Wszystko o: Tytus, Romek i Atomek

DwuTAKT komiksy komiks informacje wystawy ciekawostki

Rekordowa okładka komiksu z Tytusem

W najnowszej aukcji Desa Unicum, za rysunek z Tytusem nabywca zapłacił tyle, co za samochód

75 tysięcy złotych plus opłata aukcyjna czyli 88,5 tysięcy złotych – tyle zapłacił nabywca rysunku autorstwa Henryka Chmielewskiego o rozmiarach 37×27,5 cm, który umieszczono na okładce XX księgi Tytusa, Romka i A’Tomka. Jest to najwyższa kwota, jaką w Polsce zapłacono dotychczas za tego typu dzieło. Wstępnie oceniano, że rysunek ten zostanie sprzedany za 18-25 tys. złotych. Dotychczasowy rekord, to 22 tys,. zł za okładkowy rysunek komiksu z Kajkiem i Kokoszem.

Na najnowszej aukcji Desa Unicum wystawiono na sprzedaż plansze komiksowe i okładkowe rysunki znanych polskich twórców, zarówno starszego, jak i młodego pokolenia. Drugim rekordowym rysunkiem sprzedanym na aukcji okazała się jedna z okładek kultowej serii komiksowej o kapitanie Klossie. Ten rysunek Mieczysława Wiśniewskiego został sprzedany za 24 tys. zł.

Okładka przygód z Kajkiem i Kokoszem „Szranki i konkury” Janusza Christy cz I z 1985 r. sprzedano za 13 tys. zł, a na przykład plansza Jerzego Skarżyńskiego z komiksu o Janosiku została sprzedana za 4,5 tys. zł.

Na aukcji sprzedano 184 prace, uzyskując (po doliczeniu opłat aukcyjnych) ponad 400 tys. złotych. Ceny tego typu prac stale rosną, lecz wciąż daleko nam do USA, gdzie oryginalne okładki komiksów z Supermanem osiągają kwoty liczone w milionach dolarów.
2015-11-09

Ulica Tytusa w Krakowie

Czy i kiedy będzie w Krakowie ulica Tytusa, Romka i A’Tomka?

Adam Grzanka z Krakowa, satyryk występujący w Formacji Chatelet, jest od dawna wielkim fanem komiksów z Tytusem. W zeszłym roku w Teatrze Polskim wystawił spektakl „Ychu Dychu czyli Tytus, Romek i A’Tomek”, opartego na XIII księdze przygód sympatycznych bohaterów komiksu H.J.Chmielewskiego.

Jak donoszą krakowskie media, A.Grzanka przekonał już do swego pomysłu niektórych radnych, aby jedną z ulic w krakowskiej dzielnicy Nowa Huta nazwać imieniem Tuytusa, Romka i A’Tomka. Pomysł prawdopodobnie będzie jeszcze musiał trochę poczekać, gdyż w Wydziale Geodezji jest też kilkadziesiąt innych propozycji, na przykład propozycja aby swoją ulicę miała tu zmarła niedawno Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla.
2012-09-11

Tytus w Raciborzu

Od 31 stycznia 2014 do końca marca komiksowy Tytus zagości w Raciborzu (woj. śląskie)

Muzeum w Raciborzu oraz organizator wystawy Wojtek Łowicki zapraszają na wystawę, która przybliży najsłynniejszą komiksową małpkę – Tytusa de Zoo. Wystawa będzie czynna między 31 stycznia o 31 marca, a jej wernisaż (przy ul. Gimnazjalnej 1) odbędzie się 31 stycznia o godz. 17.00. Będzie wtedy również okazja, aby posłuchać prelekcji na temat historii komiksu, którą wygłosi dr Tomasz Marciniak.

Na wystawie można zobaczyć mnóstwo ciekawostek: pamiątki, gadżety, oryginalne plansze komiksu (m.in. z czwartej „wojskowej” księgi), pierwsze rysunki satyryczne Papcia Chmiela, początkowe odcinki komiksu o Tytusie ze Świata Młodych. Ekspozycję dopełni fragment innej wystawy cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” pt. Religia według komiksu.
2014-01-27

Język angielski z Tytusem

Komiksowe postacie Papcia Chmiela trafiły do podręcznika języka angielskiego dla czwartoklasistów

Fani komiksów z Tytusem pamiętają hasło, że ten komiks „bawiąc uczy”. O tym haśle pamiętali na pewno autorzy i wydawcy podręcznika do języka angielskiego dla uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej. W podręczniku autorstwa C. Skinnera i M. Boguckiej uczniowie będą poznawać wraz z Tytusem i jego komiksowymi przyjaciółmi nowe słówka angielskie i zasady angielskiej pisowni. Dowiedzą się także o komiksie H.J.Chmielewskiego – w dwóch językach: polskim i angielskim. Brawo dla autorów i wydawcy za pomysł.
2012-09-04

Prasolot skonstruowany

Pojazd wymyślony przez Papcia Chmiela z komiksu o Tytusie, od teraz istnieje w rzeczywistości

Slajdolot, młynkolot, wkrętacz, gwizdkolot, kapustogrocholot, bzikotykolot – to tylko kilka pojazdów ze stajni technologicznej słynnego Instytutu Wszechzbytków, kierowanego przez profesora Talenta. Wszystkie te pojazdy, wymyślone przez autora komiksu o Tytusie, istniały tylko w komiksach, na papierze. Jakiś czas temu Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zleciło konstruktorowi Marcinowi Zbierskiemu wykonanie Prasolotu. Zbierski wykonał to zadanie; prasolot powstał.

Od 1 czerwca można go będzie zobaczyć, a nawet do niego wsiąść oraz zrobić z nim sobie pamiątkowe zdjęcie. Gdzie? W Muzeum Techniki „Zajezdnia Sztuki” w Szczecinie, na wystawie „Fantastyczne pojazdy profesora Talenta”, którą przygotował Wojtek Łowicki. Wkrótce w Sadurski.com więcej informacji.
2013-05-05

Tytus trafił do Brzegu

„Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka” – to tytuł wystawy otwartej w Brzegu (woj. opolskie)

W Galerii Sztuki Współczesnej w Brzegu do końca stycznia 2012 r. czynna będzie dla odwiedzających wystawa „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka”. Jej autorem jest Henryk Jerzy Chmielewski – twórca komiksów z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem.

Ekspozycja, która jest częścią przygotowanej przez Wojciecha Łowickiego cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, ma za zadanie ukazać postacie z komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego jako rzeczywiste (nie tylko papierowe), które w ciągu wielu lat zmieniały się wraz z przeobrażeniami cywilizacyjno-społecznymi, ale też i politycznymi. Ukazać jako bohaterów nie tylko komiksu, ale też jako ikony z dziecięcych marzeń i pragnień: przygody, podróży, czy po prostu zabawy. Przecież dla wielu z nas Tytus i jego dwójka przyjaciół żyją, tuż obok, na sąsiednim podwórku. Wystarczy otworzyć którąś z książeczek i już świat rzeczywisty zamienia się w komiksowy, a komiksowy w rzeczywisty. Potrzeba tylko odrobiny wyobraźni.

Wystawę wcześniej prezentowano w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

W sąsiedniej sali prezentowana jest wystawa rysunku satyrycznego Szczepana Sadurskiego.
2012-01-16

Tytus we Wrocławiu

Od 10 marca 2013 we Wrocławiu można będzie oglądać wystawę „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej”

Między 10 a 31 marca w Centrum Kultury Wrocław–Zachód (Wrocław, ul. Chociebuska 4-6) można będzie oglądać wystawę, która przybliża Tytusa, bohatera komiksów Papcia Chmiela. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 17 marca o godz. 11.00. Wstęp na wystawę wolny – za zaproszeniami  dostępnymi w Centrum Kultury Wrocław–Zachód, w Dziale Programowym. Wystawę przygotował Wojciech Łowicki.

Po otwarciu wystawy, dzieci w wieku od 6 do 14 lat mogą wziąć udział w warsztatach z tworzenia komiksu, które poprowadzi Paweł Wojciechowicz – twórca komiksu „Wenecja” ukazującego się w Magazynie Film, oraz ilustrator komiksu „Degrengoland”. Dorośli: wstęp wolny. Dzieci: 5 zł/osoba. Ilość miejsc ograniczona! Zakup biletów w kasie Centrum Kultury Wrocław–Zachód.
2013-03-06

Tytus w Bytomiu

1 lutego 2013 r. otwarcie wystawy o komiksowym Tytusie i jego kolegach

„Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczpospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka” – to pełny tytuł wystawy, która zostanie otwarta w piątek 1 lutego 2013 o godzinie 19:00 w Bytomskim Centrum Kultury BECEK (Plac Karin Stanek 1).

Wystawa przygotowana przez Wojciecha Łowickiego, jest opowieścią o fenomenie komiksu stworzonego przez Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Od października 1957 roku bohaterowie komiksowej serii towarzyszą kolejnym pokoleniom czytelników.

Na wystawę wstęp wolny. Ekspozycja będzie czynna do 28 lutego.
2013-01-28

Tytusowa wystawa w Karlinie

7 sierpnia 2012 r. w Karlinie (woj. zachodniopomorskie) otwarcie komiksowej wystawy Henryka J.Chmielewskiego

Wystawa „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka” tym razem trafi do Kalina w województwie zachodniopomorskim. Zostanie ona otwarta w Muzeum Ziemi Karlińskiej (ul. Szymanowskiego 17) 7 sierpnia o godzinie 16.30.

Wystawa, która jest jedną z cyklu Wojtka Łowickiego „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” potrwa do końca września. Portal Sadurski.com zaprasza.
2012-08-04

Tytus w Barlinku

Komiksowa wystawa z Tytusem tym razem trafi do Barlinka (woj. zachodniopomorskie)

1 czerwca (Dzień Dziecka) o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Barlinku (ul. Niepodległości 17) zostanie otwarta wystawa „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka”. Ta przygotowana przez Wojciecha Łowickiego ekspozycja, będąca częścią cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, potrwa do końca czerwca.

Komiksowego Tytusa nikomu nie trzeba przedstawiać, gdyż znają go wszyscy. Wystawa jest opowieścią o fenomenie komiksu, stworzonego przez mistrza tego gatunku, Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Od początku swego powstania, czyli od roku 1957, bohaterowie nieprzerwanie towarzyszą kolejnym pokoleniom czytelników. Wystawa więc będzie również swoistą podróżą w czasie dla tych, którzy wychowywali się na „Tytusach”.
2012-05-26

Tytus z komiksu do Wałbrzycha

18 kwietnia 2012 r. w Wałbrzychu otwarcie wystawy „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej”

Pod patronatem Pani Agnieszki Kołacz Leszczyńskiej, posłanki na sejm RP mieszkańcy Wałbrzycha zobaczą wystawę „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej”. Jej otwarcie odbędzie się 18 kwietnia 2012 roku o godzinie 14:00 w sali Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w samym centrum Wałbrzycha: Rynek 22.

To wystawa dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, szczególnie dla tych, którzy lubią komiksy z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem i pamiętają maksymę autora komiksu, Henryka J.Chmielewskiego (Papcia Chmiela), że ten komiks uczy – bawiąc i bawiąc – uczy.

Ekspozycja będzie czynna do 26 maja i będzie do obejrzenia od wtorku do piątku w godzinach 10:00-15:30 i  w soboty od 11.00 do 17.00. Ekspozycja jest częścią cyklu Wojtka Łowickiego pt. „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” i otwiera rok 55-tych urodzin Tytusa.

Wystawa będzie okazją, aby zaopatrzyć się w komiksowe tomiki z Tytusem oraz w figurki Tytusa i jego kolegów.
2012-04-10

Tytus trafi do Rabki

3 lutego 2012 r. w Rabce otwarcie wystawy „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej

W piątek, 3 lutego, o godzinie 17 w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury „Pod Aniołem” (Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 5) zostanie otwarta wystawa „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka”.

Wystawa jest opowieścią o fenomenie jednego komiksu, stworzonego przez mistrza tego gatunku, Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Od początku swego powstania, czyli od roku 1957, bohaterowie nieprzerwanie towarzyszą kolejnym pokoleniom czytelników. Wystawa więc będzie również swoistą podróżą w czasie, dla tych którzy wychowywali się na historyjkach z Tytusem.

Ekspozycję przygotował Wojciech Łowicki. Portal Sadurski.com zaprasza.
2012-01-28

Tytus de Zoo w Opocznie

 4 listopada 2011 r. w Opocznie otwarcie wystawy „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka”

4 listopada o godz. 12.00 do Muzeum Regionalnego w Opocznie (Plac Zamkowy 1) zawita Tytus de Zoo, bohater znanego komiksu. Stanie się tak za sprawą wystawy, na której ten uczłowieczony szympans będzie bawił-ucząc, względnie uczył-bawiąc.

Ekspozycja stanowi część cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” Wojtka Łowickiego. Wystawa „Tytus – najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka” ma za zadanie ukazać postacie z komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego jako rzeczywiste (nie tylko papierowe), które w ciągu wielu lat zmieniały się wraz z przeobrażeniami cywilizacyjno-społecznymi, ale też i politycznymi. Ukazać jako bohaterów nie tylko komiksu, ale też jako ikony z dziecięcych marzeń i pragnień: przygody, podróży, czy po prostu zabawy.

Wystawa potrwa aż do Gwiazdki.
2011-10-21

Tytus w Toruniu

15 września 2011 r. w Toruniu wernisaż wystawy, która przybliży komiksowe postacie Tytusa, Romka i A’Tomka

Portal Sadurski.com zaprasza wszystkich na wernisaż wystawy „Jak małpa została harcerzem, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka”. Odbędzie się on 15 września (czwartek) o godz. 17 przy ul. Mickiewicza 49 w galerii Fundacji Les Artes w Toruniu. Wystawę można będzie oglądać do 13 października.

Każdy znajdzie tutaj coś ciekawego – starsze pokolenie z sentymentem powspomina, a młodsi – będą mieli okazję poznać postać sympatycznej małpy o imieniu Tytus i jej przyjaciół: Romka i A’Tomka.

Wystawa jest częścią cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, prezentowanym w muzeach państwowych i galeriach (m.in. Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie, Muzeum w Barlinku, Muzeum Regionalne  w Opocznie, Muzeum w Wałbrzychu, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Muzeum Regionalne w Szczecinku, Muzeum Wałcza, Muzeum w Rabce-Zdroju, Galeria Sztuki Współczesnej w Brzegu, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Galeria Łowicka w Warszawie, Muzeum Wigier).

Skąd się wziął Tytus?
Są dwie wersje narodzin postaci Tytusa. Jedna opowiada o rozlanej plamie tuszu („ty – tusz”), która autorowi skojarzyła się z postacią szympansa. W drugiej natomiast poznajemy Tytusa jako małpkę doświadczalną. Był to komiks pt. „Romek i A’Tomek”, traktujący o podróży w kosmos. I w tej właśnie historii nasz człekokształtny kolega zadebiutował w drukowanym magazynie.

Ale nie było łatwo. Trzeba pamiętać, że czasy te były dla komiksu wyjątkowo trudne. Połowa lat 50-tych XX wieku. Środek ery komunizmu, którego założenia odnośnie kultury, odrzucały komiks jako brudny ideowo i niemoralny owoc zgniłego kapitalizmu. Był nawet zakaz jego rozpowszechniania. Nie dziwi więc sytuacja, kiedy redaktorzy „Świata Młodych” – harcerskiej gazety, płynącej „z prądem” wytycznych Partii, wstrzymywali się z opublikowaniem jakiejś historyjki obrazkowej.

Okazja nadarzyła się w 1957 roku, kiedy ZSRR wystrzelił pierwszego Sputnika w kosmos. A już rok wcześniej redaktor Chmielewski narysował 10 odcinków komiksu o tematyce kosmicznej. Schował je oczywiście do szuflady. Teraz była szansa. Wszystko pasowało. I kosmos, i zwierzę doświadczalne (jak słynna suka Łajka). Problem, że była to, niestety, małpa… Czy to wypada?

Zdecydowano się, choć ze strachem, na druk. Czytelnicy zasypali redakcję listami o ciąg dalszy. A podobno i dziesięcioletni syn ważnego członka Wydziału Prasy KC PZPR również wstawił się za Tytusem. Zatem – udało się! I tak to trwa nieprzerwanie do dzisiaj.

•  •  •
Fundacja Les Artes, która gości wystawę w Toruniu, prowadzi m.in. terapie zajęciowe poprzez sztukę dla osób chorych, dzieci, młodzieży i dorosłych. Promuje rozwój kulturalny, rozbudza i rozwija różne form aktywności twórczej. Zajmuje się też popularyzacją zjawisk w różnych dziedzinach twórczych (zwłaszcza sztuk wizualnych).

Autorem cyklu wystaw jest Wojciech Łowicki, kurator sztuki.
2011-09-07

Tytus de Zoo ma 50 lat

Jedna z najpopularniejszych postaci polskiego komiksu, małpa Tytus de Zoo, stworzona przez Papcia Chmiela, obchodzi swoje 50. urodziny

Aż trudno uwierzyć, że postać Tytusa, zabawnej małpy, Henryk Jerzy Chmielewski wymyślił 50 lat temu. Anegdota mówi, że kształt Tytusa powstał po przypadkowym rozlaniu tuszu. Najpierw Tytusa poznali czytelnicy „Świata Młodych”. W 1966 roku ukazała się pierwsza księga jego przygód (łącznie wszystkich ksiąg dotychczas opublikowano w nakładzie 11 milionów).

Tak o początkach przygody z komiksem Papcia Chmiela, zanim wymyślił Tytusa, czytamy w najnowszym „Przekroju”, w tekście „Pół wieku małpiego rozumu”:

„Niedługo po wojnie Henryk Chmielewski zaczął pracować w redakcji „Świata Przygód” jako grafik, ilustrator i chłopak od wszystkiego, nawet wyprowadzania psa na spacer. Do jego zajęć należało między innymi wklejanie polskich dymków do komiksu „Sierżant King z królewskiej konnicy”; historia była nielegalnie przedrukowywana z trudnego dziś do identyfikacji skandynawskiego magazynu. Po skopiowaniu czterech odcinków źródło oryginałów niespodziewanie wygasło, „Świat Przygód” przestał dostawać prenumeratę. Awanturnicze wątki były rozpoczęte, pościgi i strzelaniny w toku – redaktorzy nie mogli zostawić wciągniętych w opowieść czytelników, komiks trzeba było dokończyć własnymi siłami. Zadanie spadło na Papcia Chmiela.

– Niby umiałem rysować, ale nigdy wcześniej nie robiłem komiksu. Nie radziłem sobie z tempem i dla ułatwienia pracy chwytałem się różnych sprytnych sposobów. Przez kalkę na szkle przerysowywałem twarze z poprzednich odcinków. Kiedy miałem problem ze skomplikowanymi scenami pościgów, ograniczałem sobie liczbę bohaterów. Sierżant King rzucał granat, wybuch zabijał kilka postaci, a ja dzięki temu miałem mniej do rysowania”.
2007-10-23