rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Rysunek roku. Satyra Tarnów, Gdańsk, Warszawa

Czas czytania:4 minut/y, 48 sekund/y

Muzeum – do końca maja

31 maja upływa termin zgłaszania prac do międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego “Muzeum”, organizowanego w Zielonej Górze

Do organizatorów konkursu nadesłano już ponad 300 rysunków z 35 krajów i codziennie nadchodzą kolejne. Portal Sadurski.com przypomina, że terminem zgłaszania konkursowych prac jest 31 maja czyli za kilka dni. Jednak organizatorzy są elastyczni i deklarują, że nieznaczne opóźnienie nie wykluczy udziału autora w konkursie. Tym bardziej zachęcamy do udziału tych twórców, którzy zapomnieli, a jeszcze chcieliby wziąć udział w tym konkursie.

Informujemy, że obrady jury odbędą się 3 lipca.

Z informacjami o konkursie “Muzeum” w serwisie Konkursy.Sadurski.com (obecnie strona niedostępna) zapoznało się do dziś ponad 720 potencjalnie zainteresowanych osób, do tego internauci wchodzący na portal Sadurski.com ze strony głównej (każdy news czyta średnio kilkaset osób), a jeszcze byli ci, którzy dowiedzieli się o konkursie z czasopisma “Dobry Humor”. Jak widać nasz patronat medialny jest skuteczny.
2010-05-25

Rysunek Roku – skandal organizacyjny

Jeden rysunek decyzją jury został “Rysunkiem Roku 2009”. Kilka dni wcześniej w tym samym konkursie organizatorzy nagrodzili inny rysunek. Czy organizatorzy konkursu mają rację, czy jurorzy?

W marcu 2010 r. organizatorzy konkursu rysunku satyrycznego “Rysownik Roku” nagle postanowili zorganizować konkurs o bardzo podobnej nazwie – “Rysunek Roku” i sami zostali jego jurorami. 12 marca na swojej stronie www poinformowali, że dzień wcześniej wręczyli nagrodę w tym drugim konkursie. I od razu napisali, który rysunek nagrodzili:
Rysunkiem, który wzbudził wspomniane emocje  jest tzw. rysunek z kozą autorstwa Andrzeja Krauze. (…) treścią satyry z kozą opublikowanej w połowie roku 2009 na łamach „Rzeczpospolitej” poczuła się zgorszona grupka aktywistów ze środowisk homoseksualnych. (…) Niewątpliwie więc  rysunek Andrzeja Krauze był tym, który zasłużył sobie jak żaden inny rysunek na tytuł „Rysunek Roku 2009”.

Trzy dni po przyznaniu przez organizatorów nagrody za “Rysunek Roku 2009”, odbyło się posiedzenie jury. Jurorzy, nie bacząc na to, że organizatorzy przyznali już nagrodę za “Rysunek Roku 2009”, postanowili w tym samym konkursie nagrodzić inny rysunek, oczywiście także nazywając go “Rysunkiem Roku 2009”. Informacja o tym właśnie rysunku znalazła się na oficjalnej stronie www i w informacjach rozsyłanych do mediów.

Obecnie nie wiadomo, który rysunek jest “Rysunkiem Roku”. Czy ten, którego nagrodzili organizatorzy jeszcze przed posiedzeniem jury? A może ten, który kilka dni później spodobał się jurorom?

To przykre, że do organizacji takiego konkursu zabrali się niedoświadczeni amatorzy, którzy pogubili się we wszystkim. Obecnie zapadli się pod ziemię. Być może ze wstydu. I od wielu tygodni nie aktualizują swojej strony www.
2010-05-24

Wystawa Andrzeja Krauze

27 maja 2010 r. w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Andrzeja Krauze

Gry rozum śpi… – to tytuł wystawy rysunku satyrycznego autorstwa Andrzeja Krauze. Na wystawie w Centrum Edukacyjnym w Warszawie zostaną pokazane rysunki satyryczne autora, powstałe w latach 1970-1989.

Autor o tej wystawie:
– Jest to moje spojrzenie na siebie sprzed 40 lat. Ponadto będzie to ciekawa wystawa, chociażby dlatego, że znajdą się na niej prace, które nigdy nie były publikowane i wystawiane, bo były zakazane. Będą również rysunki z okresu stanu wojennego, których zasięg był mniejszy, bo drukowane były tylko w prasie podziemnej i zachodniej.

Otwarcie wystawy w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia, mieszczącym się przy ul.Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, odbędzie się 27 maja 2010 r. (czwartek) o godz. 18.00. Wystawę przygotowało Biuro Edukacji Publicznej IPN.
2010-05-20

Plebiscyt rysunkowy FDH

Jak co roku, ruszył internetowy plebiscyt na najlepszy rysunek Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku

Po jednej pracy dziesięciu rysowników satyrycznych, których prace zostaną zaprezentowane na wystawie podczas tegorocznego Festiwalu Dobrego Humoru, uczestniczy w internetowym plebiscycie na najdowcipniejszy rysunek satyryczny. W tym roku do wystawy i konkursu organizatorzy festiwalu zaprosili dziesięciu rysowników. Są to: Henryk Sawka, Sławomir Łuczyński, Grzegorz Szumowski, Janusz Stefaniak, Paweł Kuczyński, Witold Mysyrowicz, Zbigniew Jujka, Zbigniew Kołaczek, Julian Bohdanowicz i Mariusz Stawarski. Obok rysunku każdego z wymienionych autorów, na stronie plebiscytu  znalazła się także jego krótka biografia.

Przy okazji informujemy, że w dniach 11–26 czerwca 2001 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku można będzie oglądać wystawę rysunku satyrycznego Zbigniewa Jujki oraz wystawę zbiorową wymienionych wyżej rysowników. Nazwa ekspozycji: Gdańska Galeria Dobrego Humoru.
2010-05-19

Sawka w reklamie piwa

W telewizyjnej reklamie wystąpił niedawno rysownik satyryczny Andrzej Mleczko, a obecnie w reklamie piwa możemy oglądać  Henryka Sawkę

Producent piwa Żywiec postanowił skorzystać z popularności Henryka Sawki, zatrudniając go w wizerunkowej kampanii reklamowej “Najlepsze przed Tobą”. Spot utrzymany w tonacji czarno-białej, trwa 30 sekund. To piąta osoba, w kampanii wizerunkowej Żywca “Autorytety”. Wcześniej wystąpili w niej: aktor Krzysztof Majchrzak, muzyk Wojciech Waglewski, bokser Tomasz Adamek i trener reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych Bogdan Wenta.

Spot, począwszy od 17 maja 2010 r. emitowany jest w ogólnopolskich i tematycznych stacjach telewizyjnych.
2010-05-17

Sawka i Kośnik w Tarnowie

W Tarnowie można oglądać wystawę “filmowych” rysunków satyrycznych Henryka Sawki i wystawę fotograficzną ludzi filmu, autorstwa Jerzego Kośnika

W Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury (Tarnów, Rynek 5) otwarto wystawę rysunków Henryka Sawki. Autor specjalnie na potrzeby wystawy “Polskie kino według Sawki” stworzył kilkadziesiąt rysunków o tematyce filmowej. Rysunki prezentowane są na 42-calowych plazmach. Dodatkowo na dużym ekranie obok, można zobaczyć, jak kreska po kresce powstają rysunki Sawki. Wystawę zorganizowano z okazji 24. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, która odbywa się w Tarnowie w dniach 9-16 maja 2010 r. Wystawa będzie czynna w dniach 9-16 maja, w godzinach 10.00-18.00.

Druga wystawa z okazji 24. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, to wystawa “Gwiazdozbiór Jerzego Kośnika”, którą można oglądać na osiemnastu planszach w kinie “Marzenie”. Składają się na nią fotografie znanych postaci polskiego i światowego filmu, m.in. Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz, Izy Scorupco, Janusza Gajosa, Jacka Nicholsona i Romana Polańskiego. Wystawa będzie czynna w dniach 9-16 maja, podczas przedpołudniowych projekcji konkursowych Kina Młodego Widza oraz popołudniowych projekcji konkursowych i specjalnych pokazów wieczornych.

Wstęp na obie wystawy jest bezpłatny.
2010-05-11

rysowanie karykatur karykaturzysta na event karykatury Poprzedni post Wybory, rysownicy i karykaturzyści
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Inowrocław, Włocławek, Słubice i satyrycy