Jędrzejów – niezwykłe ciekawostki o mieście

opactwo cystersów Jędrzejów ciekawostki atrakcje zabytki

Jędrzejów ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Jędrzejowa, z czego słynie miasto, co warto zobaczyć

Jędrzejów – Miasto Zegarów

1) Jędrzejów, to 15-tysięczne miasto w województwie świętokrzyskim. Jest stolicą powiatu jędrzejowskiego oraz siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Jędrzejów. Stąd do Kielc jest 38 kilometrów.

2) Był miastem w latach 1271-1868 i jest nim obecnie, od 1916 roku.

3) Jędrzejów znany jest jako Miasto Zegarów. Dlaczego? W centrum miasta, przy placu T.Kościuszki 7-8 od 1962 r. działa Muzeum im. Przypkowskich. Specjalizuje się głównie w ekspozycji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Są tu również klepsydry, zegary wodne i inne. Placówka powstała w oparciu o prywatną kolekcję Feliksa Przypkowskiego (1872-1951), lekarza z Jędrzejowa.

W Jędrzejowie jest jedna z trzech największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych. Placówka mieści się w dwóch sąsiadujących ze sobą domach, w tym w dawnej aptece klasztornej z 1712 roku. W drugim domu z 1868 r. na ostatnim pietrze jest kopuła, a w niej obserwatorium astronomiczne.

muzeum zegarów Jędrzejów ciekawostki atrakcje zabytki
Muzeum im. Przypkowskich w centrum miasta. Jędrzejów ciekawostki

Jędrzejów ciekawostki z historii

4) Pierwsza informacja o istnieniu miejscowości pochodzi z dokumentu spisanego w 1153 roku. Cztery lata wcześniej założono klasztor cystersów, którzy przybyli tu z Morimond w Burgundii (Francja).

5) Początkowo miejscowość nazywała się Brzeźnica. Kilkanaście lat później w dokumencie występuje już jako Andrzejów (Andrzeiow). Jędrzej, to imię cystersa Bernarda z Clairvaux, który przybył tu z Francji.

6) Gdy obecny Jędrzejów otrzymywał prawa miejskie, liczył 3 tys. mieszkańców.

7) W klasztorze cystersów w Jędrzejowie Tadeusz Kościuszko wraz z wojskiem przygotowywał się do bitwy z wojskami rosyjskiego generała Denisowa. 3 marca 1915 r. w domu Przypkowskich w Jędrzejowie gościł Józef Piłsudski, który do Jędrzejowa przybył wraz z żołnierzami I Brygadą.

8) Tragicznym okresem w historii Jędrzejowa była II wojna światowa. Niemcy zamordowali 3 tys. mieszkańców, w tym wszystkich jędrzejowskich Żydów. W mieście Niemcy utworzyli żydowskie getto.

9) Największym zakładem przemysłowym w historii miasta, były Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Rekord. Działały w latach 1967–2001 i w najlepszym okresie zatrudniały 2 tys. pracowników.

opactwo cystersów Jędrzejów ciekawostki atrakcje zabytki
Wnętrze kościoła św. Wojciecha. Jędrzejów ciekawostki

Jędrzejów ciekawostki i zabytki

10) Kościół św. Wojciecha zbudowano w Jędrzejowie w 1140 roku, dla cystersów. Obok powstał ich klasztor. Został skasowany w 1819 r. przez cara Aleksandra I i potem w budynkach poklasztornych przez jakiś czas był szpital wojskowy.

11) Gotycki Kościół Trójcy Świętej wzniesiono na początku XV wieku. Najcenniejszą częścią świątyni jest południowa kaplica boczna, wybudowana w 1467 roku.

12) Wraz z przybyciem cystersów na początku istnienia Jędrzejowa, zatrudnili oni pierwszych piwowarów i odtąd było tu wytwarzane piwo. Duży zakład piwowarski, a potem też słodownie zbudowano na początku XX wieku. Obecnie tradycje kontynuuje zakład piwowarski działający od 1995 roku.

13) Świętokrzyska Kolej Dojazdowa (obecnie nazywana Ciuchcią-Express Ponidzie) działa od 1917 roku. Aktualnie kursuje w niedziele, w wakacje, między Jędrzejowem a Pińczowem.

14) Przez Jędrzejów płyną dwie rzeczki: Jasionka i Brzeźnica.

15) Klub Sportowy Naprzód Jędrzejów założono w 1928 roku. Najbardziej znaną sekcją jest sekcja piłki nożnej.

Jędrzejów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Kościół św. Wojciecha w Jędrzejowie

Zobacz też:
> Skarżysko-Kamienna
> Starachowice