Satyrycy: Zembaty, Ochnia, Ross…
Legnica. Tablice Satyrykonu
Aleja gwiazd polskiej satyry w Legnicy – co to takiego?
W mieście Satyrykonu, przy słynnym legnickim Filipie (na Rynku) powstaje od kilku lat miejsce, upamiętniające nieżyjących już twórców polskiej satyry i rozrywki. Są to wmurowane w chodnik, metalowe tablice.
W tym roku podczas Satyrykonu odsłonięto dwie tablice – Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, twórców Kabaretu Starszych Panów. Znalazły się one w towarzystwie tablic, odsłoniętych w poprzednich latach. W ten sposób zostali uhonorowali już:
• Piotr Skrzynecki – twórca krakowskiej Piwnicy pod Baranami
• Jonasz Kofta – poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz
• Agnieszka Osiecka – poetka, autorka tekstów piosenek, prozaik
• Wiesław Dymny – malarz, literat, scenarzysta, aktor i satyryk, współtwórca Kabaretu pod Baranami
• Eryk Lipiński – rysownik, satyryk, założyciel czasopisma Szpilki i Muzeum Karykatury
• Antoni Chodorowski – rysownik satyryczny, karykaturzysta
• Andrzej Waligórski – dziennikarz radiowy, twórca kabaretowy i współtwórca Studia 202
• Andrzej Legus – rysownik, malarz
• Marek Polański – rysownik satyryczny, satyryk, dziennikarz
• Sławian Trocki – satyryk, aforysta, animator kultury
• Andrzej Tomiałojć – animator kultury, współtwórca Satyrykonu
2011-07-16
Tuszczyzna Polszczyzna
Pilotażowy odcinek programu satyrycznego w TV Radom, z udziałem Waldemara Ochni
Internetowa Telewizja Radom wyemitowała pilotażowy odcinek programu satyrycznego, z udziałem Parodysty Waldemara Ochni. Program nosi tytuł Tuszczyzna Polszyzna, Ochnia wciela się w postać profesora Jana Nektarka.
Określenie “pilotażowy” oznacza zwykle to, że jeśli ten próbny odcinek spotka się z zainteresowaniem, powstanie cały cykl.
2012-03-16
Druch świętował rocznicę
Rysujący satyryk Ryszard Druch, w Trenton (NJ, USA) uroczyście świętował swoje 20 lat życia na emigracji
“Salon śmiechu, czyli 40+20=60” – to nazwa imprezy satyrycznej, która 22 stycznia 2012 r. odbyła się w Druch Studio Gallery w Trenton, New Jersey, USA – miejscu, w którym tworzy obecnie polski rysownik i satyryk Ryszard Druch. Najpierw wyjaśnienie liczb z nazwy imprezy: gdy Druch wyjechał z Polski miał 40 lat, a od tego czasu minęło kolejnych 20 lat.
Podczas wieczoru wystąpili m.in. aktor Hubert Kojer, gitarzysta Arturo Romay z Wenezueli, satyryk Janusz Szlechta i poeta Andrzej Wala. Jubilat wręczył swoje nagrody Gwiazd Salonowych oraz doroczną Friend of Art.
W Druch Studio Gallery, gdzie regularnie organizowane są podobne spotkania, tak zwane Salony, wkrótce odbędzie się spotkanie z podróżniczką Beatą Pawlikowską (5. lutego) i Janem Pietrzakiem (24 lutego). To drugie zaplanowano wyjątkowo w Viva Dance Studio w Lawrenceville, NJ.
2012-02-01
Nie będzie Muzeum Komunizmu
Po ośmiu latach Warszawa rezygnuje ze stworzenia Muzeum Komunizmu. Nie ma pieniędzy w budżecie
Architekt Czesław Bielecki, satyryk Jacek Fedorowicz i reżyser Andrzej Wajda w 1999 r. zaangażowali się w stworzenie w Warszawie Muzeum Komunizmu. Miało ono zająć jedno z pięter Pałacu Kultury. Zawiązali nawet fundację SocLand Muzeum Komunizmu, jednak nie znaleziono inwestorów. Wtedy koszt pierwotnego pomysłu okrojono do 40 milionów złotych i zaproponowano ówczesnemu prezydentowi stolicy, Lechowi Kaczyńskiemu, który w 2003 r. pomysł zaakceptował. Wkrótce powstały przeszkody prawne, związane m.in. z organizacją przetargu. Zaczęto jednak zbierać eksponaty, zaprojektowano logo. Ostatnio pracowało nad tym pracowało 5 osób (w tym dwa pełne etaty), a budżet zmniejszono z trzystu do stu tysięcy złotych rocznie.
Z pomysłu powstania Muzeum Komunizmu właśnie zrezygnowano, z powodów finansowych, ponieważ nie ma pieniędzy w budżecie miasta. Dyrektorem rozwiązywanego zespołu ds. budowy Muzeum Komunizmu jest Wojciech Borowik, a zespół zakończy działalność najpóźniej w marcu 2012 r. Zebrane eksponaty trafią do Muzeum Historycznego.
2011-08-11
Zbigniew Rojek nie żyje
Zmarł członek olsztyńskiego zespołu Kaczki z Nowej Paczki – Zbigniew Rojek (1954-2011)
29 lipca 2011 r. w Olsztynie zmarł Zbigniew Rojek – muzyk, kompozytor, artysta kabaretowy, wokalista. Był współzałożycielem zespołów: Trzeci Oddech Kaczuchy i Kaczki z Nowej Paczki.
Przez zespół Kaczki z Nowej Paczki, założony w 1982 r. przewinęło się szereg artystów, a ostatnio występował w składzie: Andrzej Brzozowski, Andrzej Rojek i Zbigniew Rojek. Ich przeboje, to: Dziubdziub, Piosenka wariata, Gruba Luśka, To idzie fala, Nad nasza wsią. W przyszłym roku Kaczki z Nowej Paczki miał obchodzić 30-lecie. Wkrótce ukaże się monografia satyryków Warmii i Mazur, autorstwa Zbigniewa Rojka i Jacka Rojka.
2011-08-01
Maciej Zembaty nie żyje
W wieku 67 lat zmarł Maciej Zembaty, uważany za klasyka polskiego czarnego humoru
Maciej Zembaty (ur. 1944) – poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk. Zadebiutował w 1965 na festiwalu w Opolu, otrzymując wyróżnienie jury oraz nagrodę za najlepszy debiut autorski. W 1972 zetknął się z piosenkami Leonarda Cohena. Zafascynowany nimi, przetłumaczył ich ponad 60, nagrał też kilka płyt z piosenkami Cohena. W 1972 we współpracy z Jackiem Janczarskim stworzył radiowe słuchowisko “Rodzina Poszepszyńskich”, emitowane w Polskim Radio przez 25 lat. W latach siedemdziesiątych w Programie Trzecim Polskiego Radia prowadził autorską audycję „Zgryz”.
Był wielbicielem czarnego humoru; wystarczy wymienić kilka tytułów jego płyt: W prosektorium (1989), Ostatnia posługa. Czarne przeboje 65-88 (1998), Piosenki z trumienki, (2000).
Ciekawostki:
• Zembaty był jednym z prezenterów „Zapraszamy do Trójki”.
• Jego płyta “Alleluja” została sprzedana w ponad 400 tys. egzemplarzy i zyskała miano Złotej Płyty.
• W latach 80. występował w duecie z Johnem Porterem.
• W 1988 r. nagrał wstęp (parlando) do piosenki grupy Papa Dance „Galaktyczny zwiad”.
2011-06-28
Naczelny SE o Zulu Guli
Sławomir Jastrzębowski pisze w Super Expressie dlaczego nie lubi Zuli Guli, postaci stworzonej przez Tadeusza Rossa
Program podobno był satyryczny. Zulu Gulę udawał satyryk Tadeusz Ross i podobno w programie piętnował absurdy polskiej rzeczywistości lat 90. ubiegłego wieku. Na pewno był to program bardzo popularny i podobno zabawny. Mnie akurat kompletnie nie śmieszył, a nawet drażnił. Za to śmieszył mnie i śmieszy następny numer Tadeusza Rossa, który po cichu wykręca nam wszystkim.
Na serio jest od 2007 roku posłem. Zadam teraz ordynarne pytanie: jaki jest pożytek z takiego posła? Czy może państwo coś wiedzą o jakiejś jego niezwykłej aktywności? Inna sprawa, że mnie teraz właśnie rozśmiesza… taki numer wywinąć! Pójść sobie do Sejmu prosto z satyrykowania! Nie oszukujmy się, kiedy Platforma Obywatelska wzięła go na listę, zdawała sobie sprawę z ułomności demokracji. Że ludziom przy urnach wyborczych pokręcą się kompetencje i nie będą głosowali na najlepiej przygotowanych do uprawiania polityki, tylko znane nazwisko. No i sztuczka się udała.
(Fragment wstępniaka dzisiejszego Super Expressu)
2011-06-21