pompy ciepła ciekawostki rodzaje pompa ciepła

Pompy ciepła – fakty i ciekawostki

Czas czytania:1 minut/y, 55 sekund/y

Czym są pompy ciepła ciekawostki, zasady działania, rodzaje pomp ciepła. Czy warto zamontować pompę ciepła, ile kosztuj, za i przeciw

Pompy ciepła ciekawostki

1) Pompa ciepła, to urządzenie, które wymusza w pomieszczeniu przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Cyrkulacja odbywa się wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła.

2) Nazwa pompa ciepła nawiązuje do nazwy pompy hydraulicznej, która pompuje wodę lub inną ciecz z niżej położonego zbiornika, do zbiornika położonego wyżej.

3) Pompy ciepła są stosowane coraz częściej. Uważa się, że jest to technologia przyszłości, która nie wymaga dużej ilości energii i jest bardziej przyjazna dla środowiska.

4) Obliczono, że pompa oszczędza ok. 50% kosztów w porównaniu z gazem oraz do 75% w porównaniu z energią elektryczną. Wadą pomp ciepła jest wysoki koszt początkowy (zakup i montaż).

Ile kosztują pompy ciepła, ich rodzaje

5) Aktualnie ceny pomp ciepła są w granicach od ok. 4,5 tys. do pok. 60 tys. złotych. Ceny są zależne od rodzaju pompy, technologii oraz producenta.

6) Ze względu na ruch powietrza, pompy ciepła dzielimy na: pompy ciepła powietrze-powietrze (transportujące ciepło do wewnątrz) oraz pompy ciepła powietrze-woda (transportujące ciepło do obiegu grzewczego oraz do zbiornika domowego z gorącą wodą.

7) Są też gruntowe pompy ciepła (GSHP), nazywane też geotermalnymi pompami ciepła, pompy ciepła na wylotowe powietrze (EAHP), wodne pompy ciepła (WSHP). W ostatnich czasach pojawiły się też hybrydowe pompy ciepła.

8) Wśród zalet stosowania pomp ciepła, są: niższy koszt eksploatacji niż w przypadku kotła gazowego, oszczędność (nie trzeba budować kominów), nie jest potrzebne dużo miejsca, także łatwość obsługi urządzenia.

9) Wentylator będący częścią pompy ciepła, wywołuje hałas. Aby go zmniejszyć, montuje się ekrany lub inne osłony.

Dofinansowanie pomp ciepła. Czy warto zamontować?

10) W ostatnim czasie wprowadzono dofinansowanie do pomp ciepła. Program Moje Ciepło, z którego można skorzystać po spełnieniu wymagań. Wysokość dofinansowania może wynosić maksymalnie do 30 tys., a nawet do 37 tys. złotych. Wnioski będą przyjmowane do 31 grudnia 2026 roku.

Z programu mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, oraz wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych, mające wyodrębnioną księgę wieczystą.

11) Fachowcy nie polecają korzystać z najtańszych pomp ciepła, z wielu powodów. Choćby dlatego, że (jak twierdzą) żywotność takich pomp jest krótsza.

Pompy ciepła ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Panele fotowoltaiczne ciekawostki
> Ciekawostki o energii odnawialnej

dowcipy o Jasiu i policjantach kawały Jasio policja humor żarty suchary Poprzedni post Najlepsze dowcipy o Jasiu i policjantach
karykaturzysta Trójmiasto karykatury Gdańsk Sopot Gdynia Następny post Znany karykaturzysta w Trójmieście – atrakcja na event, wesele