodze. Dzięki temu będzie można być pewnym, że podłoga zostanie dokładnie wyczyszczona. Tak jak w robocie który ma szczotki, robot mopujący może doczyścić głównie te powierzchnie, do których dotrze. Jest jednak droższy. Najtańsze oferty jakie można znaleźć w internecie, sięgają kwot rzędu 750-800 złotych. Tutaj również, jeśli to jest oficjalny dystrybutor i sprawdzony sprzedawca, otrzymamy komplet dokumentów potwierdzających jakość i wiarygodność produktu.

Chińska elektronika też może zaciekawić, gdyż np. firma Xiaomi, która nie boi się wypuszczać co rusz nowych gadżetów, pokusiła się też o wyprodukowanie inteligentnego robota sprzątającego. Jest to nieco tańsza opcja jak Roomba, ale też godna uwagi. Oprócz wymienionych są też produkty innych producentów, a modeli dostępnych w sprzedaży z każdym rokiem jest coraz więcej.

Ceny w internecie i sklepach mogą się różnić, ale najtańsze modele można już zakupić za nieco ponad 600 zł. Jak już pisaliśmy, warto sprawdzać skąd i gdzie kupuje się robota sprzątającego. Czy jest legalnie sprzedawany na aukcji, czy w oficjalnym sklepie. Zdarza się natrafić na podróbki.

Uwaga, podane wyżej ceny obecnie mogą być nieaktualne.

Roboty sprzątające ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o pralkach
> Lodówki ciekawostki

smok Słowenia Lublana ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Lublana – stolica Słowenii, ciekawostki
opactwo cystersów Jędrzejów ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Jędrzejów – niezwykłe ciekawostki o mieście